Ihlamur nasıl hazırlanır? Ihlamur demlenir mi kaynatılır mı? Ihlamur çayının yararları

Ihlamur, en sağlıklı besinler ortasında yer alan ve soğuk havalarda hastalıklara karşı esirgeyici olan bitkilerden biridir. Son günlerde toplumsal medyada tartışmalara neden olan ıhlamur demlenir mi yoksa kaynatılır mı sorusu merak konusu oldu. Pekala ıhlamur demlenir mi yoksa kaynatılır mı ? İşte kış mevsiminde çabucak hemen her meskende yer alan ıhlamuru hakikat hazırlama biçimi…

02.01.2023
168
Ihlamur nasıl hazırlanır? Ihlamur demlenir mi kaynatılır mı? Ihlamur çayının yararları

Ihlamur, en sağlıklı besinler ortasında yer alan ve soğuk havalarda hastalıklara karşı esirgeyici olan bitkilerden biridir. Son günlerde toplumsal medyada tartışmalara neden olan ıhlamur demlenir mi yoksa kaynatılır mı sorusu merak konusu oldu. Pekala ıhlamur demlenir mi yoksa kaynatılır mı ? İşte kış mevsiminde çabucak hemen her meskende yer alan ıhlamuru yanlışsız hazırlama biçimi…

Vücudu hastalıklara karşı korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için aktarlarda ve marketlerde en çok satılan bitki çaylarından biri ıhlamurdur. Mis üzere kokusuyla yaz aylarında her tarafa yayılan ıhlamur kış aylarında adeta şifaya dönüşüyor. Fakat birçok kişi son günlerde sıklıkla tartışılan ıhlamur demlenir mi yoksa kaynatılır mı sorusuna yanıt arıyor. Yaz aylarında mis üzere kokusu etrafa yayılan ve kış ayları için kurutulan ıhlamur nasıl yapılmalı? Yasemin.com grubu olarak sizler için araştırdık.

IHLAMUR DEMLENİR Mİ? IHLAMUR KAYNATILIR MI?

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’e nazaran ıhlamuru kaynatmak yerine demlenmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Dönmez, yüzyıllardır en tesirli doğal bitkilerden biri olarak tanımlanan ıhlamuru kaynatmanın sıhhati esirgeyici tesirini azalttığını tabir ediyor.

Dönmez; “Peki ıhlamur çayımı nasıl hazırlamalıyım?” diye sorarsanız muhakkak kaynatma sistemini önermem zira bu formül ıhlamurun polifenol içeriğinin azalmasına neden olur ve sıhhati esirgeyici tüm tesir kaybolur. Bu nedenle ıhlamur çiçeklerini antioksidan kapasite için en optimal sıcaklık olan 80-90 derecedeki sıcak suda, 5-10 dakika demleyerek tüketmenizi öneririm. Demlediğiniz ıhlamurun lezzetini, içerisine çubuk tarçın, karanfil, limon, bal üzere besinleri ekleyerek artırabilirsiniz. açıklamasında bulundu.

Ihlamur demlenmeli mi kaynatılmalı mı?

IHLAMUR NASIL DEMLENİR?

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 200 ml kadar sıcak su
  • İsteğe nazaran limon

Yapılışı:

Ihlamur 5-10 dakika kadar demleyin, French press ya da süzgeç ile süzün.

Daha sonra içine bal ve tarçın ekleyin. 

Son olarak üzerine limon ekleyip içebilirsiniz.

ıhlamur nasıl demlenir

IHLAMUR GÜNDE NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Ihlamur günde 1- 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI! 

Tertipli tüketildiğinde adeta doğal bir ilaç vazifesi gören ıhlamurun yararları saymakla bitmiyor. En bariz yararları arasında gribal enfeksiyonlarda, soğuk algınlığında, öksürüğün azaltılmasında, tıkanma gibi durumlarda çok tesirlidir.

Ihlamur şişkinlik kabızlık üzere bağırsak sorunlarına uygun gelir. Birebir vakitte zayıflamaya yardımcı olur. 

Ihlamur doğal bir sakinleştirici ve yatıştırıcı bir çay olup tıpkı vakitte zihninizin rahatlamasını sağlar. 

Uykusuzluk sorunlarını yok etmede hayli tesirlidir. 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.