Adele’nin yakalandığı siyatik hastalığı nedir? Siyatik hastalığının belirtileri nelerdir?

Dünyaca ünlü müzikçi Adele, konser serisine devam ederken yakalandığı bahtsız hastalık yüzünden yürümekte zorlandığını söyledi. “Çok makus siyatik ağrıları çekiyorum” diyen yıldız isimin bu açıklamasından sonra siyatik hastalığı vatandaşlar tarafından arama motorunda aratılmaya başlandı. Pekala müzikçi Adele’nin yakalandığı Siyatik hastalığı nedir? Siyatik hastalığının belirtileri nelerdir?

06.01.2023
168
Adele’nin yakalandığı siyatik hastalığı nedir? Siyatik hastalığının belirtileri nelerdir?

Dünyaca ünlü müzikçi Adele, konser serisine devam ederken yakalandığı bahtsız hastalık yüzünden yürümekte zorlandığını söyledi. “Çok berbat siyatik ağrıları çekiyorum” diyen yıldız isimin bu açıklamasından sonra siyatik hastalığı vatandaşlar tarafından arama motorunda aratılmaya başlandı. Pekala müzikçi Adele’nin yakalandığı Siyatik hastalığı nedir? Siyatik hastalığının belirtileri nelerdir?

Dünyaca ünlü İngiliz müzikçi Adele, dünyanın bir çok yerinde konser serilerine devam ediyor. Bir konser sırasında yürümekte zorlandığı anların dikkat çekmesi üzerine hastalığını açıkladı. Yakalandığı şanssız hastalık yüzünden zorlandığını söyleyen Adele, “Çok makus siyatik ağrıları çekiyorum” dedi. Bu açıklamasından sonra merak edilen Siyatik hastalığı araştırılmaya başlandı. Pekala insanı yürümekte zorlatan ve ağrılara sebep olan Siyatik hastalığı nedir? Siyatik hastalığının belirtileri nelerdir?

Adele

SİYATİK HASTALIĞI NEDİR?

Vücuttaki en değerli hudutlardan biri olan siyatik hudut; belin alt tarafında bulunan 4 ve 5. omurdan çıkan ve kalçadan geçerek diz bölgesinin gerisinden, ayağın topuğuna kadar inen kısmına denmektedir. Bedenin en geniş ve en uzun sonu olan siyatik ağrısı, hafif seviyede başlayıp ağrıların vakitle şiddeti artmaktadır. Bacağın kuvvetini ve hareket etmesini sağlayan liflere sinyal göndermekle misyonlu olan siyatik hudut, 20-60 yaş aralığında olan insanlarda görülmektedir. Siyatik sonların ziyan görmesi sonucu oluşan bacak ve bel bölgesindeki ağrılar, spor yapmayan ya da ağır işlere maruz kalan insanlarda görülmektedir. Tedavi bulunan siyatik hastalığı, halk ortasında kısaca  “siyatik” olarak isimlendirilir.

Siyatik hastalığı

SİYATİK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Siyatik rahatsızlığının belirtileri bel ve art kalçadan alt bacağın topuk kısmına kadar uzanmaktadır. Bu bölgelerde görülen rahatsız edici ve günlük ömrü etkileyecek ağrılar siyatik hastalığına işaret edebilir. Kalkma ve oturma durumlarında da kişiyi zorlayan bu rahatsızlığın başka semptomları ise şu formda kendini göstermektedir:

  • Bacağın alt kısmında oluşan ağrılar ve karıncalanma hissi
  • Ayak parmaklarında ve topuk bölgesinde oluşan iğne batma hissi
  • Siyatik sonun bulunduğu bölgelerde ağrıdan ötürü hissiz hissetme ve hareket güçlüğü
  • Hareket esnasında giderek artan ağrılar
  • İlerleyen siyatik hastalığında duyu ve hareket kaybının oluşması
  • İdrar ve gaz kaçırma durumu

Siyatik hastalığının belirtileri nelerdir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.