Canan Karatay tüm hastalıkların temeli kabızlık hastalığı dedi! Pekala kabızlık nasıl geçer

Sağlık alanında konuşmalarıyla dikkat çeken ve her kelamı gündem olan Canan Karatay yeni bir açıklamasıyla gündeme geldi. Hasta olan bireylerin …

26.11.2022
180
Canan Karatay tüm hastalıkların temeli kabızlık hastalığı dedi! Pekala kabızlık nasıl geçer

Sağlık alanında konuşmalarıyla dikkat çeken ve her kelamı gündem olan Canan Karatay yeni bir açıklamasıyla gündeme geldi. Hasta olan bireylerin hastalığını söylemeye utandığını belirten Prof. Dr. Canan Karatay, “Her şeyin temelinde kabızlık hastalık yatıyor” dedi. Tedavi konusunda ayrıntılara değinen Karatay, hastalık hakkında tavsiyeler verdi. Pekala kabızlık hastalığı nasıl geçer? Kabızlık belirtileri nelerdir?

İkinci beyin olarak anılan bağırsaklar, oluşan hareketlerin olağandan daha az ve sıkıntı gerçekleştiği durum manasına gelmektedir. Konstipasyon yani kabızlık sorunu üzerine değinen Prof. Dr. Canan Karatay, yaptığı açıklamalarla dikkat çekmeye devam ediyor. Her seferinde sağlıklı beslenme üzerinde duran ve verdiği tavsiyelerle gündeme gelen Karatay, Kabızlık hakkında da tavsiyeler verdi. İşte Canan Karatay’ın tüm hastalıkların temelinin kabızlık hastalığına bağladığı husus hakkında merak edilen ayrıntılar…

Canan Karatay kabızlık sorunu üzerine değindi

“VÜCUTTA DENGESİZLİK BAŞLAMIŞTIR”

Hayatının makul bir noktasında görülen kabızlık sorunu hakkında açıklamalarda bulunan Canan Karatay, “Kabızsan bedeninin bütün istikrarları, çalışmaları bozulmuş demektir. Kıymetli olan büyük abdeste her gün çıkılsa dahi ıkınılarak çıkılmamasıdır. Şayet ıkınarak çıkıyorsanız kabızlık başlamıştır. Bedende dengesizlik başlamıştır. Bağırsaktaki dost bakteriler yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır.” tabirlerini kullandı.

kabızlık nasıl geçer

 KABIZLIK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ÇÖKERTİYOR!

Sinir ve bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan kabızlık meselesine değinen Karatay, Kabızlığın en kıymetli sebeplerinden birinin gün içerisinde kâfi hareket yapılmamasından kaynaklı olduğunu belirtti.

kabızlık bağışıklık sistemini çökertiyor

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KAHVE GÜÇLENDİRİYOR!

Bol su içilmesi gerektiğinin üzerinde sıklıkla duran Karatay, potasyumu yüksek yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini söyledi. “Susuz kalırsak kabız oluruz. Tuzsuz kalırsak kabız oluruz.” diyen Canan Karatay, “Kabızlıktan korunmak için türk kahvesi çok değerli. Türk kahvesi en yüksek antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendiren en yüksek şey kahvedir. Parkinson hastalığını önler. Çok çay tüketmek kabızlık yapar. Kabızsanız çay içmemelisiniz.” söylemlerinde bulundu.

kabızlık hakkında dikkat edilmesi gerekenler

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 80’İ KABIZ

Türkiye’nin utandığı hastalık olarak nitelendirdiği kabızlık problemine, “Türkiye’nin yüzde 80’i kabız ve beşerler kabız olduğunu söylemiyor, utanıyor, saklıyorlar. Bana gelen hastalar ben sorduğum vakit belirtiyor. Halbuki kabızlık en makus hastalık. Her şeyin temelinde kabızlık yatıyor” dedi. Son olarak kabızlık sorunu için kaya tuzunu tavsiye etti.

türkiyenin yüzde 80ni kabızlık sorunu ile karşı karşıya

KABIZLIK NASIL GEÇER?

Doğru beslenmek ve sıhhatimize dikkat etmek her hastalık için son derece ehemmiyet arz etmektedir. Kabızlığı yol açan etkenlerden biri ise yanlış beslenme formu gelmektedir. Bu nedenle Kabızlığı önlemede birinci dikkat edilmesi gereken öge beslenme alışkanlığımızın sağlıklı bir biçimde tertibe sokulmasıdır. Pekala kabızlık sorunu için nelere dikkat etmeli hangi eserleri tüketmemeliyiz?

  • Bol bol sıvı ve su tüketmek kabızlık sıkıntısının engellenmesinde değerli misyon görür.
  • Hareket etmek kabızlık sıkıntısını rahatlatmak için geçerli bir başlangıçtır. Günde yapacağınız 10-15 dakikalık yürümek sindirim sisteminin sağlıklı bir formda çalışmasını sağlayacaktır.
  • Fazla kafein tüketmek kabızlık riskini artırır. 
  • Yiyecekleri kâfi kadar çiğnemeden tüketmemek gereklidir.
  • Tuvalet muhtaçlığı geldiğinde uzun periyodik ertelenmemelidir.
  • Süt ve süt eserlerinden uzak durulmalıdır.
  • Lif oranı yüksek besinler tüketilmeli ve beslenme programında zerzevat, meyve ve bakliyat yüklü eserler tüketilmelidir.

kabızlık nasıl geçer
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.