Terenin yararları nelerdir? Tere hangi hastalıklara güzel gelir?

Salatalarda sıklıkla kullandığımız terenin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Bilhassa karaciğeri temizleyen bu …

16.07.2022
150
Terenin yararları nelerdir? Tere hangi hastalıklara güzel gelir?

Salatalarda sıklıkla kullandığımız terenin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Bilhassa karaciğeri temizleyen bu mucize ot, turpgiller ailesine aittir. Pekala terenin yararları nelerdir? Tere hangi hastalıklara düzgün gelir? Sizler için ülkemizde bol bol tüketilen tere ile ilgili merak edilen her şeyi haberimizin ayrıntısına ekledik.

Anavatanı Asya olan tere, turp ailesin aittir. Yağ yakımını hızlandırarak bedenin yağ tutmasını mahzurlar. Bu yüzden tüketimi geniş bir bölgeye yayılır. İçinde çokça vitamin ve mineral olan terenin yabani olanına ıspatan denir. Ülkemizde bala yemekleri, cacık ve dolma da kullanılır. Birinci keşfedildiği vakitlerde ise alternatif tıpta kullanılmıştır. Ödem atmada tesirli olduğu fark edilen terenin güçlü bir söktürücü olmasından ötürü gebelerin kullanması yasaklanmıştır. Günümüzde sigarayı bıraktırma kampanyalarında tüketilmemesi tavsiye edilir. Nahoş bir kokusu olan terenin tadı acımtıraktır. bu yüzden limon ve tuz ile tüketilmesi ya da her hangi bir yiyeceğe karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Tere otu kurutulup çayı da yapılır. Yüksek ölçüde protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, potasyum, kalsiyum ve demir içerir. 

100 GRAM TERE;

Kalori / 32 

Yağ / 7 gram

Kolesterol / 0

Sodyum / 14 miligram

Potasyum / 606 miligram

Karbonhidrat / 6 gram

Protein / 2,6 gram

Kalsiyum / 81 miligram

Demir / 1,3 miligram

B6 Vitamini / 0,2 miligram

Magnezyum / 38 miligram

C vitamini / 69 miligram

TERENİN YARARLARI NELERDİR? TERE HANGİ HASTALIKLARA YETERLİ GELİR?

Günümüzde yetersiz beslenmede ötürü artan kansızlığı giderir.

Enfeksiyon kaynaklı oluşan akciğer hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra sigarada tahrip olmuş akciğeri yeniler.

Vücuttaki toksinleri tek seferde atacak kadar güçlü antioksidan içerir.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde mesane ve böbreklerde taş, kum üzere sıhhat sıkıntılarının yaşanmasının önüne geçer.

Stres, yorgunluk ve uykusuzlukla gerginleşen hudut hücrelerini sakinleştirerek hudut siteminin deforme olmasını önler. Beynin konsantre gücünü artırır.

Bağışıklık sitemini yenileyerek hastalıklara karşı muhafaza kalkanı oluşturur. 

Tere kaynatılıp banyo sırasında son durulamada bu su ile yıkandığında saç dökülmesini ve derinin dökülmesini önler. Saç köklerini güçlendirerek daha parlak ve canlı olmasını sağlar.

Karaciğer bedenimizin en kıymetli organıdır. Yaşanan rastgele bir rahatsızlık öbür tüm organları ve cildi tesirler. Tere karaciğerin işlevlerini artırarak toksinleri atmasına yardımcı olur.

B vitamini kompleksi bakımından varlıklı olan tere metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak florasını istikrarlar.

Tere çiğ olarak ezilip lisanda sürüldüğünde cilt yüzeyindeki kızarıklıkları yatıştırır. Varsa yaraları güzelleştirir.

Solunum şikayeti olanların 5 bardak suya 10 tane uygun yıkanmış tere ekleyip 3 dakika boyunca kaynatılır. Dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzerek aç karna tüketilir. Bu uygulama beş gün boyunca yapılmalıdır. Kür teneffüs, böbrek, sigara bırakma üzere bir sürü hastalık için kullanılabilir. 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.