Çocuklar İçin Zeka Oyunları

26.07.2022
100
Çocuklar İçin Zeka Oyunları

Yapılan araştırmalar sayesinde çocuklara oldukça olumlu beceriler ve gelişim fırsatları kattığı kanıtlanan zeka oyunları modern ve bilinçli ailelerin çocuklarına bebeklikten gelişim çağının bitişine kadar oynattığı, oynamasını desteklediği veya beraber oynadığı oyunlardır.

Hem aile içi sosyalliği geliştiren hem çocukların hayata hazır olmasını sağlayan hem de zekâ gelişimine büyük desteği olan bu oyunlar kendi içerisinde kategorilere ayrılsa da hepsinin sonucu çocuklara pozitif etkiler katmasıdır.

Zeka Oyunları Çeşitleri

Kutu oyunları, evde uydurma oyunlar, bilgisayar oyunları, uygulamalar, basit oyuncaklar gibi birçok zekâ oyunundan bahsetmek mümkün. İşte bunlardan bazıları:

Bulmacalar

Her yaş grubu için farklı şekilde bulunan bulmacalar, adı üstünde bir şeyin sonucunu bulmaya çalıştırır. Genelde yap-boz, şekil eşleştirme, deliklere uygun şekiller sokma gibi başlayan bulmacalar daha ileride sudoku, fark bulmaca, küçük parçalı puzzlelar, kelime bulmaca, kelimeden şarkı bulmaca, bir cismin adını vermeden kelimeler ile anlatmaca veya sessiz sinema gibi akıl çalıştırmaya yönelik oyunlar ile oynanabilir. Ayrıca sözcük oyunları sayesinde hem hafızaları güçlenir hem de kelime dağarcıkları artar.

Kutu Oyunları

Klasik satranç, mangala, amiral battı gibi oyunların yanı sıra artık çok sayıda kutu oyunu çeşidi bulunmaktadır. Genelde analitik düşünme yetisini geliştiren bu oyunlar sayesinde çocuklar pratik zekâlarını da kullanmayı öğrenmektedirler. Marketlerde ve internette çeşit çeşit bulunan bu oyunların içerikleri okunabilir, çocuğun yaşına uygun olanı seçilebilir ve zorlanılırsa bir uzmandan yardım alarak doğru oyunlar seçilebilir.

Dijital Zekâ Oyunları Uygulamaları

Teknoloji çağına elbette ki çocuklar da ayak uydurmak zorundadırlar. Ebeveyn kontrolünde oynanan çeşitli oyunlar sayesinde el-göz koordinasyonu, görsel hafıza, pratik zekâ ve el çabukluğu bu tarz oyunlar ile desteklenmektedir. Çok çeşitte oyun ve uygulama olması sebebi ile çocuktan önce ebeveynin kendisinin girip kontrol etmesi, doğru yönlendirme açısından oldukça önemlidir.

MentalUp Uygulaması

Çocuk zeka gelişimi denilince ilk akla gelen uygulamalardan biri MentalUp’tır. İçerisinde ebeveynlerin güvenle çocuklarına oynatabileceği 150’den fazla oyunu bulunan MentalUp uygulaması; çocukların görsel, işitsel, genel zihinsel zekâlarını ve hafızlarını geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca dikkati artırmaya, mantık yürütmeye, matematik ve geometri öğretmeye, çok boyutlu düşünmeye ve reflekslerini kuvvetlendirmeye fayda sağlamaktadır. Her yaş grubu çocuklar için farklı seviyede egzersizleri bulunan MentalUp uygulaması çocuklar için faydalı bir zaman geçirme aktivitesi iken aynı zamanda da çocukların eğlenmelerine olanak tanımaktadır.

MentalUp Zeka Oyunu Uygulamasını ücretsiz deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda günlük olarak yapılabilecek ve rehberli videolar eşliğinde uygulanabilen spor hareketleri de uygulama içerisinde yer alıyor. Hem zeka gelişimi hem de spor için günlük yarım saatlik kullanım ile zihinsel ve bedensel gelişim sağlanırken aynı zamanda çocukların eğlenceli vakit geçirmelerine de yardımcı oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.