Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Tatlı şerbeti sıcak mı dökülür?

Şerbetli tatlılar kalabalık konukların, en özel günlerin ve tatlı krizlerin baş tacıdır. Ekseriyetle bayramlarda, düğünlerde yapılan şerbetli …

23.07.2022
180
Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Tatlı şerbeti sıcak mı dökülür?

Şerbetli tatlılar kalabalık konukların, en özel günlerin ve tatlı krizlerin baş tacıdır. Ekseriyetle bayramlarda, düğünlerde yapılan şerbetli tatlıların tam kıvamında olması için şerbeti de hazırlamak beceri ister. İtinayla hazırlanan tatlılara lezzet katan enfes şerbeti konutta hazırlamak için püf noktalarına ve inceliklerine dikkat etmek gerekir. Tatlının tam kıvamında olmasını isteyenlere özel meskende şerbetin püf noktasını ve harika tanımını sizlerle paylaşıyoruz.

Evde yapılan şerbetli tatlıların tadı bir öbür oluyor. El emeği ile açılan baklavalar ya da itinayla hazırlana şekerpareye lezzet katmak için kesinlikle şerbetini tam ölçülü ve kıvamında pişirmek gerekiyor. Pastanelerde ve butik çalışan baklava ustalarından aldığımız bilgilere nazaran, şerbet tatlıdan daha ihtimam gerektiren bir adım. Kısa bir müddette şekerlenmeyen yani tadı değişmeyen bir şerbetle hazırlanan baklavanın ya da şekerparenin hiçbir biçimde tadına doyum olmuyor.Harika bir tatlı yapmak için hazırlayacağınız tatlı şerbeti ne kadar hoş olur tatlınız o derece hoş olur. Pekala tatlı şerbeti nasıl olur, tatlı şerbeti nasıl hazırlanır işte karşılığı;

TATLI ŞERBETİ TANIMI:

MALZEMELER

3 su bardağı toz şeker
3,5 su bardağı su
1/4 limon suyu

YAPILIŞI

Derin bir tencerenin içerisine suyu ve şekeri alıp kaşıkla şeker eriyene kadar karıştırın.

Ocağın altını yüksek ateşte açarak kaynayana kadar bekleyin. 

Şekerli suyu tam 10 dakika kaynattıktan sonra çeyrek limonun suyunu içerisine ek edin.

3-4 dakika sonra ocağın altını kapatıp, soğuması için başka bir yere koyun.

Soğuyan şerbeti, sıcak tatlının üzerine dökebilirsiniz.

Afiyet olsun…

TATLI ŞERBETİ KAÇ DAKİKA KAYNATILIR?

Tatlı şerbetinin en kıymetli noktası kaynama noktasıdır. Tatlı şerbeti imalinde ne kadar kaynatılacağı en sık aldığımız sorular ortasında. Hazırlayacağınız tatlının şerbetini hiçbir halde 20 dakikanın üzerine geçecek halde kaynatmamalısınız. Ortalama 10 ila 20 dakika ortasında kaynatılan şerbet harika olacaktır.

TATLI ŞERBETİ ÇEKMEZSE NE YAPILMALIDIR?

Yaptığınız tatlı şerbeti çekmezse, fırını ısıtın ve çekmeyen tatlınızı fırında bir müddet ısıtın. Ne kadar tesirli olduğunu kısa müddette göreceksiniz.

TATLI ŞERBETİ KIVAMI NASIL ANLAŞILIR?

Hazırladığınız şerbetten bir damla işaret parmağınızın üstüne aldığınızda şayet dağılmıyor ya da yayılmıyor ya şerbetiniz kıvam almış demektedir.

TATLI ŞERBETİ SICAK MI DÖKÜLMELİDİR?

Şerbetli tatlı hazırlayanların en kararsız kaldığı nokta, şerbeti sıcak mı yoksa soğukken mi dökmeliyim sorusudur. Bunun en bilineni de tatlıyı sıcak, şerbeti de soğuk dökmektir.Fakat ustalardan aldığımız bilgilere nazaran en uygun sonuç, her ikisininde ılık denilebilecek bir sıcaklıkta olması gerektiğidir. Şerbet kaynadıktan ve tatlınız fırından çıktıktan sonra her ikisininde biraz ılımasını bekleyip, şerbeti tatlıya dökmek size en güzel sonucu verecektir.

Tatlı şerbeti fazla sulu olmayacağı üzere fazla koyu da olmamasına dikkat etmelisiniz. Şayet koyu kıvamda olursa tatlınız şerbeti emmeyecektir. Sulu olursa da tatlınızın hali bozulacaktır. Soğuk tatlıya soğuk şerbet ya da sıcak tatlıya sıcak şerbet dökülmesi üzere bir durum kelam konusu olamaz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.