Oryalden yanan saçlara ne yapılır? Süreç görmüş saçların bakımı nasıl olmalıdır?

Saçlarınızı istediğin renk ve modele çevirmek için sürülen “açıcı” nedeniyle yanıp adeta cansız, yıpranmış ve kuru bir hal alabilir. Oluşan bu …

13.07.2022
132
Oryalden yanan saçlara ne yapılır? Süreç görmüş saçların bakımı nasıl olmalıdır?

Saçlarınızı istediğin renk ve modele çevirmek için sürülen “açıcı” nedeniyle yanıp adeta cansız, yıpranmış ve kuru bir hal alabilir. Oluşan bu durum vakit zaman saçların kopmasına yakışıksız hal almasına dönüşebilir. Saçlarınız çok boyadan yıprandıysa ya da yandıysa kesinlikle bir uzmandan dayanak almalı, sizler için hazırladığımız metotları de denemelisiniz. Pekala yanan saçlara ne yapılır? Süreç görmekten yıpranmış saçlara nasıl bakım yapılır? Ayrıntılar haberimizde…

Saçınızın yanması; kırıkların saç tabanlarından uçlarına kadar her alanda olması, saçınıza dokunduğunuzda keçe tüyü kanısı vermesidir. Boyalı, ısıtıcıya çok maruz kalan daima fön çekilen saçlar da bunun yaşanması daha çok görülmektedir. Saça daima dışarıdan müdahale olması ısıtılması ve bir anda tekrar soğutulması saçın bir müddet sonra yorulmasına sebep olur. Saçın yorulması yanmasından bir evvel ki evredir. Bu süreçte saç artık vermek istediğiniz hali almayacaktır.Saçın yanması bir anda olduğundan daha evvelce onarma üzere bir talihiniz maalesef ki olmayacaktır. Kuaförde yahut konutta yapacağınız yanlış bir süreç bir ton koyu boya yahut fazla ısınmış saç bir anda yanabilir. Saçlarınızın genetik özellikleri değiştiremeyeceğiniz için sağlıklı ömür ve beslenme ile saçların kalitesini arttırabilirsiniz. Pekala bunlar neler?

Saç renginin çok sık değiştirilmesi amonyak boyaların tercih edilmesi saçları çok yıpratıyor. Boyalarda ki fazla amonyaktan ötürü ayda bir kezden fazla saçınızı boyadığınız takdirde saçlarınız yanıyor.

Saçları sıcak suyla yıkamak çok yıpratıyor. Saçları kesinlikle durulurken soğuk ya da ılık suyla durulamak gerekiyor.Saçlarınıza sıklıkla boya süreci uyguluyorsanız kesinlikle tuzsuz, parabensiz şampuanları tercih edin.

Saçlarınızı yıkama sıklığını saç tipinize nazaran belirleyin. Saç deriniz ne kadar sıklıkla yağlanıyor ise o kadar yıkamanız gerekiyor. Mesela yağlı saçlar her gün yıkanmalı. Süreç görmüş saçların da daha az yıkanması gerekiyor. Ayrıyeten saç tipinize nazaran şampuan ve saç kremini belirlemeniz daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Saç kurutma makineleri, maşalar ve saç düzleştiriciler saçın yıpranmasın da tesiri çok büyüktür. Bunları kullanırken ısı ayarını düşük tutun. Saçlarınızın yıpranmasını az da olsa engelleyebilirsiniz.

Kuru ve yıpranmış saçlar için iki farklı saç şampuanını birebir anda kullanıp yararını görebilirsiniz. Mesela biri besleyici biri de onarıcı olan şampuanları art geriye kullanarak saçların daha fazla sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yazın güneş, deniz suyu yıpratırken kışın da sıcak ve soğuk havanın dengesizliğinden mevsim geçişlerinden, en çok saçlar etkileniyor. Keratin takviyeli şampuanlar ve yağlar kullanmak saçları dış tesirlere karşı koruyacaktır.

Genel olarak kullandığımız kozmetik eserler, sigara kullanımı, sistemsiz uyku ve istikrarsız beslenmede çarçabuk saçımızı yıpranmasına tesir eden faktörlerden yalnızca bazılarıdır. Bunlara dikkat ederek saçın meselelerini kolaylıkla azaltabilirsiniz.

YANMIŞ SAÇLARA ÖZEL MASKE

YUMURTA MASKESİ

1 adet yumurta
5 kaşık Hindistan cevizi yağı

Birbirine karıştırılan Hindistan cevizi yağı ve yumurta, saç tabanlarından saç uçlarına kadar sürülmeli ve bir poşet yardımı ile sarılarak yarım saat müddet ile bekletilmektedir. Daha sonrasında nemlendirici bir şampuan ile yıkamalı ve bol su ile durulanması gerekmektedir. Şayet Hindistan cevizi yağı, ciltte rastgele bir kızarıklık ya da alerjik durumu yol açmıyor ise yanma durumu ortadan kalkana kadar her gün kullanılması gerekmektedir.

ALEO VERA MASKESİ

2 çay kaşığı gliserin
4 yemek kaşığı avokado yağı
2 çay kaşığı aleo vera jeli

Bütün gereçler birbirine karıştırılmalı ve parmak uçlarına dökülerek, saç tabanlarına masaj yapılmalıdır. Kalan maskeyi de, saç uçlarına yedirerek sürülmektedir. Tamamı sürülen maske, 20 dakika boyunca saçlarda bekletilmeli ve şampuan ile yıkanarak saçlardan arındırılması gerekmektedir. Her gün uygulanabilen saç maskesi, belli bir mühlet sonra saçlarda ki keçe imajı ortadan kalkmaktadır.

JOJOBA YAĞI MASKESİ

1 çay kaşığı biberiye
4 yemek kaşığı jojoba yağı

Jojoba ve biberiye birbirine karıştırılarak, nemli saçlara evvel tabanlarından başlayarak sonrasında uçlara kadar sürülmektedir. 25 dakika saçlarda bekletildikten sonra, bol su ile durulanmaktadır. Elde edilen karışım, kuru ve loş bir ortamda 2 ay mühlet ile bekletilmektedir. Bu sayede yanma sorunu ortadan kalkana kadar kullanılmaktadır.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. ceyda dedi ki:

    saçlarım boyadan sonra yanmıştı çok fazla sonra liquid keratinin ürünlerini kullanmaya başladım saçlarımı eski sağlıklı haline geri getirdi