Uykusuzluk sorunu nasıl çözülür? İşte uykusuzluğa neden olan 5 vitamin eksiliği

Uykusuzluk pek çok sıhhat sorunu başta olmak üzere olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir durum. Her ne kadar uykusuzluk konusunda pek çok şey anlatılmış olsa da uykunun kıymetine dair bilinmeyen kimi gerçekler bulunuyor. HiDoctor Uzman Klinik Psikoloğu Onur Can Dalkılınç kimi vitamin eksikliklerinin uyku sürecini önemli manada etkilediğine dikkat çekiyor.

02.01.2023
153
Uykusuzluk sorunu nasıl çözülür? İşte uykusuzluğa neden olan 5 vitamin eksiliği

Uykusuzluk pek çok sıhhat sorunu başta olmak üzere olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir durum. Her ne kadar uykusuzluk konusunda pek çok şey anlatılmış olsa da uykunun değerine dair bilinmeyen kimi gerçekler bulunuyor. HiDoctor Uzman Klinik Psikoloğu Onur Can Dalkılınç birtakım vitamin eksikliklerinin uyku sürecini önemli manada etkilediğine dikkat çekiyor.

Uyku, günü verimli geçirmek için olmazsa olmaz gereksinimler listesinin başında gelmektedir. Pekala uykusuz vakit geçirmek? Pek çok sıhhat sorunu başta olmak üzere olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir durum olmaktadır. Uykumuz; uygun ve enerjik bir güne başlangıcın, sağlıklı bir hayatın ve daha pek çok değerli ögenin kilit noktasıdır. Uykunun değeri gün geçtikçe daha net anlaşılmaya başlansa da hala hayatımızı büyük ölçüde etkileyen uykunun pek çok sırrından haberdar değiliz. Uyku konusunda yeni yeni anlaşılmaya başlanan bir gerçek; bu pahalı dinlenme ve yenilenme sürecinin sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da karşılanması gerektiğidir.

uykusuzluk sorunu nasıl çözülür

Yani yalnızca kaç saat uyuduğumuz değil, ne kadar verimli uyuduğumuz da göz önünde bulundurulmalıdır. Uykusuzluk pek çok sıhhat sorunu başta olmak üzere olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir durumdur. 
Pekala, vitamin eksikliği ve uykusuzluk alakasına dair ne biliyoruz? Genelde göz arkası edilen bir kavram olsa da vitamin eksikliği ve uykusuzluk ortasında önemli temaslardan kelam etmek mümkün.  Artık, uykunuzu daha verimli kılmak ismine dikkat edilmesi gereken birtakım vitamin eksikliklerinden bahsedeceğiz. İşte Uykusuzluğa Yol Açabilecek 5 Vitamin Eksikliği…

vitamin eksikliği uykusuzluk yapar mı

HANGİ VİTAMİNLER UYKU SÜRECİNDE AKTİF ROL OYNAR?

Bilindiği üzere bedenimizdeki sağlıklı işleyişin devam etmesi ismine vitaminler olmazsa olmaz unsurlardandır. Her bir vitamin bedenimizde farklı bir fonksiyona karşılık gelerek sağlıklı ömrümüzü sürdürmemize yardımcı olur. Klinik Psikolog Onur Can; “Bazı vitamin eksikliklerinin uyku sürecini önemli manada etkilediği henüz birçok kişi tarafından bilinmiyor. Kimi vitaminler bilhassa uyku sürecinin kalitesinde değerli rol oynar.  Şayet verimli uykuyu yakalamak ve nitelik tarafından de kâfi bir uykuya kavuşmak istiyorsanız hangi vitaminlerin uyku sürecinde aktif rol oynadığını bilmelisiniz.” dedi. B12 vitamini, D, C, B16 ve E vitaminlerinin uyku kalitesi üzerinde önemli manada etkilediği üzerinde durdu.

hangi vitaminler uyku sürecinde faal rol oynar

B12 VİTAMİNİ

B12 vitamini uykusuzlukla irtibatlı olan ve eksikliğinde farklı olumsuz semptomların yaşandığı bir bileşendir. İnsan bedeninde sentezlenmesi mümkün olmayan B12 vitamini dışarıdan alınır. Bu nedenle sistemli formda alımı ve işlenmesi bedenimiz açısından epey kıymetlidir. B12 vitamini başta kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonu, hudut sistemi ve hücre metabolizması sıhhati üzere pek çok hususta tesirlidir. Tıpkı vakitte uykusuzluk sorunu ile baş etme noktasında B12 vitamini eksikliği yaşayan bireylere dayanak önerilebilir. Bilhassa doğal besinlerden kâfi B12 alımı sağlandığında daha verimli bir uykuya geçiş için taban hazırlanmış olur.

b12 vitamini uykuya düzgün gelir mi

D VİTAMİNİ

Uykusuzluk farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilecek bir rahatsızlıktır. Farklı boyutlarda yaşanabilen uykusuzluğun sebeplerinden birisi de D vitamini eksikliği olarak gösterilebilir. Hem uykuya bağlı genel sıhhati hem de şahsen uyku kalitesini olumsuz tarafta etkileme riski olan D vitamini eksikliğinin tespit edilmesi son derece değerlidir. D vitamininin uykuyu düzenlemekle vazifeli beyin kısımlarını etkilemesi bu mevzuda dikkat caziptir. D vitamininin uyku hormonu olarak bilinen melatonin üretiminde rol oynaması; uykusuzluk ve D vitamini bağını açıklamak için kâfi olacaktır.

D vitamini hangi yiyeceklerde var

B6 VİTAMİNİ

B6 vitamini uykusuzluk üzerinde tesirli olduğu bilinen değerli kaynaklardan biridir. Bilhassa B6 vitaminini eksikliğinde insomnia yani uyuyamama hastalığı başta olmak üzere pek çok farklı sorunun ortaya çıkması mümkündür. 
Uykusuzluğun anlaşılması ve tahlili noktasında hekimlerin birinci dikkat ettiği noktalardan birisi de elbet ki B6 vitamini ölçümüdür. Deliksiz bir uyku ahenge potansiyelinin yanı sıra B6 vitamini serotonin üretimi açısından da epey pahalıdır.

b6 vitamini uykuya yeterli gelir mi

E VİTAMİNİ

Vitamin eksikliği ve uykusuzluk kontağında birinci bakılacak ögelerden bir oburu E vitaminidir. Bedenimizde kâfi E vitamini olmadığı takdirde uyku kalitesinde ve müddetinde problemler yaşanabilir. Bu nedenle gerekli vitaminlerin bedenimizde kâfi ölçüde bulunduğundan emin olmamız değerlidir. Bunu anlamanın en güzel yolu bir uzmana başvurarak uykusuzluğa dair fizikî bir sorun olup olmadığını öğrenmektir.

e vitamini uykuya güzel gelir mi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.