İlber Ortaylı takipçilerini geçmişe götürdü! Üniversite yıllarında da tıpkı…

Türkiye’nin en ünlü profesörlerinden olan tarih bilgisiyle isminden sık sık kelam ettiren İlber Ortaylı, geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımla …

07.11.2022
201
İlber Ortaylı takipçilerini geçmişe götürdü! Üniversite yıllarında da tıpkı…

Türkiye’nin en ünlü profesörlerinden olan tarih bilgisiyle isminden sık sık kelam ettiren İlber Ortaylı, geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımla herkesi şoke etti. Ünlü tarihçi paylaşımında üniversitede çekilmiş bir fotoğrafını takipçilerine sundu.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı konuşma programlarında kullandığı sözcük dizilimi ile tarih bilgisini aktarırken, herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyordu. Geçtiğimiz günlerde üniversite yıllarına ilişkin bir fotoğrafını paylaşıma sunan Ortaylı, mezuniyetinde dahi çalışkanlığının yüzünden okunduğu fotoğrafı toplumsal medyada gündem oldu.

ilber ortaylı

“DOĞRUYU SEÇMEK İÇİN PLANLI YAŞAMAK”

Ortaylı paylaşıma sunduğu görselin açıklamasına “Ben her vakit planlı yaşadım, önüme bakmaya çalışarak yaşadım. Pekala, daima yanlışsız olanı mı seçtim? Hayır. 70’li yaşlarımda dahi her vakit en hakikat olanı seçtiğimi söyleyemem fakat rüzgârın önünde savrulmamak, belirli bir doğrultuyu seçerek yaşamak için plan yapmanın kıymetini yabana atamam.” sözlerini kullandı.

ilber ortaylı

“BEN BİR GÜNÜMÜ DE PLANLI YAŞARIM”

Devamında ise “Günümü nasıl geçirdiğimi de sordunuz. Ben bir günümü de planlı yaşarım. Evvelce beri sabahları erken kalkar, okurum. Çok açık ki erken kalktığınızda gününüz zati ister istemez planlanır. Kiminle görüşeceksiniz, neler yapacaksınız, neler okuyup neler yazacaksınız; zihninize bir bir dizilir. Yalnız benim, Allah elden ayaktan düşürmesin, kendimce bir alışkanlığım vardır. Konutta oturmayı sevmem. Gündüz kesinlikle meskende oturamam. Konut benim için sabah çıkılıp akşam gelinecek bir yerdir. Tatil günleri hariç! Hayatım yıllardan beri bu minval üzere döner. Ya okula giderim ya kütüphaneye ya da artık yaptığım üzere ofise gelir çalışırım.” açıklamasıyla “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?” kitabından alıntıladığı açıklama ile 1975’de çekilen Chicago Üniversitesi’nde çekilen mezuniyet fotoğrafını paylaştı.

İLGİNİZ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Murat Yıldırım’ın en memnun günü! Eşine doğum günü hediyesi

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.