Hazımsızlık nedir ve belirtileri nelerdir? Hazımsızlığa düzgün gelen doğal kürler…

Çok yemek yemeden kaynaklı ortaya çıkan hazımsızlık, şişkinlikle karıştırılsa da büsbütün farklı sıhhat meseleleridir. Şişkinlik çok yemekten …

26.07.2022
130
Hazımsızlık nedir ve belirtileri nelerdir? Hazımsızlığa düzgün gelen doğal kürler…

Çok yemek yemeden kaynaklı ortaya çıkan hazımsızlık, şişkinlikle karıştırılsa da büsbütün farklı sıhhat meseleleridir. Şişkinlik çok yemekten ötürü midenin şişmesidir. Hazımsızlık ise yemeği sindirmeme problemidir. İki sıhhat durumu da çok yaşanır. Bilhassa özel günlerde ve davetlerden sonra yaşanan hazımsızlık hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Pekala hazımsızlık nedir ve belirtileri nelerdir? Hazımsızlığa uygun gelen doğal kürler…

Sindirim sistemi bedene alınan besinleri ayrıştırdıktan sonra ziyanlı olanları atmakla vazifelidir. Sağlıklı bir ömür için sindirim sistemindeki organlar bedenin olmazsa olmazlarındandır. Sindirim sistemindeki üçüncü bölge olan mide ise bunlardan en değerlisidir. Zira alınan yemekler burada öğütülür. Bu yüzden uzmanlar yemek yerken dikkat edilmesi konusunda bireylere ihtar da bulunuyor. Süratli, yavaş, az ve çok yeme üzere alışkanlıkların midenin işlevlerini olumsuz tesirler. Bu yüzden metabolizmaya nazaran ortalama seviyede bir yemek alışkanlığı ve ardından tüketilen besinlerin sindirime yararı olması gerekir. Yaşanılan en sık sağlım sorunu ise hazımsızlıktır. Bilim literatüründe Dispepsi olarak geçen hazımsızlık çoklukla halk ortasında şişkinlikle karıştırılır. Lakin şişkinlik ve hazımsızlık büsbütün farklı sıhhat problemleridir. Şişkinlik karının yemeklerden sonra şişmesi ve ağrımasıdır. Hazımsızlık ise yemeklerin öğütülmemesi yani sindirilmemesi durumudur.

HAZIMSIZLIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

HAZIMSIZLIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Düzensiz ve çok yemek yeme, öğütülmesi sıkıntı besinler tüketilmesinin yanı sıra birtakım riskli hastalıklarda hazımsızlığa neden olur. Reflü, ülser ve mide fıtığı bu rahatsızlıkların başında yer alıyor. Tıpkı vakitte gaz sıkışması, mide sıvısında dengesizlik, bağırsak iltihaplanması da hazımsızlığın yaşanmasına neden olan durumlar ortasındadır. Kimi uzmanlar ruhsal hastalıklarında hazımsızlığa yer hazırladığını belirtiyor. Kafein, acı, karbonhidrat sonrası bu sıhhat meselesinin riski artar.

HAZIMSIZLIĞA DÜZGÜN GELEN DOĞAL KÜRLER…

– Sindirimde birikmiş havayı boşaltmanın en tesirli yolu kabonattır. Yemek yedikten sonra oluşan karın gazı için bir bardak suya yarım yemek kaşığı karbonatı karıştırarın yemekten sonra bir bardak içiniz.

– Hazımsızlığın neden olduğu şişlik ve krampları gidermek için modül zencefili kaynamış suyun içerisine atın demlenmesini bekleyin. Akabinde içerisine 5 damla limon sıkarak tüketiniz.

– Nane içerdiği ferahlatıcı ve çözücü unsurlar sayesinde hazımsızlığa güzel gelen en tesirli doğal metottur. 10 yaprak naneyi 15 dakika kaynatın içerisine yarım çay kaşığı tuz ve 5 damla limon sıkarak tüketiniz. 

– Nohutta içerdiği çözücü unsur sayesinde midede enzimlenmeyen besinleri modüller gaz ya da dışkılama yolu bedenden atar. 250 gram nohutu 8 bardak su ek ederek kaynatın. Daha sonra elde ettiğiniz nohut suyunu yemeklerden sonra bir bardak içiniz.. 

– Anason çayı, hazımsızlığı ve beraberinde gelen şişliği en kolay geçiren doğal metotlardan biridir. Bağırsaklarda ve midede emilmemiş ve gaza neden olmuş ziyanlı bakterilerin oranını azaltır. Anason bitkisini 10 dakika kaynatın akabinde 5 damla limon sıkın ve bir adet çubuk tarçın ek edin. 15 dakika demlendikten sonra günde bir bardak tüketebilirsiniz.

HAZIMSIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Tek seferde çok yemek yerine gün içerisine yemek öğünlerini bölerek yemek.

Kötü alışkanlıkları bırakmak. Kafeini azaltmak.

Ruhsal problemleri tek başına atlatmak yerine bir uzmana danışmak.

Yemek sırasında midenin hava almaması için konuşmamak.

Gece yemek yememek.

Aşırı yağlı baharatlı besinlerden uzak durmak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.