Salmonella bakterisi nedir? Salmonella belirtileri nelerdir?

Tüm dünya koronavirüsle savaşmaya devam ederken çocukların vazgeçilmezi olan devam markadan fecî bir haber geldi. Kinder Surprise isimli …

19.11.2022
59
Salmonella bakterisi nedir? Salmonella belirtileri nelerdir?

Tüm dünya koronavirüsle savaşmaya devam ederken çocukların vazgeçilmezi olan devam markadan fecî bir haber geldi. Kinder Surprise isimli markanın içerisinde salmonella bakterisi tespit edildi. İngiltere Besin şirketleri tarafından soruşturmanın devam etmesiyle insanların merak ettiği salmonella bakterisini sizler için araştırdık. Salmonella bakterisi nedir? Salmonella belirtileri nelerdir?

İngiltere’de hastanelerin çocuklarla dolup taşması akabinde uzmanlar harekete geçti. Kusma, ateşlenme ve ishal üzere belirtilerle gelen çocuk sayısındaki artış sonrası yapılan araştırmalarda uzmanlar salmonella virüsünü tespit etti. Salmonella virüsü tifoya neden olan virüs çeşididir. Salmonella vakit zaman insanlarda süreksiz olarak görülür. Gösterdikleri belirtiler hafif seyirde ilerler. Lakin kimi insanlarda bu virüs şiddetli bir yansıma oluşturabilir. En sık görülen sıhhat sorunu ise ishaldir. 

salmonella virüsü besinlerde görülür

SALMONELLA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

  • Kaynağı bilinmeyen, kontamine (bakteri bulaşmış olan) suların içilmesi ve kullanılması,
  • İnsan ve hayvan atıklarının uygun biçimde bertaraf edilmemesi ve bunların kaynak sularına karışması,
  • İçme ve kullanma sularının gereğince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir.
  • Salmonella taşıyan ve uygun pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt eserleri üzere besinler,
  • Pastörize edilmemiş süt yahut meyve suyu, peynir,
  • Kontamine (kirli) çiğ zerzevat ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla da bulaşma olabilir.
  • Hasta kümes hayvanları ile temastan sonra,
  • Özellikle yılan, kaplumbağa, kertenkele üzere sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve civciv üzere evcil hayvanlar ile temastan sonra hijyen kurallarına uyulmaması halinde bulaşma olabilir.
  • Bakteri hasta insanlardan başka insanlara da bulaşabilir.

SALMONELLA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Salmonella virüsü tam olarak nasıl ortaya çıkıyor bilinmiyor. Lakin bakteri besinlerde ve içme sularında süratle artıyor. İnsan ve hayvan atıklarının birebir alanda biriktiği yerlerden toprağa ya da suya karışabilir. Süt ve süt eserleri, yeterli pişirilmemiş et, çiğ tüketilmemesi gereken besinler de salmonella bakterisi mevcuttur.

Bunlar tüketildiğinde öncelikle mide ve bağırsaklarda kramplı ağrılar görülür. Bu ağrılar artıkça ateşlenme ve bedende titremeler yaşanır. Salmonella her ne kadar bağışıklık sistemine çok ziyan vermezse de bedenin sindirim sistemini çökerterek ateşlenmeye neden olur. Bedenin süratle su kaybetmesine yol açar.

salmonella virüsü besinlerde görülür

SALMONELLA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Salmonella virüsünün net bir tedavisi yoktur. Lakin ortaya çıkan sindirimsel meseleler için uzmanlar antibiyotik tedavi verilir. Bireylerin belirtilerinin artmadan bir uzmana müracaatı daha yararlıdır. Zira virüs önemli manada bir sindirim sistemi çöküşüne neden olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.