Senai Demirci kimdir? Senai Demirci Batı’nın büyük projesini anlattı!

Ünlü müellif ve tabip Senai Demirci, günümüzde yaşanan toplamsal olayları kendine has üslubu ile anlattı. Demirci, bilhassa Batılı devletleri …

22.07.2022
170
Senai Demirci kimdir? Senai Demirci Batı’nın büyük projesini anlattı!

Ünlü müellif ve tabip Senai Demirci, günümüzde yaşanan toplamsal olayları kendine has üslubu ile anlattı. Demirci, bilhassa Batılı devletleri İslamiyet üzerindeki büyük projelerine değinerek günümüzde bunu gençlere nasıl lanse ettiklerini açıkladı. Pekala Senai Demirci kimdir? Hayatına dair merak edilenlerle Senai Demirci röportajının detayları haberimizde…

“yasemin.com/ÖZEL

1964 yılında Samsun’da dünyaya gelen şair, müellif ve birebir vakitte hekim olan Senai Demirci, birinci ve orta okul tahsilini Samsun’da bitirdikten sonra üniversite okumak için İstanbul’a gelir. Fakat daha sonra kendi memleketindeki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Tıp Fakültesi’ne başlar. Buradan da Marmara Üniversitesi’ne geçer. 1990 yılında Malatya’da başlayan doktorluk mesleği, 1995 yılında İstanbul Sıhhat Müdürlüğü’nde eğitim sorumluluğuna kadar yükselir. Doktorluğun yanı sıra deneme, hikaye ve araştırmalarda yapan Demirci, birçok televizyon ve radyo programında da sunuculuk yapmaya başlar. Kendine has ses tonu ile okuduğu şiirlerle dikkatleri üzerine çeken Demirci kısa bir devir oyunculukla da ilgilenir. Psikiyatri alanında kendini geliştiren ve çalışmalar yapan ünlü hekim, 90’lı yılların başlayan müelliflik serüvenine günümüzde de hala devam etmektedir. Güçlü bir donanıma sahip olan Demirci hakkında merak edilenleri sizler için kendisine sorduk. Ünlü tabip ve müellif, günümüzde yaygınlaşan gençlerin itimat sorunu, Batılı devletlerin ideolojik savaşlar, kitapları ve tüm merak edilenleri Yasemin.com editörlerinden Ebrar Albayrak ve Fatimatüzzehra Maslak’a anlattı.

“HASTASI OLDUĞUM ŞEYLERİ YAZIYORUM”

– Senai Dermici’nin öyküsü nasıl başladı?

Herkesin bir yerde bir öyküsü başlar. Lakin en kritiği hayata başlama öyküsüdür. Ben herkes üzere ağlayarak değil, ağlatarak başladım hayata. Biraz sor bir doğumum olmuş. Annem çok genç yaşında doğurmaya kalkınca beni, biraz güç bir süreç yaşanmış. Bir orta benden ümitlerini kesmişler fakat işte Takdir-i İlahi doğmuşum. Genel hayat öykümün içinde çok öykü var. Yazmaya öyküm ise her vakit vardı. Edebiyatla ilgili hiç okul okumadım tam bir sayısal zekam var. Fakat yazmak benim için bambaşka bir dünya yalnızca bunun için İstanbul’a geldim okul okumaya. Birinci kez 80’li yıllarda başladım deneme olarak. Yazı yazan bir etrafım vardı. Sıradan görülen şeyleri sıradışı yazmaya adadım kendimi. Birinci kitap deneyimim ise 90’lı yıllara dayanıyor. Doktorluk için Malatya’ya gitmiştim. Bir arkadaşım tüm denemelerimi bana gönderip bunların kitap olması gerektiğini söyleyince yazmaya yine başladım. Daha az para kazanmayı göze alarak yazarlığa yapıyorum. Ben hastası olduğum şeyleri yazıyorum. Hiçbir şeyin uzmanı değiliz. Lakin kendimi geliştirmek için daima çalıştım. Okul okuduğum yıllarda psikiyatriye yöneldim. Psikiyatrinin ilaçlı bir tedaviden çıkartılıp danışmanlık olması için çok çalıştım. Şimdilerde çift terapisi, ilgiler, ferdi ve masal terapisti olarak çalışmaya devam ediyorum.

“BATININ BÜYÜK PROJESİ: İSMİNE SUFİZM DİYORLAR!”

– Tasavvuf usulü yazmaya ne sizi sürükledi? sorusuna Demirci, Batılı devletlerin yaptığı o büyük projeleri anlattı. Günümüzde İslamiyet’i geri plana atıp farklı sözlerle insan zihniyle nasıl oynadıklarını işte bu sözlerle açıkladı:

“KUR’AN-I KERİM DERİN BİR DENİZDİR VE HERKESİN OKUMASI GEREKEN BİR KİTAPTIR”

– Çıkardığınız “Her Güne Bir Ayet”, “Her Güne Bir Dua”, “Her güne bir Esma’ül Hüsna” kitaplarında gün gün işlediğiniz mevzuların bir sistematiği var mıdır? Ayrıyeten roman şeklinde kitap yamayı düşündünüz mü?

Yok hayır (Gülüyor) ! Ben bu kitaplarla ilgili komik şeyler yaşadım. Bir öğrencim bana “hocam ben Kasım’daki duayı Şubat’ta okursam günaha girmiş olur muyum?” demişti. Çok gülmüştüm buna. Ben bu kitapları insanı sıkmadan her güne kısa bir paragraf okunmasını istediğim için yazdım. Aktüel formunda yapılan kitaplar beşere beni bitireceksin biçiminde meydan okumadığı için daha çok okunuyor. Sıkmadan boğmadan anlık rahatlamayı o bilgiyi almayı sağlıyor. Bunun stratejisi olarak yaptım. Birinci kere 2000’li yıllarda başladım hala devam ediyorum. Aslına bu kitaplardaki maksadım insanların ayetleri, duaları ve Esmaül Hüsnaları daha saf okumalarını sağlamak. Zira herkes tesfir okuyamaz ya da Kur’an’ın mealini anlayamaz. Ben bunu daha açık bir hale getirmeye çalıştım. Tesfir ve meal yaptığımı argüman etmiyorum. Lakin bir şeyi yaparken dipnot yazmak istiyorum. Zira dipnotlarla “bu ayet neden geldi geldi neler anlatıyor bunları yazmak istedim. Günümüzdeki gençlerin bunları daha ayrıntılı bilmeleri gerekiyor. Kur’an derin bir deniz bu yüzden herkesin anlaması lazım. Bu deniz kimsenin elini ve yüreğini geri çevirmez. Kur’an büyük bir mucizedir. Kur’an-ı Kerim derin bir denizdir ve herkesin hissederek okuması gereken bir kitaptır. Ben Kur’an-ı Kerim’in bana hissettirdiklerini yazdım. Romana gelince o üslupta bir kitap yazdım ancak baskısı yok. ” Öldüğüm gün diye” bir kitaptır. Artık farklı bir roman yazmaktayım aşk üzerine olacak. Lakin aşkı beşeri İlahi diye ayırmıyorum. Her aşk ilahi aşktır. 

“İNSAN BAĞLANMAKTAN İBARET BİR VARLIKTIR”

– Gençlerde bilhassa yaygın olarak yaşanan bir hastalık var. Onun ismi da “Yalnızlık” çoklukla inanç sorunu ile ortaya çıkıyor. Toplumsal medya görüyoruz kendilerini söz edemediklerinde intihara bile kalkışacak ruhsal buhranlara basitçe girebiliyorlar. Toplumun geneline bakacaksak ne eksildi de bu hale geldik?

“SULTAN VAHDETTİN’İ OYNAMAK İSTERDİM”

– Daha evvel oyunculuk ve sinema üzerine kısa bir tecrübeniz oldu bunu geliştirmeyi düşünüyor musunuz? Tarihi bir karakter oynamak isteseydiniz kimi canlandırmak istersiniz?

Artık direktörlük yapmam lakin oyunculuk yapmak isterim. Yaklaşık altı aydır süren bir tek kişilik gösterim var. Burada oyunculuğumu geliştiriyorum. Oyunculuk çok özel bir alan. Bunun için eğitim bile almaya başladım. Lakin daha evvelki televizyon deneyimlerimden ötürü bir alt yapı yapmışım. Bu yüzden çok zorlanmadım. Hocam Tanya Aksu küçük uğraşlarla beni yontmaya çalıştı. İnsan oynadıkça oturan bir yetenek olduğunu fark ediyor. Kimi canlandırmak istediğimi hiç düşünmedim fakat Sultan Vahdettin’i oynamak isterdim. Sultan Vahdettin harika bir adam. Ben Sultan Vahdettin’e dair olan o yanlış fikirleri değiştirmek istiyorum. Allah razı olsun Payitaht Abdülhamid dizisinde Sultan Abdülhamid’in gerçek tarihî kişiliğini tüm dünyaya gösterdi. O makûs algı değişti. Bende isterim Sultan Vahdettin hakkındakileri değiştirmek zira nitekim harika nazik naif bir adam. Bir Osmanlı Padişah’ı düzgün yetiştirilmiş bir Sultan’ın memleketin olaylarından uzak kaldığı düşünülebilir mi? Onun hakkındaki o fikride değiştirmek lazım. Sakalım olmasaydı Said Nursi Bediüzzaman’ı oynamak isterdim. 

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.