Keçiboynuzu çekirdeğinin yararları nelerdir? Keçiboynuzundan yapılan kahve ne işe fayda?

Dünyanın en sert çekirdeğine sahip olan keçiboynuzu çekirdeğinin insan sıhhatine birçok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Pekala keçiboynuzu …

27.07.2022
189
Keçiboynuzu çekirdeğinin yararları nelerdir? Keçiboynuzundan yapılan kahve ne işe fayda?

Dünyanın en sert çekirdeğine sahip olan keçiboynuzu çekirdeğinin insan sıhhatine birçok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Pekala keçiboynuzu çekirdeğinin yararları nelerdir? Keçiboynuzundan yapılan kahve ne işe fayda? Bilhassa Güneydoğu Anadolu yöresinde keçiboynuzu çekirdeğinden sıklıkla kahve yapılır. Çekirdekler öğütülerek elde edilen tozdan yapılan kahve berbat kolesterolü düşürmede epey tesirlidir.

Yetişme alanı olarak Mısır’dan Yunanistan’a kadar uzanan keçiboynuzu Akdeniz ikliminde çarçabuk yetişir. Yıl uzunluğu yaprak dökmeyen keçiboynuzu ağacında yetişen kaçiboynuzu meyvesi hayli güçlü bir besindir. İçeriğindeki çekirdeklerde kendi kadar vitamin ve mineral deposudur. Yüzyıllar öncesine dayanan keçiboynuzundan pekmez, çay ve kahve yapılır. Çekirdekleri çıkartılarak toz haline getirilen keçiboynuzu, Güneydoğu Anadolu’da harput kahvesi olarak geçer. A, B, D ve E vitaminleri bakımından güçlü olan keçiboynuzu tozundan yapılan kahve mide ve sindirim hastalıklarına uygun gelir. Keçi boynuzu çekirdeği diş ile kırılması güç olduğundan dünyanın en sert çekirdeği seçilmiştir. Bir başka özelliği ise tüm keçiboynuzu çekirdeklerinin sertlikleri ve tartıları birebirdir. Bu yüzden süs eşyalarından kullanılır. Lakin toz hale getirilerek de tüketilir. Eski çağlardan beri öğütülüp bitkisel tedavide kullanılan keçiboynuzu çekirdeğinin insan sıhhatine yararları saymakla bitmiyor.

 

KEÇİBOYNUZU ÇEKİRDEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Kalsiyum diş ve kemik sıhhati için epeyce kıymetli bir husustur. Kalsiyum herkesin bildiği üzere sütte hayli fazla ölçüde bulunur. Lakin keçiboynuzu çekirdeği süte oranla 3 kat daha fazla kalsiyum içerir. Günlük bedenin gereksinimi olan kalsiyum oranının da yüzde 70’ini karşılar.

İçerdiği yüksek ölçüde fosfor sayesinde bedenin direncini artırarak bağışıklığı güçlendirir. Tüm hastalıklara karşı bedende kalkan oluşturan keçi boynuzunu uzmanlar bilhassa gelişim çağındaki çocukların ve gebelerin tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 

Çinko minerali bakımından güçlü olan keçiboynuzu çekirdeğinin öğütülerek elde edilen tozundan bir kaşığını bir su bardağı sıcak suya koyup tüketildiğinde bedendeki hormonları düzenler. 

Astım ve nefes darlığı yaşayan bireylerinde doğal ilaç olarak tüketebilir. Yüksek ölçüde antioksidan özelliği olan bu besin boğazdaki enfeksiyonlu virüsleri temizler ve akciğerleri rahatlatarak boğazdaki iltihabı balgam olarak atar. 

Sinir hücrelerinin deforme olmasını önleyerek yorgunluğa ve gerilime yeterli gelir. Bilhassa keçiboynuzu çekirdeğinden yapılan kahve gün içerisinde yaşanan halsizliği giderir. 

Teknolojik aletlerle bedene giren radyasyon, besinlerle ise ağır metal unsurlar ve zirai atık ilaçların neden olduğu ziyanlı hususları kısa müddetten bedenden atar. 

KEÇİBOYNUZU KAHVESİ NE İŞE FAYDA?

Yaygın olan ishal hastalığını önleyen keçiboynuzu kahvesi sindirim problemlerine âlâ gelir. Bağırsak florasını artırarak metabolizmayı düzenler.

Uzmanlar bilhassa kansızlık üzere yaygın olan sıhhat meselesini giderir.

İçerdiği yüksek kalsiyum sayesinde kemik ve kasları güçlendirir.

Özellikle mevsim geçişlerinden yaşanan üst teneffüs yolları hastalıkları önüne geçmek için bağışıklık sistemi güçlendirmek gerekiyor. Antioksidan bakımından güçlü olan keçiboynuzu bağışıklık sistemindeki özgür radikalleri temizler.

Diyabet ve obezite hastalarının işlenmiş şeker tüketmesi ziyanlıdır. Uzmanlar bu hastalara doğal şeker bakımından varlıklı olan keçiboynuzunu öneriyor.

Berbat kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarına güzel gelir.

KEÇİBOYNUZU KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Bir buçuk fincan süte bir tatlı kaşığı keçiboynuzu ekleyerek karıştırınız. Kaynayan kahveyi güzelce karıştırınız. Olağan kahve üzere fincana ekleyip servis ediniz.

KEÇİBOYNUZUNU YOĞURT İLE KARIŞTIRIP TÜKETİRSENİZ…

Pekmez ve yoğurt içerdikleri besinlerin birebir olması nedeniyle bir arada tüketildiğinde vitamin ve mineral oranları düşer. Lakin keçiboynuzu özü yani çekirdeğinin tozu ile tüketildiğinde birçok yarar sağlar. Bilhassa bayanlara yarar sağlayan bu karşımdan günde bir kase tüketilmesi tavsiye edilir. 

Bu karışım ileri yaşlarda bayanlarda daha sıklıkla yaşanan kemik erimesini mahzurlar. Tıpkı vakitte güçlü bir kalsiyum içerdiğinden gelişim çağındaki çocuklarında tüketmesi gerekir. 

Üst teneffüs yolları ile ortaya çıkan boğaz ağrısı ve balgamında kısa müddette atılmasını dayanaklar. 

Yoğurt keçiboynuzu karşımı midenin rahatlamasını sağlar. Birebir vakitte sindirimi denetim ederek ishal ve kabızlık üzere problemlerin yaşanmasını önler.

İki ay boyunca nizamlı tüketildiğinde kan hücrelerini artırarak bedenin direncini artırır.

Vücudumuzun değerli organları ortasında yer alan akciğerleri temizler. Bilhassa makûs alışkanlıkların neden olduğu deformasyonları giderir.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.