Dudak kararması neden olur? Dudak kararması yahut morarması nasıl tedavi edilir?

Dudaklarda morarma yahut kararmalar bayanların günlük hayatını olumsuz etkilemese de estetik olarak değiştirmek istenilen bir bölgedir. Rujla kolay bir biçimde dudak rengi değişse de doğal yollarla da tedavi edilebilir. Pekala dudak kararması neden olur?

06.01.2023
217
Dudak kararması neden olur? Dudak kararması yahut morarması nasıl tedavi edilir?

Dudaklarda morarma yahut kararmalar bayanların günlük hayatını olumsuz etkilemese de estetik olarak değiştirmek istenilen bir bölgedir. Rujla kolay bir halde dudak rengi değişse de doğal yollarla da tedavi edilebilir. Pekala dudak kararması neden olur?

Dudaklarda koyu morumsu, kahverengi yahut siyaha varan kararmalar olduğunda birinci olarak kandaki yetersiz oksijen düzeylerinden şüphelenmek mantıklıdır. Bunu akılda tutarak, dudaklardaki bu koyu renk değişimine aşağıdaki faktörlerden rastgele biri yol açmış olabilir. Uzmanların bu mevzuda sık sık ihtarlarda bulunduğu dudak kararması yahut morarması estetik açıdan makus bir görünüme neden olsa da sıhhat açısından önemli meseleleri beraberinde getirebilir. Bedende meydana gelen rastgele bir olumsuzluğun göstergesi olarak dudak morarması da bu belirtilerden biridir. Dudak kararması ve morarması;

  •  Anemi hastalığı yahut bedenin demir muhtaçlığı,
  • Alkol, kahve yahut çay tüketiminin artması,
  • Aşırı sigara tüketimi,
  • Yüksek derecelerde güneş ışığına maruz kalmış olmak,
  • Siyanoz (diğer ismiyle kanın oksijensiz kalması)
  • İklim değişikliği,
  • Akciğer ve kanla ilgili kimi hastalıkları,
  • Yanlış kullanılan kozmetik eserleri,
  • Dengesiz beslenme,
  • Vitamin ve mineral oranında azlık yahut çokluk üzere etmenler dudağın morarmasına neden olur.

DUDAK KARARMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dudak morarmasında öncelikli olarak göz önüne alınması gereken etmen süreçtir. Şayet morluk bir günden fazla sürüyorsa ilgili tabip muayenesinden geçilmelidir. İlaç takviyesi bu bahiste tesirli olacak bir usuldür.

Bazı hastalar bitkisel tedaviyle dudak morarmasını ortadan kaldırabilmektedir. Yeni sıkılmış limon suyuna katılan bal karışımının bir mühlet dolapta bekletildikten sonra günde 3-4 kez dudağa sürülmesi morarmalarda tesirli olmaktadır. Emsal halde gliserinin de dudak morarmasında tesirli olduğu bilinmektedir. Dudağın nemli tutulması morarma ihtimalini azaltacak bir etkendir.

Dudaklarınızda ani renk değişimi fark ettiyseniz, bir sıhhat kuruluşuna başvurarak gerekli testleri yaptırmanız en âlâ seçenektir.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.