Ferhat Yılmaz: Tarih bilmeyenden siyasetçi ve sanatçı olmaz!

TRT1 ekranlarında yayınlanan ‘Kalk Gidelim’ dizisinde İsmet karakterini oynayan başarılı oyuncu Ferhat Yılmaz, hayatına dair bilinmeyenleri …

31.07.2022
127
Ferhat Yılmaz: Tarih bilmeyenden siyasetçi ve sanatçı olmaz!

TRT1 ekranlarında yayınlanan ‘Kalk Gidelim’ dizisinde İsmet karakterini oynayan başarılı oyuncu Ferhat Yılmaz, hayatına dair bilinmeyenleri Yasemin.com editörlerinden Merve Yıldızhan’a anlattı. Yılmaz, son günlerde sanatkarların siyasetçiler hakkında hakaretvari konuşmalarını sert bir lisanla eleştirdi. Ayrıyeten ünlü oyuncu, tarihin ehemmiyetini vurgulayarak siyasetçinin de sanatkarın da tarih okuması gerektiğinin altını çizdi.

Yasemin.com / ÖZEL

Ferhat Yılmaz, organik aile dizisi diye geçen, izleyiciler tarafından epey beğenilen, Kalk Gidelim dizisiyle ekranlara tekrar döndü. Dizinin 3.sezonunda da yer alacak olan ünlü oyuncu, mesleğine dair merak edilenleri anlattı. Son vakitlerde sanatkarların birçok siyasi kanısını belirli etti; lakin makamı aşağılayıcı bir lisanla… Sizin bu mevzulara ait yorumunuz nedir? Sizce; sanatkarlar siyasete bu kadar dahil olmalı mı? sorusuna Yılmaz, tarihi hatırlatarak insanların bilgi eksikliğinden kitap okumadıklarından yakınarak tenkitlerde bulundu.

“TARİH BİLMEYEN SİYASETÇİDEN SİYASETÇİ, SANATKARDAN SANATÇI OLMAZ!”

“GÜN İÇİNDE 12 SAATİM YOLLARDA GEÇİYOR”

– Kalk gidelim dizisine nasıl dahil oldunuz? Sizin için güç oluyor mu?

Yapımcı Zafer Beyefendi beni aradı ve çalışmak istediklerini söylediler. Böylece dahil oldum. İsmet Kırbaç… Hoş bir karakter… Set Muğla’da… Cennet üzere bir yerde çalışıyoruz. İstanbul’dan Muğla’ya anlık gidip gelirken bir kavram karmaşası oluyor. O kadar hoş bir yer. Tabi kolay değil. Bazen buradaki günü birlik işlerimden ötürü gidip geliyorum. Bazen yalnızca uçakla gittiğim halde, 10 ya da 12 saatim yolda geçiyor.

– Tatil yapma imkanınız oluyor mu? Çekimler kaç gün sürüyor?

Tatili bu sene hak etmedim. Çok çalışıp para kazanmam lazım.(gülüyor) Bir dizide senaristin bir sonraki hafta nerede yazacağı kaç karakterle yazılacağı bilinemez. Bazen hafta 3 gün oluyor. Mesela diziye birinci başladığımda, 22 gün İstanbul’a gelemedim daha sonra 17 gün… Sonra bir orta hafifledi. Herkesin öyküsünün olduğu diziler reyting alır. Senarist de ona nazaran yazıyor. Herkesin bir kıssası oluyor onun için de çekim mühleti aşikâr olmuyor.

“14 YAŞINDA TİYATROYA BAŞLADIM”

– Sizi Yılan Kıssası’nda Rambo Berk karakteri ile tanımıştık. Daha öncesinde gözlerden kaçmış olan hangi projede yer aldınız?

Üç yıl Mithat ağabey ile savaş muhabirliği yaptım. Onun yanında yetiştim. Radyo geçmişim var. Dört yıl Best Fm’de radyocu olarak çalıştım. 4-5 yıl kadar da Kanal D radyolarının müdürlüğünü yaptım, burada Fatih Altaylı’nın altında müdürdüm. Drive Time’da bir arkadaşımla başarılı bir program gerçekleştirdik. Ve mükafatlar aldık. Prodüksüyonun başında da vardım. Sanatkarlara remix yapardım. Cumartesi günleri Pembo Mix isimli remix programı vardı beğenilerek dinlenirdi. Okay Bayülgen ile Zaga’da çok çalıştım ve oynadım… Bu türlü bir sürü şey var. On dört yaşında başladığım tiyatro her daim devam etti. O periyotlarda özel  konservatuarlar yoktu. Dört yıllık Kadıköy Halk Eğitim konservatuarı vardı.  Sermiyan Midyat ile devlet konservatuarına girmek istedik lakin olmadı. Biz de dört yıllık Kadıköy Halk Eğitim konservatuarına kayıt olduk. Ondan sonra oyunculuk hayatımız devam etti.

“METEHAN’I OYNAMAK İSTERİM!”

– Oynamak istediğiniz tarihi bir karakter olsaydı hangisi olmak isterdiniz? Metahan karakterinin ruhunuzu yansıttığınızı mı düşünüyorsunuz?

Metehan karakterini oynamayı çok isterdim. Zekasından ötürü Metehan’ı oynamayı isterim. Bütün dünyanın kullandığı ondalık rütbeleri Metahan buldu. Onbaşı, Çavuş, Yüzbaşı, Binbaşı üzere… Az sayıda ordusuyla Çin’i ele geçiren çok zeki bir adam. Zeka ve istihbarat gücü açısından Fatih Sultan Mehmet, Atatürk ve öbür Türk büyüklerine benzetiyorum. Tarihi çok seviyorum ve yıllardır tarih okuyup araştırıyorum. 

“HALK İLE İÇ İÇEYİM”

– Karakter tahlili yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Esnafı, emekçisi… Halk ile iç içeyim. Hiperaktif birisiyim. Herkesten ilham alabilirm. TRT’de yayınlanan Sevda Kuşun Kanadında isimli dizide oynadığım karakter çok sevdiğim Kürşat isimli ağabeyime aitti.  Senaristin yazdığına bakarım ve kendim de ekleme yaparım. Sokak hazine üzeredir. Bakmak ile görmek ortasındaki farkı keşfetmeniz gerekiyor.

FERHAT YILMAZ KİMDİR?

Ünlü oyuncu Ferhat Yılmaz, 18 Aralık 1973 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Samsun‘ludur. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Konservatuarı’nda eğitim gördükten sonra Ayla Algan takımıyla Ekol Drama’da tiyatro çalışmalarını sürdürdü. 2004-2006 yılları ortasında Beşiktaş Kültür Merkezi grubunda yer aldı. Tiyatronun yanında, 8 yıl program yaptı. Best FM ve Radyo D’de Drivetime’da yaptığı cümbüş ve mizah dolu programı Pembo Mix ile pek çok bedelli ödül aldı. Sanatkarlara yaptığı remixler ile başarıyı yakaladı. Bir devir Okan Bayülgen’in Zaga programında performans sergiledi. ‘Sevda Kuşun Kanadında, Kuzenlerim, Yılan Hikayesi’ gibi başarılı üretimlerde dahil olan Yılmaz, izleyicilerin sevgisini kazandı. Başarılı oyuncu, TRT1 kanalında yayınlanan, kısa müddette reyting rekoru kıran, organik aile dizisi ‘Kalk Gidelim’ ile Köfteci İsmet karakterine hayat veriyor.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.