Pıhtı atması neden olur? Pıhtı atmasının belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Görme ve konuşma bozukluğuna neden olan pıhtı atmasının ne olduğunu biliyor musunuz? Bedende çeşitli morluklara neden olan bu pıhtı atmasına …

27.07.2022
180
Pıhtı atması neden olur? Pıhtı atmasının belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Görme ve konuşma bozukluğuna neden olan pıhtı atmasının ne olduğunu biliyor musunuz? Bedende çeşitli morluklara neden olan bu pıhtı atmasına dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin ayrıntısında pıhtı atması hakkında her şeyi bulabilirsiniz. Pekala pıhtı atması neden olur? Pıhtı atmasının belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Beyindeki damarların tıkanması sonucu yeteri ölçüde kan akışının sağlanamaması ve makul bir yerde kanın toplanması ile ortaya çıkan kan toplanmasına pıhtı atması denir. Bedenin fonksiyonelliğini bozan bu durum önemli rahatsızlıklara neden olur. Güç bir tedavisi olan pıhtı atması, vaktinde teşhis edilmediğinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Pıhtı atması, tıkanan damarlara nazaran değişir. Kalp damarları tıkandığında kalp hastalıklarına, ana damarlar tıkandığında kol ve bacaklarda morluklara, tıkanan başka damarlarda ise beden hareketlerinde bozukluğa sebebiyet verir. Yüksek tansiyon ve diyabet bu hastalığı tetikleyen iki değerli hastalıktır. Damar yapısını bozan hastalıklar belirtilerin de yavaş ilerlemesine neden olur. Yüksek tansiyonla beyne birdenbire giden kan pıhtının beyne yerleşerek vefatla sonuçlanabilir. Bu yüzden bu iki hastalığa sahip olan bireylerin uzman denetiminde daima damar yollarına ve pıhtı ihtimali olup olmadığını denetim etmeli.

PIHTI ATMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun makul bölgelerinde felç

Motor bozuklukları

Görme kaybı

Bilinç eksikliği 

Bacak ve kollarda morluklar

Sürekli baş dönmesi ve ağrıması

Göğüs sıkışması

Kalp ritim bozukluğu

Ani bayılma

Tanısı güç konulan hastalığın belirtileri durumunda bir uzmana başvurmakta yarar var. Pıhtı atması erken fark edildiğinde çabucak müdahale edilebilir. Müdahale ile beyin dokuları ziyan görmeden pıhtı çıkartılır. Belirtiler bazen beyin kanaması ile karıştırılır. Fakat bu durum makûs üzere görülse de erken müdahale için değerli rol oynuyor. Fizik tedavi pıhtı atmada en değerli uygulamadır. Hareket halinde olan beden pıhtının kan akışı ile giderilmesini sağlayabilir. 

PIHTI ATMASINI ÖNLEYECEK DURUMLAR

Düzenli spor

Saat başı oturuş durumunu değiştirme

Günlük gereksinim olan suyu gerekli ölçüde karşılama

Özellikle kol ve bacak idmanlarını artırma

PIHTI ATMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtilerden sonra uzman tabip pıhtının kalıcı hasta neden olmaması için cerrahi operasyona girişir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde bu hastalığa müdahale etmek her ne kadar kolaysa bir o kadar da kayıp yaşanması zorlaşır. Pıhtı beyin damarında ise bu operasyon daha süratli yapılır. Aksi halde kalıcı hasarlara örneğin felç ya da motor düzeneğinin fonksiyonunda dönüşü olmayan durumlar ortaya çıkarabilir. Uzmanlar aile hikayesinde bu hastalığı olan şahısların bol bol antioksidan bakımından güçlü olan besinler tüketmesini öneriyor. Ayrıyeten uzun periyodik oturma, uzanma ya da durma konumunun sık sık değiştirilmesinin gerektiğini belirtiyor. 

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.