Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa sinemasının galası yapıldı: Çocuklarımız teknolojiyi içselleştirsin!

Çocukların teknoloji ve uzaya olan ilgisini arttırmayı hedefleyen TRT ortak imali “Rafadan Tayfa Galaktif Tayfa” ile birlikte Türkiye’de birinci sefer bir sinema birebir anda 81 vilayette vizyona girmeye hazırlanıyor. İsmail Fidan’ın direktörlüğünü üstlendiği üretimin galası evvelki gün Mehmet Zahid Sobacı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un iştirakiyle gerçekleşti.

06.01.2023
29
Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa sinemasının galası yapıldı: Çocuklarımız teknolojiyi içselleştirsin!

Çocukların teknoloji ve uzaya olan ilgisini arttırmayı hedefleyen TRT ortak imali “Rafadan Tayfa Galaktif Tayfa” ile birlikte Türkiye’de birinci kere bir sinema birebir anda 81 vilayette vizyona girmeye hazırlanıyor. İsmail Fidan’ın direktörlüğünü üstlendiği üretimin galası evvelki gün Mehmet Zahid Sobacı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un iştirakiyle gerçekleşti.

TRT Çocuk‘un en sevilen animasyonlarından biri olan “Rafadan Tayfa”, birbirlerinden eğlenceli karakterleriyle çocukları ekran başına kilitliyor. 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanan çizgi dizi daha evvel beyazperdeye aktarılarak sinema salonlarında izleyenlerle buluştu. 6 Ocak 2023 tarihinde üçüncü sineması olan “Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa” ile orijinal bir macerayı gözler önüne sermeye hazırlanan üretimin birinci gösterimi 2 bini aşkın sinemaseverin iştirakiyle İstanbul AKM’de gerçekleşti.

Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa

Filmin ortak imalcisi TRT’nin Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy‘un iştirak sağladığı gala ağır ilgi gördü. 

Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa galasından kareler

“TRT ÇOCUK, ÇOCUK MEDYASINA TARAF VERİYOR”

TRT Çocuk kanalının en sevilen animasyonlarından birinin daha beyaz perdeye aktarmanın memnunluğunu yaşadıklarını söyleyen TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, şöyle konuştu:

“Aslında TRT Çocuk birinci kurulduğu günden bu yana Türkiye’de animasyon dalının lokomotifi olarak hareket ediyor. Kanalımız bir yandan reklamsız bir halde çocuklara yönelik içeriklerini vererek yayın hayatına devam ederken, birebir vakitte taşınabilir uygulamaları ve oyunlarıyla, mecmua ve kitaplarıyla, müzikalleriyle, web sitesiyle, sinema sinemalarıyla aslında çocuk medyasına istikamet vermeye de devam ediyor. Bu muvaffakiyetin ardındaki en temel faktörlerden birinin, ebeveynlerin TRT’ye duyduğu inanç olduğunu düşünüyorum. Zira ebeveynler biliyorlar ki aslında TRT içeriklerini pedagoglarla ve çocuk gelişim uzmanlarıyla üretiyor. Aileler biliyor ki, çocuk kelam konusu olduğunda TRT, emanet zihinlerle ve kalplerle muhatap olduğunun şuurunda hareket ediyor. Böylece TRT ve TRT Çocuk özelinde aileler ortasında çok güçlü bir itimat alakası inşa ediyor.”

“RAFADAN TAYFA GALAKTİK TAYFA KENDİ REKORUNU EGALE EDECEK”

2022 yılında TRT ortak üretimi 7 animasyon sinemanın vizyona girdiğine işaret eden TRT Genel Müdürü Sobacı, “Bu animasyon sinemalar üç buçuk milyon seyirci tarafından izlendi. Buradan aldığımız güçle de 2023 yılının birinci animasyon sinemasını serinin üçüncü sineması olan Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa sinemasıyla beyaz perdeye taşımak istedik. Serinin birinci sineması Rafadan Tayfa Dehliz Macerası iki milyon izleyiciye ulaşarak bir gişe rekoru kırmıştı. Serinin ikincisi Rafadan Tayfa Göbeklitepe üç buçuk milyon izleyiciye ulaşarak kendi rekorunu egale edip birebir vakitte tüm vakitlerin Türkiye’de en fazla izlenen animasyon sineması unvanını elde etmişti. Biz bu başarılardan da beslenerek, serinin üçüncü sineması olan Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa’nın bu muvaffakiyetleri egale edeceğini çok daha ileri bir noktaya götüreceğini düşünüyor ve temenni ediyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı. 

“TÜM TÜRKİYE’YE BU SİNEMASI İZLEYİN DİYORUZ”

Filmin çocuklara uzayı ve geleceğin teknolojisini anlatması açısından değerli olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, “Animasyon bölümünde geleceğimizin parlak olduğuna inanıyoruz. Bunun üzere üretimlerle hem ekonomik manada Türkiye’ye katkı sağlayacağız hem de kendimizi ve kültürümüzü dünyaya çok daha hoş biçimde tanıtacağız. Tüm Türkiye’ye buradan Rafadan Tayfa’yı izleyin diyoruz. Çocuklarımız teknolojiyi, uzayı biraz daha içselleştirsinler” şeklinde konuştu.

Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa galasından kareler

TÜRKİYE’NİN TANITIMINDA BÜYÜK BİR ROLÜ VAR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Rafadan Tayfa’nın kültür turizmine olan tesirini vurgulayarak “İnşallah gişede 5 milyonu geçerek bu rekoru kıracağız. Bu sinemayla rekoru sağlayacağız ve hem sinema bölümü açısından hem animasyon dalı açısından hem de ülkemizin tanıtımı açısından Rafadan Tayfa birçok misyonu muvaffakiyetle üstlenmiş olacak. Lakin çok değerli bir misyonu daha var; Türk kültürünün Türk üretimciler tarafından Türk kültürüne uygun bir halde halkımıza tanıtılması, bütün dünyaya anlatılması açısından da çok çok kıymetli, herkese örnek olmasını diliyorum” dedi.

Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa galasından kareler
ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.