Ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı neden olur?

Çoklukla 30 yaşlardaki bayanlarda görülen ayak başparmağındaki kemiğin çıkıntısının neden olduğunu biliyor musunuz? Pekala bu hastalığa ne yol …

27.07.2022
213
Ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı neden olur?

Çoklukla 30 yaşlardaki bayanlarda görülen ayak başparmağındaki kemiğin çıkıntısının neden olduğunu biliyor musunuz? Pekala bu hastalığa ne yol açar? İşte ayak başparmağı çıkıntısı hakkında bilinmesi gerekenler…

Ameliyat sonrası dikkat edilmediğinde ender olarakta Ömür kalitesini olumsuz etkileyen ayak başparmağındaki kemiğin çıkıntısı Birinci tarak kemiğinin olağandışı bir halde yumuşak dokuların gerilme ve uzaması ile ortaya çıkar. Kemik dışarı yanlışsız çıktıkça eklem biçimi bozulur. Bu da ayakların taşıma fonksiyonularını olumsuz tesirler. 

AYAK KEMİĞİ ÇIKINTISI BELİRTİLERİ

Bilim ismi halluks valgus hastalığı genetiksel ve çevresel faktörlerden kaynaklı ortaya çıkar. Dar ve yüksek topuk ayakkabıların yanı sıra spor ayakkabıları bile bu hastalığa sebep olabilir. Tıpkı vakitte ayak içe basma hastalığının da bu hastalığa neden olabilir.

Eklemler gevşedikçe şiddeti artan bu rahatsızlık vakitle dize kadar ağırlara neden olur. İlerledikçe de yürüme bozukluğu üzere önemli problemlere sebebiyet verir. Gözle görülebilir bir hastalık fakat bazen yavaş yavaş ilerlediğinden çabucak fark edilmez. Tomografi sonuçları ile tespit edilen çıkıntının şiddeti ise ultrasonla bakarak anlaşılır. 

AYAK KEMİĞİ ÇIKINTISI TEDAVİSİ

Şiddetine nazaran tedavi usulü de değişir. Birinci evlerininde olan kemik çıkıntısı için ortopedik  bir alet kullanılır. Bu alet gece yatarken parmağa takılır. Uzmanlar ekseriyetle bu hastalar için ayak numarasından bir vücut büyük içeriğinde ortopedik taban olan ayakkabılar tercih etmelerini öneriyor.

Bu uygulamalar eklemleri sıkılaştırarak gevşemesi be büyümesini engellemenin yanı sıra yerine gerçek oturmasını da dayanaklar. Lakin yapılan tüm müdahalelere karşın geçmeyen çıkıntı için uzmanlar ameliyata başvurur. Ameliyat sonra dikkat edilmediğinde nüksedebilir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.