Ev Tipi Rüzgar Türbinleri ile Elektrik Faturalarınızı Azaltın

05.06.2022
258
Ev Tipi Rüzgar Türbinleri ile Elektrik Faturalarınızı Azaltın

Rüzgar türbini, rüzgardaki kinetik enerjiyi ilk önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlere denir. Rüzgar Türbinleri, kapasitesine göre elektrik üretimi sağlamaktadır.

Örneğin 500 Watt 12 Volt Rüzgar Türbini bir rüzgarda örneğin:  10m/s (Rüzgar Türbini çalışma aralığı 2m/s – 20m/s ) de  saatte 500 watt elektrik üretmektedir. Bu nedenle kendi ihtiyacınız olduğunda, ihtiyacınıza uygun rüzgar türbini seçmenizde fayda var.

Ev Tipi Rüzgar Türbinleri

Eğer rüzgarlı bir bölgedeyseniz Ev Tipi Rüzgar Türbini ile evinizin elektrik ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Rüzgar Türbinleri hızı2 m/s de çalışmaya başlar ancak düzenli çalışabilmesi için 10 m/s rüzgar hızı olması gerekmektedir. Dolayısı ile rüzgarın az olması durumunda türbin dönse de verimli şekilde elektrik üretemeyecektir.

Doğanın sunduğu harikalardan biri olan ev tipi 1Kw gücünde rüzgar enerjisi ilk olarak Danimarka’da üretilmiştir. Küçük şekilde rüzgar enerjileri sabit mıknatıslar ile elektrik üretir ve bu küçük tip rüzgar enerjileri daha çok evlerde kullanılmaktadır.

Bursa güneş sistemi ile bunu yapmak mümkündür. İnsanlar bazı birkaç malzemelerle rüzgar enerjisini kullanarak elektriğe dönüştürebiliyor veya bunun yerine küçük daha çok ev tipi rüzgar enerjisini satın alarak kendi elektriklerini kolaylıkla üretebiliyorlar.

Maliyeti ise günümüz elektrik fiyatlarından daha uygun ve bütçe dostudur. Dünyada rüzgar enerjisinin kullanım alanı şu an için çok fazla yaygın değildir. Ancak 2020 hedefi olarak elektriği rüzgar enerjisinden %12 üretebilmektir.

Ev Tipi Rüzgar Türbini Fiyatları

Türkiye’de 50 wattan 1000 kwa kadar rüzgar enerjisinden elektrik üretimi sağlayan birçok şirketler bulunmaktadır. 500 watt kadar bir enerji bir evin ihtiyacı olan elektriği için oldukça yeterlidir. Lisanssız elektrik üretimi bakanlar kurulu tarafından yasayla 1MW çıkarıldı. Fakat belgeler alınarak 5MW ‘a kadar izin alınabiliyor.

Ayrıca bunun yanı sıra bankalar rüzgar enerjisinin kullanmak isteyen kişilere düşük faizli krediler sunmaktadır. Türkiye’de ve Dünya’da bir çok şirket rüzgar enerjisinin elektriğe dönüştürülüp kullanılması için herkesi kullanmaya teşvik etmektedir. Devlet destekli alım gücü ve bankaların insanlara rüzgar enerjisinin kullanımı için verdiği düşük faizli krediler ile rüzgar enerjisi kullanımının daha fazla olması hedeflenmektedir.

Ne kadar çok rüzgar enerjisi tercih edilirse o kadar çok devlet desteği artırılmaktadır. Ev tipi rüzgar enerjisi fiyatları, küçük rüzgar enerjisine ihtiyaç olduğu için büyük işletmelere kurulan şebeke uyumlu rüzgar enerjilerinden kat ve kat daha uygundur.
Rüzgar enerjisinin gücüne göre fiyatlarda değişiklik gösterilmiştir.

Ev tipi rüzgar enerjisi için 500 watt kadar güç yeterli olmaktadır. 500 Watt`tan daha az bir güç rüzgar türbini için yetersiz kalmaktadır.  Rüzgar türbini fiyatları 2.500 TL – 30.000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Gücün yetersiz kalmasına rağmen, Türkiye’de en çok tercih edilen ve oldukça ekonomik rüzgar türbini 300 watt olarak karşımıza çıkıyor. Bu türbin saatte max 300 watt enerji üretir (12.5m/s rüzgar hızında).

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.