Vintage nedir? Vintage konut dekorasyonu nasıl yapılır?

Eskiye duyulan hasretin en hoş yansıması olan Vintage dekorasyon, uzun yıllardır popülerliğini muhafazaya devam ediyor. Özgün ve orjinal bir …

14.11.2022
53
Vintage nedir? Vintage konut dekorasyonu nasıl yapılır?

Eskiye duyulan hasretin en hoş yansıması olan Vintage dekorasyon, uzun yıllardır popülerliğini muhafazaya devam ediyor. Özgün ve orjinal bir bakış açısını benimseyen bu tarzla siz de evlerinizde unutulmaz dokunuşlar yapabilirsiniz. Pekala Vintage nedir? Vintage dekorasyon nasıl yapılır? İşte ayrıntılar….

Kaç yaşında olursak olalım her birimiz geçmişe derin bir hasretle bağlı oluyoruz. Kimi vakit eski bir Hollywood sinemasında kimi vakit sandıklarda tarihin izlerini taşımaya devam eden bir kitapta kimi vakit da anneannelerimize ilişkin bedelli bir kolyede… Tarihe tanıklık eden ve kendilerine has bir karakteri barındıran bu stili konutunuza de yansıtmak isterseniz vakitsiz bir tarz olan “Vintage dekorasyon” ile göz kamaştıran bir hayat alanına sahip olabilirsiniz. Yeni mobilyaların sahip olamadığı nostaljik bir havayı konutlara konuk eden Vintage dekorasyon hakkında bilinmesi gereken ayrıntılara gelin birlikte göz atalım.

VİNTAGE NEDİR?

Geçmiş yıllara ilişkin olan tek ve özgün modüller için kullanılan Vintage terimi, eski görünümlü eşyalar için değil de sahiden belirli bir periyoda ilişkin olan nesneleri tanımlıyor. En az 30 yıllık geçmişi ve birden fazla sahibi olan Vintage eserler, tarihi bedel taşımaktadır. 

VİNTAGE KONUT DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

1920 ve 1950 yılları ortasında kullanılan dekorasyon eserlerini temsil eden Vintage mesken dekorasyonu ömür alanlarında kendine has bir kompozisyon çizmek isteyenler için eşsiz bir görünüm sunar. Son derece yalın ve özgün bir atmosfere sahip olan bu dekorasyon üslubunu kullanmaya karar verdiyseniz gerçek renk seçimiyle işe başlayabilirsiniz. 

Vintage mesken dekorasyonu

Gösterişsiz renklerin ana temasını oluşturduğu Vintage konut dekorasyonunda bej, krem, gri ve kırık beyaz üzere renklerle düzgün bir başlangıç yapabilirsiniz. Öte yandan pembe, lila, mavi ve yeşilin soluk tonlarının romantik bir hava oluşturduğu Vintage dekorasyonda sıklıkla desenlerle harmanlanmış renklere rastlayabilirsiniz. Yumuşak ve nötr renklerin tercih edildiği bu tarzda sadeliği çiçek ve yaprak desenleriyle birlikte kullanabilirsiniz. 

Vintage salon dekorasyonu

Rahatlık ve sadeliğe tartı veren Vintage tarz ile huzurlu ve samimi bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Bu noktada mobilya seçimi yaparken çok büyük ve abartılı modüllerden uzak durmalısınız. 

Vintage dekorasyon

Vintage dekorasyonda en sık kullanılan kesimler abajur, şamdan, sandık, puf ve aynalardır. 

Vintage konut dekorasyonunda bavul kullanımı

Öte yandan pikap ve radyo üzere eşyaları da salon dekorasyonunuzda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

Ev dekorasyonunda pikap kullanımı

Aynı vakitte daktilo ve eski konut telefonları da bu dekorasyonda mükemmel bir görünüm yakalamanıza yardımcı olacaktır. 

Ev dekorasyonunda daktilo kullanımı

Vintage dekorasyonla döşenmiş konutlarda klasik ve standart bir bakış açısıyla karşı karşıya kalmanız mümkün değildir. Bu tarz farklı, özgün ve eşsiz olan ayrıntıları bir ortaya getirmeye ihtimam göstermektedir. Antika dükkanlarından, ikinci el satıcılarından, antika pazarlarından yahut koleksiyonculardan Vintage kesimlere sahip olabileceğiniz üzere aile büyüklerinize ilişkin kesimlerle da bu biçimi konutunuza yansıtabilirsiniz. 

Vintage yatak odası dekorasyonu

Yalnızca mobilyalarda değil ayrıntılarda da Vintage esintilerine yer verebilirsiniz. Bunun için çay fincanları ya da tepsilerde Vintage modüller tercih ederek konuklarınızı geçmişte ufak bir seyahate çıkarabilirsiniz.

Vintage sofra dekorasyonu

UNUTMAYIN HOŞ BİR KONUT HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.