Likopen nedir ve hangi besinlerde bulunur? Likopenin yararları nelerdir?

Birtakım meyve ve sebzelerin kırmızı renginin neden oluştuğunu biliyor musunuz? Pekala likopen nedir ve hangi besinlerde bulunur? Likopenin …

08.07.2022
238
Likopen nedir ve hangi besinlerde bulunur? Likopenin yararları nelerdir?

Birtakım meyve ve sebzelerin kırmızı renginin neden oluştuğunu biliyor musunuz? Pekala likopen nedir ve hangi besinlerde bulunur? Likopenin yararları nelerdir? Likopen insan bedeninin muhtaçlık duyduğu bir elementtir. Bilhassa toksin atarken ve göz sıhhati için gerekli olan beta karoten ve antioksidan bakımından güçlü olan likopen hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin ayrıntısında likopene dair her şeyi bulabilirsiniz.

Besinlere kırmızı renk veren likopen unsuru güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Pembe ve kırmızı renkleri sağlayan bir pigmenttir. Günlük hayatta tükettiğimiz domateste epeyce çok bulunan bu unsur bilhassa kansere karşı bedeni korur. Bedenin kendini yenilemesi için gerekli olan antioksidanları sağlayan likopen günlük tüketilmesi gereken bir unsurdur. Birtakım besinlerle bedende biriken hür radikaller organların komplikasyonlarını bozar. Bu durum önemli hastalıklara davetiye çıkarır. Özgür radikalleri temizlemek için bedenin antioksidana gereksinimi vardır. Likopneli besinler bu bakımdan argümanlı besinlerdir. Likopen birebir vakitte boya endüstrisinde kullanılan bir unsurdur. Likopenin en güçlüsü kırmızıdan pembeye hakikat masraf. 

HANGİ BESİNLERDE LİKOPEN BULUNUR?

DOMATES

Likopen bakımından en zengin  besin domatesdir. Yapılan araştırmalarda 3 çiğ domates, günlük bedenin muhtaçlığı olan antioksidanı sağlar. Domates kalp ve damar hastalıklarını  önler. Cildi yeniler. Eski çağlardan beri yaşlanmayı önleyen mucize besin olarak bakılır.

KARPUZ

Doğadaki en güçlü sulu besindir. İki dilim karpuz bedenin gereksinimi olan günlük bedenin yüzde 30’unu karşılar. Likopen domatese oranla karpuzda daha az bulunur. Bunun nedeni de karpuzun domatese nazaran daha açık renkte olmasından kaynaklanır. 

KUŞBURNU

Likopeni yüksektir. Enfeksiyon oluşumunu önleyerek daha evvel enfeksiyonun neden olduğu hasarları önler. Kan şekerini ve basıncını istikrarlar. Yapılan araştırmalarda kuşburnu Bağırsaklardaki kurtçukların dökülmesinde ve mesanede kum oluşmasını maniler.

GREYFURT

Acımsı bir tada sahip olan greyfurt, antioksidan ve lif bakımından zengindir. C vitamini bakımından güçlü olan greyfurt, bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı direncini artırır.

LİKOPENİN YARARLARI NELERDİR?

Sıhhatsiz beslenme, havasız ortam ve ağır çalışma hormonları istikrarsızlaştırır. Bu durum oksidatif gerilimine neden olur. Gerilim artıkça bağışıklık azalır. Birtakım hastalıklara davetiye çıkarır. Lakin likopenli besinler bu durumu azaltarak bedenin gücünü artırır. 

Damarların daralması ve tıkanması kalp ve kan hastalıklarına yer hazırlar. Beden resen antioksidan üretmediğinden besinler aracılığı ile bedene antioksidan alarak damarları temizler.

Hudut sistemindeki hasar ileri yaşlarda unutkanlığa ve alzheimer üzere hastalıkların yaşanmasını sağlar. Lakin likopenli besinler hudutları onarır. Böylelikle hem hudut sitemini güçlendirir hem ruhsal hastalıkları önler.

Ürik asit artığında kemik ve kas ağrıları olumsuz etkilenir. Likopenli besinler bu asidin oranını azaltır. 

Likopenli besinler tıpkı vakitte sıvı oranları da fazladır. Hem antioksidan hem sıvı oranı yüksek olan bu besinler cildin yenilenmesini sağlarken sağlıklı hücrelerin sayısını da artırır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.