“Şeytanın Ayetleri” kitabı nedeniyle atağa uğramıştı! Salman Rüşdi bir gözünü kaybetti

Ağustos ayında New York’ta düzenlenen bir konferansta taarruza uğrayan müellif Salman Rüşdi’nin sıhhat durumuna dair detaylar açıklandı …

07.11.2022
173
“Şeytanın Ayetleri” kitabı nedeniyle atağa uğramıştı! Salman Rüşdi bir gözünü kaybetti

Ağustos ayında New York’ta düzenlenen bir konferansta taarruza uğrayan müellif Salman Rüşdi’nin sıhhat durumuna dair detaylar açıklandı. İspanyol El Pais gazetesine konuşan Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, müellifin bir gözünü kaybettiğini ve bir elini de kullanamadığını tabir etti.

1988 yılında yayımlanan “Şeytan Ayetleri” kitabı sebebiyle tüm dünyada büyük bir nefret ve mevt tehditlerine maruz kalan Hint asıllı Britanyalı muharrir Salman Rüşdi için bir dönem İran başkanı Ayetullah Humeyni tarafından öldürülmesi karşılığında 3 milyon dolarlık bir ödül konulmuştu. Dünya çapında büyük bir öfkenin odak noktası haline gelen müellif, 12 Ağustos 2022 tarihinde New York’ta gerçekleşen bir konferans sırasında sahnedeyken akına uğradı. 

Salman Rüşdi

BİR GÖZÜNÜ KAYBETTİ BİR ELİNİ KULLANAMIYOR

Konferans esnasında sahneye çıkan bir kişi Rüşdi’ye evvel yumruk attı ve akabinde bıçakladı. Taarruzun akabinde birinci kere konuşan Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, yazarın aldığı bıçak darbeleri nedeniyle bir kolundaki sonların ve karaciğerinin ziyan gördüğünü ve bir gözünü kaybedebileceğini tabir etmişti.

Salman Rüşdi akına uğradı

İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte Rüşdi’nin bir gözünü kaybettiğini ve bir elini de kullanamadığını lisana getiren Wylie, “Yaraları çok derindi. Ve maalesef bir gözü görme yetisini kaybetti. Elindeki sonlar kesildiği için bir elinde kalıcı ziyan oluştu. Kullanamıyor bir elini. Göğsünde ve üst vücudunda de 15 yarası vardı” şeklinde açıklamalarda bulundu. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin 24 yaşındaki Hadi Matar isimli şahıs olduğu belirlendi.

Hadi Matar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Diriliş Ertuğrul’un yıldızı Emre Üçtepe Hz. Muhammed sorusuna verdiği karşılıkla herkesi ağlattı!

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.