Jako papağanına nasıl bakılır? Nasıl beslenir? Nasıl eğitilir?

Konutlarda en fazla beslenen papağanlardan biri olan Jako, hem akıllı hem de beslemesi epey keyifli olan hayvanlardır. Evcil bir kuş olan bu …

18.07.2022
133
Jako papağanına nasıl bakılır? Nasıl beslenir? Nasıl eğitilir?

Konutlarda en fazla beslenen papağanlardan biri olan Jako, hem akıllı hem de beslemesi epey keyifli olan hayvanlardır. Evcil bir kuş olan bu akıllı kuşların bakımından zorluk yaşıyorsanız, sizler için bakımı ve eğitimi ile alakalı hazırladığımız habere göz atabilirsiniz. Jako papağanları nasıl beslenir? Ve nasıl eğitilir? İşte, karşılıklar…

Jako papağanları, Gri Afrika papağanları da olarak bilinmektedir. Principe Adaları Bioko ve Fildişi Kıyılarının güney doğusundan batı Kenya ya kadar olan kısım doğal olarak bulundukları ömür alanlarıdır. Sahibini sevdiği vakit en besbelli özellikleri geveze olacak biçimde çok konuşmalarıdır. Ona vakit ayırmanız aranızda kopmayacak bir bağ oluşturacaktır. Pekala, bu sempatik hayvanların bakımı nasıl olmalıdır? Nasıl eğitilmeli ve nasıl beslenmelidir?

JAKO PAPAĞANI BAKIMI

 Yiyeceklerin ve suyun tazeliği, paklığı katiyen denetim edilmelidir. Bozuk, bayat yiyecekler verilmemelidir.

Sularını mümkün mertebe değiştirmeye ihtimam şovunuz. Evvelce şişelerde bekletilmiş musluk suyundan koymanız tercih edilendir.

Doğal ömürde meyve ağaçlarında beslenmeyi seven Jakolara makul vakit dilimde meyve vererek onu keyifli edebilirsiniz.

Karanlık bir odada koruma etmekten yahut güneşin dik ışınlarının geldiği yere kafesi koymaktan kaçınınız.

Konutta olmadığınız vakitlerde konut içerisinde olmaktansa kafesin içerisinde kapatmanız sıhhatini teminat altına almanız açısından kıymetlidir.

Avizenin kablolarını kemirmeleri elektrik çarpmasına yol açmaktadır. Açıkta olan kabloların denetimini yaparak önlem alınız.

 Jako papağan bakımı ve beslenmesi için; zeytin ağaçlarının meyvelerini, katı yumurtayı, sütlü kuru ekmek kesimlerini, haşlanmış patatesi, mısır ve tuzsuz ay çekirdeklerini; fıstık, yulaf, buğday, pirinç, arpa ve fındık üzere yemleri temin edebilirsiniz.

Maydanoz, marul üzere yeşillikler ishal yaptığı için verilmesi önerilmez. 

Kuşların her cinsinde olduğu üzere Jakolar da ilgisiz ve sevgisiz kaldıklarında gerilime girebilir ve tüy dökme sorunu yaşayabilir.

EĞİTİMİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Jakolar ilgiden hoşlanan hayvanlardır. İlgi gösterir bıkmadan onlarla konuşursanız ve sevdiği yiyecekleri vererek onunla bir yakınlık sağlarsanız dileğiniz eğitimi vermekte zorluk yaşatmayacak kadar akıllı hayvanlar olduğunu göreceksiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.