Kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Ünlü komedyen Mehmet Ali Erbil’in 223 gün hastanede yatmasına neden olan kaçış sendromunun ne olduğunu biliyor musunuz? Panik atak belirtileri …

12.07.2022
208
Kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Ünlü komedyen Mehmet Ali Erbil’in 223 gün hastanede yatmasına neden olan kaçış sendromunun ne olduğunu biliyor musunuz? Panik atak belirtileri ile birebir özelliklere sahip olan Kaçış sendromu kişiyi yatağa bağlayacak kadar tehlikeli bir rahatsızlıktır. Pekala kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Sizler için tüm bu soruların karşılıklarını araştırdık. Haberin ayrıntısında kaçış sendromuna dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

1960 yılında Dr. Clarkson ve arkadaşları tarafından keşfedilen rahatsızlığa evvelce Clarkson hastalığı denilmekteydi. Damar içi sıvı oranının azalması ile ortaya çıkan kalp atakları hayat kalitesini önemli boyutlarda olumsuz tesirler. Bilim litaratüründe SCLS yani Sistemik kılcal kaçak sendrom olarak geçer. Hastalığın neden kaynaklandığı şimdi bilinmemektedir. Kılcal damarlardaki sıvı oranı azalınca, kan damarlardaki vitamin ve mineraller dolaşamaz hale gelir. Damar dışı artan sıvı karaciğer, akciğer ve kalbe ziyan verir. Bedenin boşlukları ve kaslarında sıvı birikmeye başlar. Beyin bunu makûs sinyaller olarak algılar ve tansiyon kan basıncı birdenbire azalınca beden şoka girer. Taklitçi bir hastalık olan kaçış sendromu kişiyi komaya sokacak kadar ilerleyebilir. Teşhisi epeyce sıkıntı olan kaçış sendromunun belirtileri öbür hastalıklarla birebirdir. 

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Dokulardaki birtakım sıvı ve vitaminlerin kan damarları yerine kılcal damarlara geçip tıkanmasına yok açar. Bu da kan basıncını düşürerek makûs hudut dalgalanmalarına yol açar. Beynin berbat dalgaları algılaması ile bedende birtakım komplikasyonlar gelişir. Lakin bu durumlar birden gelişmez. Ortalama bir kaç güne kendini gösterir. Kaçış sendromunu tetikleyen kimi durumlar vardır. Bunlardan biri de kemiklerin şiddetli hasar alması sonucu yaşanır. Kırılan kemiklerdeki dokuların kılcal damarlara geçmesi ve tıkanması üzere yüzde bir ihtimal olan olay sonucu yaşanır. Fakat bu kesin bir neden değildir. 

KAÇIŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun kas ağrıları artar. Damarlara sıkışan sıvı kemik ve kasları zorladığından diz ve kollardaki ağrıların şiddeti her geçen gün artmaktadır. 

–  Damarlar tıkandıkça hudut hücreleri beyne vaktinde ulaşmadığından kişi daima yorgun hisseder.

Kan sirkülasyonu kâfi düzey olmadığın beyne gidemeyen kan baş ağrısına neden olur.

Mide kasılmaları sıklıkla artığından hasta daima kusar ya da kusma isteği ile karşı karşıya kalır.

– Tıkanan damarlardan ötürü kalp kan pompalamadıkça ya süratli atar ya da yavaşlar. Ritim bozukluğu yahut panik atak rahatsızlıklarına benzeri durumlar yaşanır.

Sık sık karın ağrısı yaşar. Bu hastalığı özel laboratuvar ortamlarında bakılır. Hastalarda, bağırsaklarda ödem, kaslarda sıvı, kanda mikrop ve kalp zarında asit birikmesi üzere durumlar tespit edilir. 

KAÇIŞ SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kan basıncı çok süratli düştüğünden hasta daima tedavi altında tutulmalıdır. Takip bu hastalıkta en kıymetli durumdur. Organların yetersiz çalışması seyrinde ani mevtle bile sonuçlanabilir. Böbrek, kal, karaciğer ve akciğer önemli hasarlara uğramaması için hekim daima bu organların çalışmasını takip eder. İlaç tedavisi uygulanır. Birtakım hastalarda kemik kırılması ya da burkulması üzere durumlar sonrası görüldüğünden nüksetme mümkünlüğü vardır. Bu yüzden hastalar süreci atlatmalarına karşın hekim denetiminde olmaları gerekir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.