Besin alerjisi nedir? Besin alerjisi kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?

İnsan sıhhati için hayli tesirli olan besinler kimi bireylerde alerji tesirine neden olabileceğini biliyor muydunuz? Pekala besin alerjisi nedir …

02.08.2022
155
Besin alerjisi nedir? Besin alerjisi kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?

İnsan sıhhati için hayli tesirli olan besinler kimi bireylerde alerji tesirine neden olabileceğini biliyor muydunuz? Pekala besin alerjisi nedir? Besin alerjisi kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?Özellikle süt ve meyvelerin neden olduğu besin alerjisi önemli sıhhat problemlerini da beraberinde getiriyor. Sizler için merak edilen besin alerjisi hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin ayrıntısında…

Her gün tüketilen besinlerin içerdikleri vitaminlere karşı bağışıklık sistemi, harekete geçer. Bu durum yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla yaşanır. Buna da tıp litaretüründe besin alerji denir. Alerji bedende çeşitli nedenlerden dolayı kendini farklı gösterir.  Fakat her besin alerjisi birebir şiddette değildir. Bağışıklık sisteminin evvelden zayıf olması ve bireylerin hastalıklara daha yatkın olması alerjinin şiddet oranını değiştirir. Besin alerjilerinin temelini proteinler oluşturur. Bağışıklık proteinlere karşı harekete geçer. Besin alerjisi birçok farklı belirtilerle ortaya çıkar. Kişinin hayat kalitesini düşürür. Yaş fark etmeksizin görülen besin alerjisi çocuk yaşta kendini belirli eder. Lakin birtakım bayanlarda o güne kadar görülmeyen besin alerjisi hamilelik sürecinde ortaya çıkabilir. Besin alerjisinin tanısı deri ve kan testleri ile yapılır. Bu testler sonucunda uzman tabip hastanın hangi vitaminlere yönelik bağışıklığın harekete geçtiği tespit edilir. Bazen testeler tam sonuç vermediğinden akabinden besin karşılaştırması yapılarak kesin sonuca ulaşılmaya çalışılır. 

BESİN ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Cilt yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı ve dökülme

– Sinüslerin tıkanması ile nefes almakta zorlanma 

– Damak yüzeyinde kızarıklık ve kaşınma

– Gözlerin kızarması ve sulanması

– Göğüs kafesinde ağrı ve nefes alırken hırıltı gelmesi

– Bozulan besinlerin sindirimde kanlı ishale neden olması

– Kan basıncının düşmesi ile tansiyon düşüklüğü

– Baş dönmesi, kalp çarpıntısı ve bayılma üzere durumlarla kendini gösterir.

BEBEKLERDE GÖRÜLEN ALERJİYE NE UYGUN GELİR?

ALERJİYE NEDEN OLAN BESİNLER HANGİLERİDİR?

YUMURTA

Tehlikeli bir alerjiye neden olabilir. İçerdiği proteinler bağışıklığı zayıflatarak anafilaksi ismi verilen ömrü tehdit eden alerjiye neden olur. 

MAYA 

Yemeklerin kabarmasında kullanılan maya, nadiren görülen fakat tehlikeli bir alerji çeşididir. Karbonhidratlı besinlerde görülen maya alerjisini anlamak için sabah poğaça yahut simit tüketildikten sonra yorgunluk hissi verir.

YER FISTIĞI 

Yer fıstığı birinci tüketilir tüketilmez şiddetli dudak kaşıntısına neden olabilir. Daha sonra damak şişmesi olarak devam eden belirtiler gösterir. Yer fıstığı ekseriyetle çocuklarda sıklıkla görülür. Fakat sonradan da ortaya çıkabilir. 

ÇİLEK

Nadiren görülen çilek alerjisi çocuklukta görülür. İlerleyen yaşlarda atlatılabilir. Fakat atlatılmadığında önemli sıkıntılara neden olabileceğinden bireylerin dikkat etmesi gerekir. 

ÇİKOLATA

İçeriğinde süt ve yumurta barındırdığından laktoz alerjisine neden olur. Çikolata alerjisi yaygındır. Belirtileri çok şiddetli geçmez. Yanılgının az ölçüde tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.