Lena isminin manası nedir? Lena ismi Ku’an’da geçer mi? Lena ne demek?Lena isminin özellikleri

Lena ismi son vakitlerde sıklıkla duyulan isimler ortasında yerini aldı. Birçok ebeveyn çocuklarının ismini Lena koymak için kolları sıvayıp …

06.10.2022
77
Lena isminin manası nedir? Lena ismi Ku’an’da geçer mi? Lena ne demek?Lena isminin özellikleri

Lena ismi son vakitlerde sıklıkla duyulan isimler ortasında yerini aldı. Birçok ebeveyn çocuklarının ismini Lena koymak için kolları sıvayıp araştırmaya başladı. Bilhassa kız çocukları için ülkü isimlerden olan Lena ismini sizler için araştırdık. Lena isminin manası nedir? Lena ismi Ku’an’da geçer mi? Lena ne demek? Lena isminin özellikleri nelerdir?

Şimdilerde doğacak olan bebeklerini kucaklarına almak için geri sayıma başlayan birçok anne ve baba çocuklarına manalı isimler arayışına girdi. Bu sebeple daima arama yapan ebeveynlerin en çok sorduğu isimlerden biri de Lena. Kız çocuklarına verilen bir isim olan Lena köken bakımından Arapça’dan lisanımıza geçmiştir. Sıklıkla tercih edilen çağdaş isimler ortasında yerini alıyor. İşte Lena ismi hakkında her şeyi sizler için araştırdık. Lena isminin manası nedir? Lena ismi Ku’an’da geçer mi? Lena ne demek? Lena isminin özellikleri nelerdir?

kız bebek

LENA İSMİNİN MANASI NEDİR?

Arapça kökenli olan kız ismi Lena, farklı manalar taşımaktadır. Arapça olarak kaynaklara bakıldığında “Bizden biri, bizim için” manasını taşıdığı görülmektedir. “Bizim için var olan ve bizden olan bizim” manasına gelen Lena, kişilik bakımından da hayli dikkat çeken isimler ortasında yer alıyor. 

Bir başka manası ise Osmanlı vaktinde Ocak kumandanlarına Lena denmesiydi. Ayrıyeten gün ışığı, ışık üzere manalara da gelen Lena olan kız çocuğu nazik, nahif, kibar ve güzel olan manalarına gelmektedir.

Yunanca karşılığında ise günışığı ve ay ışığı manasına gelen Lena, yol aydınlatıcı kişiliklerin kullandığı bir lakap niteliği taşıdığı görülüyor.

kız bebek

LENA İSMİ KUR’AN’DA GEÇER Mİ?

Lena isminin manası “bize” olarak Kur’an’da geçmektedir. Tüm manaları ve kullanımları dikkate alındığında ise Lena sözü ben zamiri niteliği taşıdığı görülmektedir.

LENA İSMİNİN TDK MANASI NEDİR?

Lena kelamlık manası olarak araştırıldığında ise “bizden biri ve insanoğlu” olarak yazıldığı görülmektedir. TDK’daki klarşılığı ile de kız çocuklarına koyulan isim olarak belirtilen Lena, hem manası hem de özelikleri bakımında epey hoş ve çağdaş bir isimdir.

kız bebek

LENA İSMİNİN ÖZELLİKLERİ 

Türkçede birbirinden hoş isimlerin yer almasıyla birlikte ebeveynlerin akılları karışabiliyor. Bu mevzuda Lena, epeyce manası hoş ve kaliteli bir isim olmasıyla birlikte kişilik bakımından taşıdığı özelliklerde epeyce dikkat cazip. Lena ismine sahip şahıslar, sanata düşkün olmasıyla dikkat çeker. Yeteneği olmasa bile entelektüel karakterleriyle girdikleri her ortamda dikkat çekmeyi başarırlar. Mücadeleci yapıları sebebiyle kolay kolay vazgeçmeyen savaşçı ruhlu Lena’lar, ıstırapları üstesinden gelme konusunda da epeyce başarılıdır. Sağduyulu insanlardır ve olaylar karşısındaki itidalli duruşlarıyla sorun çözme yetileri daha gelişmiştir. Girişken bir yapıya sahip olmalarıyla birlikte, makus yada kusurlu gördükleri her durum karşısında düzeltme ve düzgüne yönlendirme içgüdüsü bulunmaktadır. 

kız bebek

LENA İSMİNİN HARF TAHLİLİ NEDİR?

L: Sanata düşkün ve yetenekli karakter özelliğini temsil eder.

E: Sıkıntılardan kurtulmak için çaba etmeyi asla bırakmayan yapısı ile epeyce hırslı ve başarılıdır.

N: Sağduyusu yüksek ve mistik güçleri olan kişilik tipleridir. Sezgileri kuvvetli ve mantıklı hareket edebilen karakterleri temsil eder.

A: Atılgan ve enerjik yapısıyla her girdiği ortamda dikkatleri üzerine çeker. Epeyce şanslı karakterlerin özelliklerini taşır. Öngörüleri epey yüksek olduğu için gerçek karar almada başarılıdır.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.