Safiye Soyman ve Faik Öztürk dolandırıcılıkla yargılanmıştı! İkili beraat etti

Safiye Soyman ve Faik Öztürk ikilisine, çok sayıda insanı dolandırdıkları teziyle haklarında 3 yıldan 10 yıla kadar mahpus cezası ve 5 bin gün …

19.10.2022
179
Safiye Soyman ve Faik Öztürk dolandırıcılıkla yargılanmıştı! İkili beraat etti

Safiye Soyman ve Faik Öztürk ikilisine, çok sayıda insanı dolandırdıkları teziyle haklarında 3 yıldan 10 yıla kadar mahpus cezası ve 5 bin gün para cezası istenmişti. Safiye Soyman, Faik Öztürk ve bir sanık hakkında en son karar verildi. İşte tüm ayrıntılar…

Ünlü ikili Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında yapılan, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde kurdukları SF Müzik İmal Besin Turizm İnş. Tic. Ltd. şirketi üzerinden birçok insanı dolandırdıkları sav edilmişti. Ünlü çiftin şirketiyle çalışan Eskişehir’de bir üretim tesisinin sahibi, vatandaşın ihbarı üzerine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine başlatılan soruşturma tamamlanmış, sanıklar hakkında hazırlanan iddianame 1. Ağır Cezası Mahkemesince kabul edilmişti.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 4’üncü duruşmasında taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Temel hakkındaki mütalaaya karşı avukat beyanlarının alınmasının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti; sanıklar Safiye Soyman, Mehmet Faik Öztürk ve şirket yöneticisi olduğu tez edilen Berrin Canbolat hakkında yüklenen fiilin kanunda cürüm olarak tanımlanmamış olması nedeniyle sanıkların ‘nitelikli dolandırıcılık’ hatasından beraatına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

İddianamede ünlü isimler hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ kabahatinden 3 yıldan 10 yıla kadar mahpus ve 5 bin gün isimli para cezası istenmişti. Mahkeme ayrıyeten, ‘Nitelikli dolandırıcılık’ cürmünün zincirleme ögelerini oluşturduğu gerekçesiyle, 3 sanık için verilecek cezanın dörtte birinden, dörtte üçüne kadar artırılmasını talep etti. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede şu tabirler yer almaktadır:

“Tüm evrak kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüphelilerin tesisin gerçek sahibi Mehmet Faik Öztürk ve Safiye Soyman, öbür kuşkulu Berrin Canbolat ismine şirketi kurduklarını savunmuş iseler de iş yeri çalışanı ve tüm şahit beyanlarından, pek çok kişiyi bu halde dolandırdıkları anlaşılmakla, şüphelilerin atılı cürümlerden yargılamalarının yapılarak aksiyonlarına uyan sevk hususları yeterince cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu ismine talep ve tez olunur.”

SAVCI MÜTEALAADA BERAAT İSTEMİŞTİ

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın üçüncü duruşmasına sanıklar Safiye Soyman, Faik Öztürk ile Berrin Canbolat katılmadı. Taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Davaya ait temel hakkındaki mütalaasını veren mahkeme savcısı, sanıkların hileli davranışlarla katılanı aldatıp eser aldıklarına dair kesin kanıt elde edilememesi, üzerlerine atılı kabahati işlediklerinin sabit olmaması sebebiyle Safiye Soyman, Faik Öztürk ve Berrin Canbolat için başka farklı beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, katılan vekiline mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için mühlet verilmesine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

İLK CELSEDE ŞAŞIRTAN GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın birinci duruşmasına müşteki ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, müşteki ve avukat beyanlarını dinledi.

Mahkemedeki beyanında, Faik Öztürk’ün kendisine ilişkin şirketten yaklaşık 100 bin TL pahasında eser sipariş ettiğini, tanınmış kişi olmasından kaynaklı kendisine güvendiğini lakin paranın yalnızca bir kısmının ödendiğini söyleyen müşteki, “Bizim şirketimiz unlu mamuller toptancısıdır. Faik Öztürk şirketimize gelerek bizden Bozüyük’te bulunan işletmesi için eser almak istediğini söyledi. Kendisi ile anlaştık. Kendisine 100 bin TL’ye yakın unlu mamullerde kullanılan eser verdik. Karşılığında rastgele bir senet ya da değerli evrak almadık. Fatura düzenledik. Fatura düzenlediğimiz için senet yerine geçtiğini düşündük. Kendileri tanınmış bireyler olduğu için itimat ettik. Az ölçüde kısmi ödeme yaptılar lakin diğer ödeme yapmadılar.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“BİZİ OYALADI”

Beyanında Faik Öztürk ile ortalarındaki eser tedarik muahedesini ve yaşananları anlatan müşteki, “Bizimle eser alımı konusunda muahede için Faik Öztürk geldi. Daha sonraki günlerde de Safiye Soyman ile birlikte geldiler lakin ben kendisi ile görüşemedim. Berrin Canbolat’ı şikâyetçi olduktan sonra duydum. Berrin Canpolat ile rastgele bir görüşmemiz olmadı. Varlığından dahi haberdar değildim. Faik Öztürk kendisini bu işletmenin sahibi olarak tanıttı. Görüşmelerini o sıfatla yaptı. Satın almaları Faik Öztürk yaptı. Şirketin ismi da Safiye-Faik müzik şirketi idi. Kısmi ödemeyi şirketin muhasebecisi havale yoluyla bizim hesabımıza yaptı. Bu ödeme cüzi bir ölçüydü. Mutabakatımıza nazaran ödemeyi işletmeyi açtıktan iki ay sonra yapacaklardı lakin taahhütlerini yerine getirmedi. Faik Öztürk bir mühlet bizi oyaladı, reklam çekimlerinde olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.