Emzirirken Peynir Yemek Güvenli Mi? Faydaları Nelerdir?

Yakın zamanda yeni doğmuş bebeğinizi eve getirdiniz ve doğum sonrası diyetinizi nasıl planlayacağınızı merak ediyor musunuz? Emzirirken peynir …

03.04.2022
366
Emzirirken Peynir Yemek Güvenli Mi? Faydaları Nelerdir?

Yakın zamanda yeni doğmuş bebeğinizi eve getirdiniz ve doğum sonrası diyetinizi nasıl planlayacağınızı merak ediyor musunuz? Emzirirken peynir yemenin güvenli olup olmadığını öğrenmek ister misiniz? Peynirin faydaları ve neden emziren anneler için olmazsa olmaz olduğu hakkında daha fazla bilgi okumaya devam edin…

Emzirirken Peynir Yemek Güvenli Mi?​

Emzirirken, hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklı ve dengeli beslenmeniz önemlidir. Hamileyken çoğu peynir türünü yemek güvenlidir, ancak doğum sonrası diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Emzirirken Peynir Yemenin Sağlığa Faydaları:​

Peynir, sağlığınızı ve emzirdiğiniz bebeğinizin büyümesini sağlıyacak bir besin deposudur. Peynirin sağlığınız için harikalar yaratabileceği yollardan bazılarına bir göz atın:

  • Peynir protein ve kalsiyum açısından zengindir. Bu besinlerin her ikisi de bebeğinizin genel gelişimini korumak için hayati önem taşır. Kalsiyum ayrıca kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmeye ve osteoporozun başlamasını önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Dengeli bir diyetle birlikte peynir yemek, daha az karbonhidrat emmenize ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.
  • Bazı durumlarda, peynir yiyen kadınların adet semptomlarından bir miktar kurtulduğu görülüyor.
  • Peynir ayrıca zengin bir çinko ve biyotin kaynağıdır. Çinko, dokularınızın büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, lezzetli peynir yemek sadece damak tadınızı şımartmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşme hızınızı da artırabilir. Ayrıca makula dejenerasyonunu (sarı nokta hastalığı) önler, cildinizi sağlıklı tutar ve tırnaklarınızı güçlendirir. Biyotin, yeni anneler arasında yaygın bir şikayet olan saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Farklı Peynir Türlerinin Besin Değeri Ve Sağlığa Faydaları:​

Süpermarkette bulunan farklı peynir türlerinden elde ettiğiniz çeşitli beslenme ve sağlık faydalarına bir göz atın:

  1. Çedar Peyniri: İyi bir kalsiyum, fosfor, sodyum, çinko, A vitamini ve protein kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek doymuş yağ içeriğine sahiptir. Bu nedenle, az yağlı tercih edin.
  2. Krem Peynir: Zengin bir A Vitamini, Sodyum, riboflavin, protein ve fosfor kaynağıdır.
  3. Beyaz Peynir: Protein, riboflavin, B6 Vitamini, B12 Vitamini, kalsiyum, fosfor, sodyum, çinko ve selenyum içerir.

Organik peynir, normal peynirden çok daha az kontaminasyon şansına sahip olacaktır. Unutmayın, bebeğinizi emzirirken yiyeceğinizin güvenliği son derece önemlidir. Bu nedenle, emziren anneler için organik yiyecekleri tercih etmek akıllıca bir fikirdir.

Emzirirken diyetinize peynir eklemeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Emziren bebeğinizde herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark ederseniz, bir süre peynir tüketmeyi bırakın.
ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.