Direksiyon Kutusu Arızası ve Çözümü

30.09.2022
118
Direksiyon Kutusu Arızası ve Çözümü

Direksiyon Kutusu Nedir?
Araçların tekerlerinin kontrolünü sağlayan direksiyon mekanizmasının en önemli parçalarından biri direksiyon kutusudur. Aksi halde aracın yönü değiştirilemez ve yol hakimiyeti sağlanamaz. Direksiyon kutusu direksiyon simidinden aldığı komutları tekerlere aktarır. Bu mekanizma sayesinde aracın kontrolü sağlanır ve trafik kazalarının önüne geçilir. Güvenli bir sürüş için direksiyon kutusu mekanizmasının doğru bir şekilde çalışması gerekir.

Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?
Direksiyon kutusu zamanla yıpranabilir, eskiyebilir ya da çeşitli bileşenlerinin çalışma mekanizması bozulabilir. Aracın sürüş kontrolünü sağlama konusunda en önemli parçalardan biri olan direksiyon kutusunun arızalanması durumunda araca yön vermek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle direksiyon kutusundan meydana gelebilecek arıza ve problemlere karşı özen göstermek gerekir. Direksiyon kutusu arızası direksiyonun sertleşmesi ya da direksiyon arasında meydana gelen boşluklar incelenerek anlaşılabilir.

Direksiyon Tamiri
Direksiyon kutusunun yenisinin alınması daha maliyetli olduğundan öncelikle herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı zaman incelenir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda direksiyon kutusunun arızasının hangi sebepten dolayı ortaya çıktığı tespit edilir. Direksiyon kutusunun yapısında bulunan dişli ve metal gruplarının değiştirilmesi, hidrolik seviyesinin düzenlenmesi ve sızdırmaz plastik bileşenlerinin tamir edilmesi gibi işlemler uygulanarak sorunlar giderilir.

Direksiyon Kutusu Tamiri Fiyatları
Direksiyon kutusu tamirinin yeni bir direksiyon kutusu satın almaya göre daha az maliyetli olduğunu söylemek mümkündür. Direksiyon kutusu tamirinin fiyatları meydana gelen hasarın büyüklüğüne, işçilik süresine, revize edilecek bölgelere ve yapılacak olan işlemin uzunluğuna göre değişiklik gösterir.

Direksiyon Kutusu Tamir Edilmezse Ne Olur?
Direksiyon kutusu tamir edilmezse aracın sürüş kontrolünü sağlamak bir hayli zor olur. Direksiyon kutusunun bileşeninde bulunan parçaların tamir edilip yağlama ya da diğer gerekli bakımların yapılması gerekir. Aksi durumda metallerin sürtünmesinden kaynaklı aşınmalar, direksiyon boşlukları ve çeşitli parçalardan rahatsız edici sesler çıkabilir.

Direksiyon Kutusu Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır?
Direksiyon kutusunda yağ kaçağının olup olmadığını göz ile bakarak tespit etmek mümkündür. Aynı zamanda sürüş esnasında direksiyonu sağ yöne ya da sol yöne hareket ettirdiğinizde çeşitli sesler duyuluyorsa yağ kaçağı meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle aracın yağ kaçağı yapmaması için direksiyon kutusu kontrol edilmelidir.

Direksiyon Kutusu Yağ Kaçağı Neden Olur?
Direksiyon kutusunun uzun süre kullanımı bileşenlerinin eskimesine, zarar görmesine ve aşınmasına neden olur. İçerisinde dişli ve metal grubu bulunduran direksiyon kutusunun su alması ya da direksiyon kutusu ile etkileşimde çalışan tekerlerin çeşitli hasarlar alması da direksiyon kutusunun yağ kaçırmasına neden olan faktörlerdendir.

Direksiyon Kutusu Arızalanırsa Ne Olur?
Direksiyon kutusu aracın tekerleklerinin yön kontrolünü sağlayan bir mekanizma olduğundan doğru bir şekilde çalışması oldukça önemlidir. Bu yapının arızalanması durumunda araç çekme yapar mı diye kontrol etmek gerekir. Direksiyon kutusunun arızalanması durumunda aracın yön kontrolünü sağlamak bir hayli zorlaşır ve bu problemden kaynaklı trafik kazaları meydana gelebilir. Güvenli bir sürüş için direksiyon kutusunun arızasını gidermek gerekir.

Direksiyon Kutusu Çeşitleri
Direksiyon kutusu günümüzde hidrolik ve elektronik sistemler aracılığıyla da güçlendirilerek kullanılır. En yaygın kullanılan direksiyon kutusu türü pinyon kremayer tip direksiyon dişli kutusudur. Genellikle binek araçlar da ya da ticari araçların çoğunda bu tip dişli kutusuna rastlamak mümkündür. Bir diğeri ise sonsuz vida döner bilyeli tipteki direksiyon dişli kutusudur. Bu türün diğerine göre daha dayanıklı olduğu ve çalışma açısının büyük olduğu tespit edilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.