Oscar’ı reddetmek için Marlon Brando’nun sahneye gönderdiği Kızılderili hayata gözlerini yumdu

1973 yılında düzenlenen Oscar merasimlerinde devrin en büyük olayı haline gelen ödül sahibi Marlon Brando, kendi yerine ırkçılığa maruz kalan …

05.10.2022
115
Oscar’ı reddetmek için Marlon Brando’nun sahneye gönderdiği Kızılderili hayata gözlerini yumdu

1973 yılında düzenlenen Oscar merasimlerinde devrin en büyük olayı haline gelen ödül sahibi Marlon Brando, kendi yerine ırkçılığa maruz kalan Kızılderili bir Amerikan yerlisi aktör Sacheen Littlefeather’la mükafatı reddetmişti. O Kızılderili aktör geçtiğimiz gün hayata gözlerini yumdu.

Marlon Brando 1973 yılında “Baba” sinemasındaki efsanevi rolüyle Oscar mükafatlarına layık görülmüştü. Mükafatı reddettiğini Amerikan yerlisi aktör Sacheen Littlefeather’ı yerine konuşmuştu. 75 yaşındaki Littlefeather dün Kaliforniya’daki konutunda meyyit olarak bulunduğu bildirildi.

marlon brando

Apache ve Yaqui kökenli Littlefeather 26 yaşındayken Marlon Brando’ya Baba (The Godfather) sinemasındaki rolü için verilen Oscar mükafatını reddetmek üzere, Brando’nun ricasıyla, sahneye çıkmıştı.

Sacheen Littlefeather

Yerli Apache kıyafetleriyle sahneye çıkan Littlefeather, yuhalamalarla ve ırkçı telaffuzlarla karşı karşıya kalmıştı. Sahneye çıktığında ise bu telaffuz ve ithamlara karşı bir konuşma yapmış ve o vakitte sahneye çıkan birinci yerli Kızılderili olmuştu. 60 Saniye süren konuşmasında ikonik bir değer kazanan Littlefeather, tarihin en çok hatırlanan biri olarak akıllara kazınmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Gökhan Türkmen birinci kere itiraf etti! Ortaokul aşkıyla tam 17 sene…

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.