Çocuklarda Bahar Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda bahar nezlesi genellikle bahar aylarında görülür. Saman nezlesi ve alerjik nezle isimleri ile de bilinir. Belirli bir yaş …

03.04.2022
301
Çocuklarda Bahar Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda bahar nezlesi genellikle bahar aylarında görülür. Saman nezlesi ve alerjik nezle isimleri ile de bilinir. Belirli bir yaş sınırlaması olan bir hastalık değildir. Genellikle 1 ile 20 yaş arasında bir süreçte başlar. Ebeveynlerin birinde alerji var ise %30 oranında, ebeveynlerin her ikisinde de alerji var ise %60 oranında çocukta da alerji görülmesi durumu yaşanır.

Bahar Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?
Bahar nezlesinin; burun tıkanıklığı, sulu burun akıntısı, gözlerde sulanma, gözlerde kaşıntı, burunda kaşıntı, hapşırma nöbetleri, gırtlakta kaşıntı ve baş ağrısı gibi belirtileri vardır.

Çocuklarda Bahar Nezlesinin Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Serolojik (kan) tetkiği, prick- testi, burun sekresyonunun kimyasal analizi ve burun içine alerjen maddelerle yapılan uyarı testi yapılarak alerjinin hangi durumdan kaynaklandığına dair tanı konur. Tanı konduktan sonra tanıya göre bir tedavi sürecine başlanır. Uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Alerjenlerle temasın ve etkileşimin kesilmesi
  • İlaç tedavisi uygulanması
  • Hiposenbilizasyon yani aşı tedavisi uygulanması
  • Cerrahi tedavi

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.