Bebeklere rezene çayı kaçıncı ayda verilmeli? Rezenenin bebeklere faydaları nelerdir?

Uyku ve göz bozukluğu hastalıklarının en doğal tedavisi olarak kabul edilen rezene aynı zamanda emziren annelerin tüketilmesi tavsiye edilir …

05.04.2022
202
Bebeklere rezene çayı kaçıncı ayda verilmeli? Rezenenin bebeklere faydaları nelerdir?

Uyku ve göz bozukluğu hastalıklarının en doğal tedavisi olarak kabul edilen rezene aynı zamanda emziren annelerin tüketilmesi tavsiye edilir. Güçlü bir sodyum ve potasyum barındıran rezene hakkında en çok merak edilen ise bu kadar faydalı olan bir bitkinin bebeklere olan etkileri oldu. Bebeklere rezene çayı kaçıncı ayda verilmeli? Rezenenin bebeklere faydaları nelerdir?

Anne sütüne olan bağımlılık bittikten sonra bebeklere verilen besinler konusunda ebeveynler hummalı bir araştırmaya girer. Bebeğin hem gelişimini hem de gelişim sürecindeki sağlık durumunu etkileyen bu dönemde merak edilen besinlerden biride rezenedir. Bazı bebeklerde anne sütünde ya da ek gıdaya geçtikleri ilk süreçlerde gaz problemleri meydana gelebilir. Sindirim sorunlarından bebeklerin uykusundan ve yemek alışkanlıklarına kadar her süreci olumsuz etkileyebilir. Bu tarz durumların yaşanmaması için uzmanlar çeşitli besin önerilerinde bulunur. Rezene ise bunların başında gelir.

rezene çayı bebeklerin gaz sorununu giderir

BEBEKLERE REZENE ÇAYI KAÇINCI AYDA VERİLMELİ?

6 ay sonunda bebekler katı gıda dönemine geçerken çok az miktarda verilmeye başlanabilir. Gün içinde bir ya da duruma göre iki kaşık verilebilir. Kaynamış bir bardak suyun içine bir çay kaşığı rezene atılır. Demlenen rezene soğuk ve ılık dereceler arasındayken ya çay kaşığıyla bir iki kaşık ya da bebeğin tüketeceği suyun içine eklenebilir. 

rezene güçlü bir toksin atıcıdır

REZENENİN BEBEKLERE FAYDALARI NELERDİR?

  • Potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum A ve C vitamini bakımından zengin olan rezene bebeklerin virüs ve bakterilere karşı erken dönemde dirençli olmasını sağlar. 
     
  • Mideden bağırsaklara kadar sindirim hareketliliği sağlayarak ek gıdaya geçen bebeklerde ishal, kabızlık ya da gaz sorunlarının yaşanmasını önler. 
     
  • Bebeklere güçlü bir sakinleştirici etkisi sağlayarak uyku süreçlerinin rahat atlatılmasına neden olur. Uyku düzeni için uzmanlar tavsiye eder. 
     
  • Bebeklerin kas ve kemik gelişimine katkı sağlar. Aynı zamanda gözlerindeki gelişimleri destekleyerek ileri yaşlarda yaşanma ihtimali olan hastalıkların riskini sıfırlar.
ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.