İşyerlerinde Tütsüler Nasıl Kullanılır ?

05.06.2022
210
İşyerlerinde Tütsüler Nasıl Kullanılır ?

Tütsülerin birçok faydası nesillerdir deneyimler sayesinde bizlere geçmiştir. Bunun yanında kokular hakkında yapılan araştırmalarda ve çalışmalarda doğal ve güzel kokuların insan sağlığına iyi geldiğini kanıtlamıştır. Tütsüler ilk kullanılmaya başlandığından tek amacı din ve meditasyon olduğu ileri sürülmüştür.

Herkesçe bilindiği üzere meditasyon odaklanmayı ve dikkati toplamayı sağlar. Günümüzde iş yerinde odaklanmayı arttırmak verimliliği artırmak için de kullanılabilir. Farklı tütsüler sayesinde iş yerinde üretkenliği arttırabilirsiniz. Özellikle ağaç ve çiçek temalı kokular iş yerlerinde motivasyon arttırması için tercih edilebilir.

Tütsünün genel tanımı ise ;özel kokulu ağaçların, farklı cinsteki  otların ateşle buluşmasıyla ortaya çıkan enfes kokulardır. Tütsü birçok farklı inanışlarda ve kültürlerde önemli bir konumdadır geçmişten bu yana.

Günümüzde asıl amacı ortamlardaki kötü rahatsız edici kokuları gidermek içindir ama onun haricinde yoga ve meditasyonda, tasarım yaparken,çizim yaparken konsantrasyonu artırmak için kullanılmaya başlanmıştır. Geçmişte çok tanrılı inançlı dinlerde ritüellerin  ve ayinlerin olmazsa olmazıydı. Tütsüler genelde çubuk, ağaç, demet tipinde olabilirler.

Kullanılmadan önce en çok dikkat edilmesi gereken ve sağlığımız için önemli bi konu olan doğallığıdır. Eğer yakılan tütsü bitinceye kadar yanıyorsa muhtemelen kimyasal ürün barındırıyordur içerisinde.

Doğal bir tütsü yakıldıktan birkaç dakika sonra kendiliğinden söner. Tütsü hemen her gün kullanılmaya uygundur. En önemli olması gereken tütsü kullanımı için havalandırılması kolay olan yerler tercih edilmelidir. Bileklik olarak tasarlanan bazı şifa vereceği inanılan takılar da mevcuttur.

Özellikle iş yerlerinde kullanılması tavsiye edilen tütsüler vardır ; Sandal ağacı, tarçın ağırlıklı tütsüler, vanilya tütsüsü, sedir ağacı tütsüsü, Yasemin tütsüsü lavanta tütsüsü, beyaz adaçayı tütsüsü gibi bu tütsüler iş yerlerinde kullanmaya başlanmasıyla çalışan kişilerde gözle görülür oranda verimlilik ve odaklanma gözlemlenmiştir.

Aynı zamanda ders çalışırken odak problemi yaşayanlarda da mükemmel bir etki yaratmıştır. Kokuların insan sağlığını belirli düzeyde etkileyici özelikler vardır ve tütsüler sayesinde ortaya çıkan kokular organik yapılarından dolayı üst düzey fayda sağlamaktadır. Her tütsünün kendine özgü insanda bıraktığı bir etkisi vardır.

Özellikle bazı tütsülerin odaklanmayı ve verimliliği artırdığı sıkça görülmüştür. Genellikle iş yerlerinde orman ve çiçeksi kokunun üst düzey bir verimlilik sağladığı ve tercih edilmesi gerektiği söylenir.

Adaçayı tütsüsü ;  enerjiyi tazeler, ruh halini iyileştir, stresi azaltır, odaklanmayı artırır.

Lavanta tütsüsü ; negatif enerjiyi uzaklaştırır, şifa verir, nazara karşı koruyucu olduğuna inanılır, ferahlık verir, uykusuzluğa iyi gelir.  Özellikle kokulu mum olarak en çok tercih edilen kokulardan biridir.

Palo Santo tütsüsü ; ruh halinizi iyileştirir, kahve ile iyi gider, bakteriler ve mikropları uzaklaştırır, haşereleri uzaklaştırır, meditasyon ve pilates öncesi kullanıldığında hem esnekliği hem de odaklanmayı üst düzey artırır. Böylece odaklanma gerektiren anlarda, huzursuz hissettiğinizde, iş yerinizde verimliliğinizi arıtmak istediğinizde tütsü kullanmak ekstra enerji verecektir.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.