Burdur Isparta’da gezilecek yerler

Tarih öncesi vakitlerden beri yerleşimini kuran ve birinci çağda Psidia olarak isimlendirilen yöre Isparta’nın, 1204 yılında Türklerin eline …

11.07.2022
156
Burdur Isparta’da gezilecek yerler

Tarih öncesi vakitlerden beri yerleşimini kuran ve birinci çağda Psidia olarak isimlendirilen yöre Isparta’nın, 1204 yılında Türklerin eline geçtiği bilinmektedir. Batı kısmında Burdur ile sona sahip olan Isparta’ya her mevsim gezmek için gidilebilir. Isparta’da gezilecek yerler nelerdir? Neler yapılır? İşte, haberin detayları…

Isparta, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde Göller Yöresi civarında yer almaktadır. Yüz ölçümü 8.933 km2 olan vilayetimizin rakımı 1.050 metredir. Doğusunda Konya, Batısında Burdur, Güneyinde Antalya ve Kuzeyinde Afyon vilayetleri mevcuttur. Güller diyarı olarak isimlendirilen Isparta’da neler yapılır? Isparta’da gezilecek yerler nelerdir? Haberimizin içeriği için göz atınız…

ISPARTA’DA GEZİLECEK YERLER

Isparta müzelerinin başında gelen Yalvaç müzesi sizi tarihçesi ile etkileyecek. Aileniz ve sevdikleriniz ile tarihten kalan izleri ziyaret edebilir ve beğenilen vakit geçirebilirsiniz. Mimarisi Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı çağlarına ilişkin modüller ilginizi çekebilir.

Barla’nın sakinliği ve görüntünün hoşluğu her yıl nisan ayından itibaren ziyaretçilerini bekliyor. Isparta Barla’da, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Meskenine gitmeyi unutmayınız.

Isparta ili Sütçüler ilçesinde bulunan yazılı kanyon bir tabiat parkı olarak da gidilmektedir. Hem tarih hem tabiat istikametinden güçlü olan Yazılı Kanyon’da mükemmel bir şelale, değişik bir mağara, Toroslar, antik kentler, tatil kasabalar ve konforlu oteller mevcuttur. Aileniz ile rafting yapabilir güzel vakit geçirebilirsiniz. Etrafta bulunan balık restoranlarından lezzetli balık menülerinin tadına bakabilirsiniz.

Isparta’da hayli ağır olarak yapılan aktiviteler ortasında meyvecilik ön sırada gelmektedir. Elma, kiraz, kayısı, vişne ve üzüm yetiştiriciliği meyve eserleri kıymetli sıradadır. Isparta, gül üreticiliğinde başarıyı elde etmiştir. Buraya gelmişken gül bahçelerinden gül toplamadan dönmeyiniz.

Merkezi yerde bulunan ikramlık eşya dükkanlarına uğramayı unutmayınız. Hem kendinize hem de sevdiklerinize bir Isparta anısı olarak ikram alabilirsiniz.

Isparta Yalvaç Çınaraltı’nda aileniz ve sevdiklerinizle aile bahçesinde oturabilir ve sohbet edebilirsiniz. Hızır Cami 1883 yılında da Hacı Murat Ağa öncülüğünde çatısı kiremitle inşa edilmiştir. Dedegül Dağı Melikler Yaylası’nın mükemmel tabiat görünümü eşliğinde sevdiklerinizle çay keyfi yapabilirsiniz.Yalvaç Pisidia Antiokheia antik kentinin tarihi kalıntıları ve tarihçesi ilginizi çekebilir. Buralarda bol bol fotoğraflar çekebilir, tatilinizden anılar saklayabilirsiniz.

Hayırlı tatiller dileriz 🙂

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.