Körinin yararları nelerdir? Köri ne işe fayda?

Son vakitlerde tanınan olan köri baharatının ne işe yaradığını biliyor musunuz? Hindistan mutfağının vazgeçilmez lezzeti köri, bilhassa makarna …

27.07.2022
174
Körinin yararları nelerdir? Köri ne işe fayda?

Son vakitlerde tanınan olan köri baharatının ne işe yaradığını biliyor musunuz? Hindistan mutfağının vazgeçilmez lezzeti köri, bilhassa makarna, tavuk ve et yemeklerinde sıkça kullanılır. Pekala körinin yararları nelerdir? Köri ne işe fayda? Sizler için zerdeçal, demirhindi, sumak ve zencefil üzere birçok baharat tozunun bir ortaya gelmesi ile oluşan köri hakkında merak edilenleri araştırdık.

Güneydoğu Asya mutfağının en baş baharatlarından biri olan köri, zerdeçal, zencefil ve sumak üzere birçok baharatın karışımından oluşur. Yapılan hafriyat çalışmalarınd abilim insanları 1300’lü yıllardaki bir iskeletin dişinde köri keşfedilmiştir. Ülkemizde son 10 yıldır tanınan hale gelen köri baharatı, tavuk ve makarna yemeklerinde kullanılır. Ağır bir tadı olan köri birebir vakitte insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. İçerisindekiler sayesinde güçlü bir antioksidan olan köri, kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. Yapılan araştırmalarda bedene giren köri, 24 saat içerisinde mutasyona uğramaya meyilli hücreleri temizleyerek tümör oluşumunu azaltır. Toksinlerden süratle arındıran köri, karaciğer ve akciğer hastalıklarını önler. Köri; kimyon, sumak, biber, zerdeçal, kişniş, kakule, zencefil, hint cevizi, demirhindi ve acı kırmızı biber tozunun karışımıdır. Tıpkı vakitte köri ağacının yaprağının tozu da karışıma katılır. Kullanıldığı yemeğe kendi rengini verir. 

KÖRİNİN YARARLARI NELERDİR?

Köri içerdiği binbir çeşit sayesinde eklem iltihaplarına düzgün gelir. Bunun yanı sıra bilhassa ileri yaşları tehdit eden alzheimer hastalığını önleyerek beyefendisinin hafızasını güçlendirir. 

Hem zencefil hem de zerdeçal içeren bu baharat sindirim hastalıklarına birebir yarar sağlar. Mide duvarını güçlendiren köri, ülser ve reflü üzere hastalıklarını güzelleştirir. Mide işlevlerini artırır.

Yapılan araştırmalarda körinin kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği tespit edilmiştir. Bilhassa prostat ve göğüs kanseri üzere yaygın kanser hastalıklarının önüne geçer.

En bilinen özelliği ise sigaranın neden olduğu tahribatı azaltmasıdır. İçerdiği krosin unsuru sayesinde akciğer ve boğazdaki ziyanlı toksinleri idrar yolu ile atar.

Eski çağlardan bu yana bu baharat karışımı karaciğerin yenilenmesi için kullanılan en tesirli doğal ilaçtır. 

Uzun müddet tok tutan köri kilo vermek isteyenler için en ülkü baharattır. Metabolizmayı hızlandırarak bedendeki yağı süratle yakmaya fayda. 

Bir baharat karışımı olan köri, alternatif tıpta yemeklerle birlikte suyun içine katılıp tüketilmesi tavsiye edilir. Böylelikle bağışıklık sitemini güçlendirir ve bedenin gücünü artırır.

Yağlı ve karbonhidratlı yemeklerden sonra yaşanan gaz sıkışması üzere rahatsızlıkları rahatlatmada da epey tesirli bir baharattır. 

KÖRİ NE İŞE FAYDA?

Köri, yemeklere lezzet katmanın yanı sıra hoşluğunda sırrıdır. Zeytinyağı ile karıştırılıp cilde sürüldüğünde parlaklık ve canlılık verir. Bunun yanı sıra saça da maskesi yapılabilen köri, sökülme kepeklenmeye de güzel gelir. Bunun yanı sıra sıcak suyun içerisine katılarak tüketildiğinde boğaz enfeksiyonlarının yaygınlaşmasını önler. Kas ve kemikleri güçlendirir. 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.