Sezai Karakoç kimdir, yapıtları nelerdir? Sezai Karakoç ne vakit vefat etti?

‘Mona Rosa’ şiiriyle edebiyatseverlerin kalbinde taht kuran şair, müellif, mütefekkir Sezai Karakoç’un kim olduğu yapıtları ve ne vakit vefat …

16.11.2022
58
Sezai Karakoç kimdir, yapıtları nelerdir? Sezai Karakoç ne vakit vefat etti?

‘Mona Rosa’ şiiriyle edebiyatseverlerin kalbinde taht kuran şair, müellif, mütefekkir Sezai Karakoç’un kim olduğu yapıtları ve ne vakit vefat ettiği araştırılıyor. Pekala Sezai Karakoç kimdir, yapıtları nelerdir? Sezai Karakoç ne vakit vefat etti? İşte Türk Edebiyatı ve siyaseti için unutulmaz pahalar bırakan Sezai Karakoç’un hayatı…

Geçtiğimiz yıl 16 Kasım tarihinde ebedi hayata göç eden müellif, şair ve düşünür Sezai Karakoç, vefat yıldönümü nedeniyle anılıyor. Türk Edebiyatı’na sayısız eserler kazandıran Karakoç, siyasetteki faaliyetleriyle değerli bir fikir insanı… “Uzatma Dünya Sürgünümü Benim” diyen şair, 88 yaşında vefat ederek tüm sevenlerini yasa boğdu. Öte yandan Karakoç, hala lisanlarda pelesenk olan Mona Rosa şiiri ve gerçek kıssasıyla gelecek jenerasyonlar için de unutulmaz eserler bıraktı.

İlk şiir kitabı Körfez 1959’da yayımlanan Karakoç, 1960 baharında bir siyaset, niyet ve edebiyat mecmuası olarak nitelediği Diriliş’i çıkarmaya başladı. Usta kalemin Mona Roza şiiri 1950’li yılların başlarında büyük ilgi görürken, ikinci şiiri Rüzgâr Hisar (Şubat 1951) mecmuasında çıkmıştı.

Sezai Karakoç kimdir

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

Sezai Karakoç 1933 Diyarbakır Ergani doğumlu Türk şair, muharrir ve siyasetçidir. Pek çok yapıtı ve şiiri bulunmaktadır.

22 Ocak 1933 doğumlu olan Sezai Karakoç Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğmuştur. Çocukluğu doğduğu ilçe olan Ergani’de geçmiştir. Eğitimine de Ergani ilçesinde başlayan Sezai Karakoç 1944 yılında ilkokul eğitimini tamamladı. Ortaokula Maraş ortaokulunda başlayan Sezai Karakoç burada parasız ve yatılı okumuştur. Lise eğitimi için Gaziantep’e giden Sezai Karakoç, Gaziantep lisesinden 1950 yılında mezun olmuştur. Lise tahsil boyunca İdeoloji dersine ilgi duydu ve İdeoloji okumaya karar verdi. Sezai Karakoç üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi.

Üniversiteye başladığında Doğu ve Batı klasiklerini bitiren usta kalem, daha sonra kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin (SBF) imtihan sonuçlarını beklerken, Necip Fazıl Kısakürek ile tanışmak üzere yanına gitti. Ortaokul ve lise yıllarında Büyük Doğu’nun tutkulu bir okuyucusu olan Karakoç, Kısakürek ile tanıştıktan sonra ise bir daha hiç ayrılmadı. Karakoç, 1950’li yıllarda Büyük Doğu’nun sanat edebiyat sayfalarını yönetti, 1955’te de üniversitenin maliye kısmından mezun oldu. Maliye Bakanlığında Hazine Genel Müdürlüğü Dış Tediyeler Muvazenesi kısmında 1955’te çalışmaya başlayan edebiyatçı, girdiği imtihanı kazanarak 11 Ocak 1956’da maliye müfettiş yardımcısı oldu. Edebiyatçı Karakoç, 1959’da gelirler kontrolörü olarak İstanbul’a atandı, misyonu gereği yurdun birçok yerini görme imkanı buldu. Şair Sezai Karakoç, 1960-1961’de Ankara ve Ağrı’da askerlik vazifesini tamamladı.

Sezai Karakoç eserleri

İLK YAPITLARI 1950’Lİ YILLARDA OKUYUCUYLA BULUŞTU

İlk yapıtlarını 1950’li yıllarda Büyük Doğu’da yayımlayan Karakoç, 16 Aralık 1963’ten itibaren değişik aralıklarla Yeni İstanbul gazetesinde, “Karakoç” imzasıyla günlük yazılar kaleme aldı. Sezai Karakoç, Türk Edebiyatı’nın en sevilen şiirlerinden biri haline gelen “Mona Rosa” şiiriyle okuyucunun kalbinde taht kurdu. Yeni İstiklal, Yeni İstanbul ve Babıali’de Sabah gazetesinde yazmaya başlayan Sezai Karakoç, 1 Temmuz-31 Ağustos 1974 ortasında Ulusal gazetede “Sur” başlığı altında yazdı. Edebiyat çalışmalarına daha çok vakit ayırabilmek için resmi misyonundan istifa eden Karakoç, 1990’da şiir ve yazılarında, mecmualarında, kitaplarında ortaya koyduğu dünyayı gerçekleştirmek için Diriliş Partisini kurdu. Yedi yıl bu partinin genel başkanlığı misyonunu yürüttü. Diriliş Partisi, 19 Mart 1997’de kapatıldı.

Bu tarihten itibaren ‘Diriliş’ mecmuası dışında hiçbir yerde yazmayan Karakoç, dünya savaşlarından yenik çıkan İslam dünyasının tekrar dirilişini gaye edindi. Bu uğurda, yazı hayatı boyunca diriliş kavramı etrafında zinde bir şuur uyandırmaya çalıştı; başta şiir, siyaset ve niyet olmak üzere, dünya Müslümanlarının uyanışına yapıtlarıyla emek verdi.

Edebi ve fikir hayatını diriliş jenerasyonu olarak tanımladığı gençliğin yetişmesine adayan Karakoç’un şiirleri Büyük Doğu, Hisar (1951-54), Mülkiye (1952-53), İstanbul (1953-57) Şiir Sanatı (1955), Atılım (1955), Pazar Postası (1957-58), Türk Yurdu (1959), Hür Kelam (1961), Soyut (1965), Hilâl (1965) ve Diriliş (1960-92) mecmualarında yayımlandı.

Usta kalemin “Mona Roza” şiiri 1950’li yılların başlarında büyük ilgi görürken, ikinci şiiri “Rüzgâr” Hisar (Şubat 1951) mecmuasında çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

TRT ortak üretimiyle Sezai Karakoç Belgeseli bu akşam başlıyor!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.