Mucizevi besin: Narın yararları ve dikkat edilmesi gerekenler! Nar kabuğunun yararları…

Domates ve çilekten sonra tabiatta bulunan en güçlü antioksidan olan nar, enfeksiyonu önler. Ayrıyeten hudut hücrelerini yenileyerek hafızayı …

20.10.2022
144
Mucizevi besin: Narın yararları ve dikkat edilmesi gerekenler! Nar kabuğunun yararları…

Domates ve çilekten sonra tabiatta bulunan en güçlü antioksidan olan nar, enfeksiyonu önler. Ayrıyeten hudut hücrelerini yenileyerek hafızayı güçlendirir ve konsantreyi artırır. Nar ve nar suyu yararlarla dolu bir besin olsa da dikkat edilmesi gereken kimi durumlar vardır. Uzmanlar bilhassa suyunun güçlü bir doğal ilaç olduğunu vurguluyor. Pekala Narın yararları nelerdir? Nar suyu ne işe fayda?

Tanelerden oluşan narın besin bedellerinin yüksek olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. B vitaminlerinin çabucak hemen hepsinin bulunduğu bu şifa deposu birebir vakitte yeterli bir antioksidandır. Uzun müddet tok tutan ve zayıflamaya yardımcı olan lif bakımından da varlıklı olan bu meyvenin 1 su bardağı kadarı yaklaşık 7 gram life denk gelir. 2012 yılında yapılan bir araştırmadan obezite riskini azaltan meyveler ortasında birinci sırada yerini alan narın içerdiği antioksidan ve polifenollerin bedendeki fazla yağları yaktığı ortaya çıkmıştır. Günlük kalori oranını istikrarda tutan nar, şişmanlıkla savaşırken birebir vakitte bedenin gücünü de yükselttiği gözlemlenmiştir. Alternatif tıpta doğal antioksidan olarak kullanılan nar, ülkemizde Osmanlı Saray mutfaklarında et yemeklerini harmanlamada ayrıyeten Sultanların cilt bakımında sıklıkla kullanılırdı. Bilhassa suyu çıkartılarak tüketilen narın kabukları ve içeriğindeki zarda kaynatılıp içerisinde zeytin yağı konulup ezilir. Bu karışım krem kıvamına getirilerek egzamalı ve kuru ciltlerde doğal ilaç olarak sürülebilir. 

nar çok güçlü bir antioksidandır

NARA TUZ DÖKÜP YERSENİZ!

Kışın artan üst teneffüs yolları hastalıklarında boğaz ağrıları artar. virüslerin mesken fazla tahrip ettiği boğazların güzelleşme süreci bu yüzden gecikir. Lakin antioksidan tarafından güçlü olan nar tuz ile birleştiğinde inanılmaz bir yarar sağlar. Güçlü bir iltihap söktürücü olan tuzlu narın fazla tüketilmemesi gerekir. Lakin iki günde bir ortalama 6 7 kaşık halinde tüketilebilir. Tuzlu nar, virüsün balgam yoluyla ya da dışkılama ile atılmasını sağlar. Yemek borusunu ve bağırsakları temizler. Tuzlu nar sonrası ayrıyeten su tüketimi de artığından böbreklerin hastalık devrinde işlevi desteklenmiş olur. 

NARIN YARARLARI NELERDİR? 

 • Kandaki oksitlenmeyi önleyen nar, kan yapan hücreleri artırarak, kalp ve damar sıhhatini korur ayrıyeten kansızlığı önler. 
   
 • Antioksidanlar sayesinde bedene giren enfeksiyon hücrelerini azaltarak dirençli hücrelerin sayısını çoğaltır. Grip ve üst teneffüs yolları hastalıklarının yaşanma riskini azaltır. 
   
 • Kandaki trombosit hücrelerini yenileyen bu besin ödem üzere rahatsızlıkları engellediğinden romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Yaşlılığa bağlı gelişen kas ağrılarını da böylelikle önlemiş olur.
   
 • Tansiyonu dengelediğinden kansızlığa bağlı gelişme ihtimali olan bayılmaları da azaltır. 
   
 • Yapılan araştırmalarda nar suyunun bedendeki tüm toksinleri idrar yolu temizlediği tespit edilmiştir. 
   
 • Nar tanelerinin üzerine tuz döküp tükettiğinizde ise damar tıkanıklığı riskini yüzde 70 azaltmış olursunuz.
   
 • Narın hem suyu hem taneleri hem de kabukları inanılmaz yararlı bir besindir. Uzmanlar nar kabuklarından elde edilen su ile cilt yıkandığında tonik tesirine neden olduğunu vurguluyor. Cilde ölmüş deriyi yenileyerek akne ve sivilce oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir.

düzenli nar suyu tüketmek kandaki hücrelerin sayısını artırır

NAR KABUĞU YARARLI MIDIR?

Yapılan araştırmalarda nar kabuğunun göğüs kanserinin ilerlemesini durdurduğu ortaya çıkarıldı. Bilhassa suyu tüketilmesi tercih edilen narın aslında kabuklarının da inanılmaz yararları vardır. Narın içeriğinde olduğu kadar kabuklarında da flovanoid, vitamin, polifenol, antosiyanin ve tanin hususları bulunur. Uzmanlar hiç kullanılmadan çöpe atılan nar kabuklarının kandaki makus kolesterolü azaltmada tesirli bir besin olduğunu vurguluyor. Sıhhatsiz beslenme ve hareketsiz hayatın artırdığı kanser hastalıkları için bedenin bağışıklığının güçlendirilmesi gerekir. Nar kabukları da kaynatılıp suyu tüketildiğinde bedendeki tüm tümörlü hücreleri güzelleştirir. 

NAR SUYU NE İŞE FAYDA?

 • Güçlü bir antioksidan olduğundan kanserli hücrelerin oluşumunu önler.
 • Özellikle kış aylarında artan virüslerin bedene olan tesirlerini azaltır.
 • Mide ve bağırsakları temizleyerek parazitle ve besin atıklarını bedenden atar.
 • Gelişim çağında çocuklarda ve gebe bayanlarda değişen hormon hücrelerin sıhhatle gelişmesini dayanaklar.
 • Vücudun yağ yakımını hızlandırarak oranını düşürür. İdrar yolu ile atmasına yardımcı olur. Tertipli tüketildiğinde bölgesel zayıflamayı takviyeler.
 • Böbrek ve mesanede taş kum oluşmasını pürüzler.
 • Çocuklarda daha sık görülen iştahsızlık hastalığı için uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği doğal ilaçların başında gelir. 
 • Doğal kozmetiklerde kullanılır. Cilt hücrelerini yeniler. Çevresel ziyanlı faktörlerin tesirlerini azaltır. 
 • Nar suyu tüketimi birebir vakitte makus kolesterol alımını azalttığı ve düzgün kolesterollü arttırdığı belirlenmiştir.
 • Nar suyunun damar sertliğini önlediği de görülmüştür.

NARIN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR NELER?

Nar ve nar suyunun yararı olduğu kadar dikkat edilmesi gereken istikametleri de mevcut. Narın dikkat edilmesi gereken yerleri şunlardır:

 • Mide rahatsızlığı olan şahıslarda ağrıya neden olabilir.
 • Gaz ve şişkinlik hissi yaratır.
 • Nar ekstresi gebe bayanlarda uterus yani rahim kasılmasına yol açabilir.
 • Narın, alerjik tesir yapabileceğini unutulmamalıdır.

nar besin değeri
ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.