Mangonun yararları nelerdir? Nizamlı mango tüketirseniz ne olur?

“Meyvelerin kralı” olarak isimlendirilen mangonun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Keşfi çok eski çağlara dayanan …

29.07.2022
213
Mangonun yararları nelerdir? Nizamlı mango tüketirseniz ne olur?

“Meyvelerin kralı” olarak isimlendirilen mangonun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Keşfi çok eski çağlara dayanan mango hakkında merak edilenleri araştırdık. Kırmızı kan hücrelerini artırarak kansızlığın önüne geçer. Pekala mangonun yararları nelerdir? Mango en sağlıklı nasıl tüketilir? Tertipli mango tüketirseniz ne olur? Bedenin muhtaçlığı olan vitamin ve minerali karşılayacak kadar güçlü olan mangoya dair her şey haberin ayrıntısında…

Tropik bir meyve olan mango, Hindistan’dan dünyaya yayılmıştır. Asya ülkelerinde yararları sayesinde kutsal görülen mango, isim kökü olarak ingilizcedir. Eti bol bir meyve olan mango sıvı oranı yüksektir. Farklı bir tadı olan mango, uzun müddet tüketilmek için soğutma usulü kullanılarak yıl uzunluğu koruma edilir. Birden fazla çeşidi olduğundan tadı da farklılık gösterir. Erik ve kavuna benzetilen tadı dışında tabiatta bulunan en güçlü lif kaynağıdır. Farklı tüketilme metotları olan mango kimi yerde yemek olarak kimi yerde tatlı olarak tüketilir. Son yıllarda diyetisyen uzmanları kilo vermek için kendilerine başvuran hastaların diyet listelerinde birinci sıralarda yer almasını öneriyor. Uzun mühlet tokluk hissi veren mangoyu kimileri gün içerisinde üç öğünde farklı çeşitlerde tüketir. Mango protein, doymamış yağ, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, magnezyum, beta karoten, tiamin, amino asitler, riboflavin A ve B vitamin kompleksi bakımından hayli zengindir. Bu sayede bedenin gereksinimi olan her şeyi karşılar. 

MANGONUN YARARLARI NELERDİR? 

Meyvelerin hükümdarı olarak isimlendirilen mango ile ilgili birçok araştırmaya husus oldu. Yapılan araştırmalardan birinde antioksidan bileşikleri içeren mango, hücrelerin enfeksiyon ve bakterilerden olumsuz etkilenmesini önler. Kuersetin, isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallatın hususları sayesinde göğüs, lösemi ve prostat kanserlerinin gelişmesini pürüzler. 

Mango el ile güzelce ezildikten sonra yüze direk sürülüp yarım saat bekletilince, cilt yüzeyindeki açılmış gözeneklerin temizlenmesini sağlarken açılmış gözeneklerin sıkılaşmasını dayanaklar. Ayrıyeten sivilcelerin oluşumunu önlerken cildin kırışmasını maniler. 

A vitamini bakımından varlıklı olan mango, günlük gözün gereksinimi olanının yüzde 25’ini karşılar. Bilhassa günümüzde giderek yaygınlaşan göz kuruluğu ve enfeksiyonlarını engelleyerek gözün daha âlâ görmesini artırır. Ayrıyeten gece körlüğünün de önüne geçer. 

Vücut için alkali hayli kıymetli bir unsurdur. Bu unsur sayesinde organların fonksiyonelliği artar. Mango tartarik asit, malik asit ve sitrik asitler sayesinde bunu sağlar. Böylelikle bedeni hem temizler hem de potansiyelini artırır.

Yüksek lif sayesinde metabolizmayı düzenler. Böylelikle bedenin yağ birikimini önler. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı kalkan oluşturan  mango, bedende ödem birikmesinin önüne geçer. Bu özelliği sayesinde kemik ve kas ağrılarını âlâ gelirken içerdiği kalsiyum sayesinde de kemiklerin güçlenmesini takviyeler. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi üzere hastalıkların önüne geçer. 

Kan hücrelerini artırarak kansızlığa âlâ gelir. Anemi üzere hastalıkların tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Yalnızca kan yapmaz tıpkı vakitte kandaki mikrop ve enfeksiyonların oranını düşürür. 

Uzmanlar gebe ve gelişim çağındaki şahısların bol bol tüketmesini tavsiye eder.

MANGO EN SAĞLIKLI NASIL TÜKETİLİR?

Mango tüketilmeden evvel bol su ile yıkanması gerekir. Yeterlice temizlendikten sonra kabuklarını soyup iç meyvesini püre haline getirin. İçerisine pudra şekeri dökerek tüketebilirsiniz.

4 orta uzunluk ceviz ve bir avuç fındıkla birlikte ezip sabah kahvaltısı yerine bir bardak süt ile birlikte içiniz.

Tere otu, maydanoz ve mangoyu dilimleyip içerisine bir ölçü limon sıkıp öğlen yemeği yerine geçirebileceğiniz bir salata olabilir.

Ani şeker düşmesinde ya da yorgunluk üzere durumlarda bir bardak sıkılmış mango suyu tüketerek bu rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. 

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.