Kuzine soba nedir, nasıl kullanılır? 2022 En âlâ Kuzine Soba modelleri

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi kuzine sobalar, hem sıcacık bir mesken hem de nefis yemekler pişirmek için sıklıkla tercih ediliyor. Bulunduğu …

25.11.2022
162
Kuzine soba nedir, nasıl kullanılır? 2022 En âlâ Kuzine Soba modelleri

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi kuzine sobalar, hem sıcacık bir mesken hem de nefis yemekler pişirmek için sıklıkla tercih ediliyor. Bulunduğu ortamın vazgeçilmezi haline gelecek olan kuzine soba hakkında tüm merak edilenleri adım adım inceledik. Pekala Kuzine soba nedir? Kuzine soba nasıl yakılır? Kuzine soba nasıl kullanılır? 2022 en güzel kuzine soba modelleri nelerdir? İşte cevaplar…

Kış aylarının yaklaşmasıyla soğuk havalar bariz bir formda hissedilir oldu. Soğuyan havalarla bir arada hem kıyafetlerimizde hem de mesken dokumacılık eserlerinde daha sıcak tutan seçimlere yöneliyoruz. Bunun yanı sıra kalorifer, klima ya da şömine kullanmaya başladığımız bu mevsimde sobalarda sıklıkla ömür alanlarında yer ediniyor. Bilhassa çocukluk anılarımızda bedelli bir yer edinen sobaların yandığı meskenlerde hem vücudumuz hem de kalplerimiz ısınırdı. Geçmiş yıllarda neredeyse her konutta olan sobalar, hala daha popülerliğini müdafaaya devam ediyor. Gelin, kuzine sobaların kullanımı ve modelleri hakkında ayrıntılı bilgilere birlikte göz atalım.

KUZİNE SOBA NEDİR?

Kuzine soba, hem konutun ısınma gereksinimini karşılayan hem de içerisinde yer alan fırını sayesinde yemek pişirme imkanı sunan bir soba çeşididir. Odunla ya da kömürle ısı dağılımı sağlayan kuzine sobaların üzerinde tıpkı ocaklardaki üzere bölmeler yer almaktadır. Bu bölmelerin üzerinde dilerseniz yemek pişirebilir ya da çayınızı demleyip kestane yemenin tadına varabilirsiniz.

Kuzine soba

KUZİNE SOBA NASIL KULLANILIR? KUZİNE SOBA FIRINI NASIL YAKILIR?

Öncelikle kuzine sobanızın yeni mi yoksa eski bir model mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Zira yeni kuşak kuzine sobalarda markanın kullanma talimatını okuyarak hareket etmeniz gerçek olacaktır. Fakat eski jenerasyon kuzine sobanız varsa kesinlikle yazımızı dikkatlice okuyun!

Kuzine soba hakkında bilinmesi gerekenler

Bazı kuzineler sadece odunla yanabiliyorken kimileri için hem kömür hem de odun gereklidir. Bundan ötürü birinci adım olarak kuru odun ve kömür temin etmelisiniz.

Kuzine soba yakmanın yolları

Ardından yanıcı hazne içerisine çapraz ve ortada boşluk kalacak halde odunları yerleştirmelisiniz. Çıra ya da kağıttan faydalanarak odunların tutuşmasını sağlayabilirsiniz. Kovanın da kapağını kapattıktan sonra tutuşan odunlar bir mühlet sonra yanmaya başlayacaktır.

Kuzine soba nasıl yakılır

Artık sobanızı kullanmaya başlayabilirsiniz!

Kuzine soba yakmak için adımlar

KUZİNE SOBALARDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kuzine sobaları kullanırken kimi güvenlik ehemmiyetlerine çok dikkat etmelisiniz. Öncelikle birinci kez yakılan sobaların havalandırma delikleri kesinlikle açık olmalıdır. Böylelikle yüksek basınca karşı başlangıçta tedbirinizi almış olabilirsiniz.

Kuzine sobalarda dikkat edilmesi gerekenler

Öte yandan sobaların üstten yakılmasına dikkat etmeli ve baca temaslarının hakikat bir halde kurulduğundan muhakkak emin olun.

KUZİNE SOBA MODELLERİ 2022

ERENDEMİR KUZİNE SOBA

ERENDEMİR KUZİNE SOBA / TRENDYOL
6.297,60 TL
OTOMATİK KÜL BOŞALTMA SİSTEMİ MEVCUT
ÜSTTEN YAKIT YÜKLEMEYE KOLAYLIK SAĞLAR
YÜKSEK ISI VERİMLİDİR
KAPAK CAMI ISICAMLI
GARANTİ MÜDDETİ: 24 AY

NUR-AK KUZİNE SOBA

NUR-AK KUZİNE SOBA / HEPSİBURADA
7.950,00 TL
DÖKÜM IZGARA 9 KG
ISITMA KAPASİTESİ: 100 M²
ÖZEL ATEŞE SAĞLAM IZGARA
TARTI: 70 KG

Süsler Fırınlı Kovalı Mat Siyah Soba

SÜSLER FIRINLI KUZİNE SOBA / HEPSİBURADA
4.999,90 TL
YAKIT TİPİ: KÖMÜR
ATEŞ ODASI VE FIRINI BULUNMAKTADIR
150 M² ISITMA ALANI VARDIR
TEPSİ ÇAPI: 35 CM
SOBA ENİ: 80 CM
SOBA DERİNLİĞİ: 43 CM
SOBA YÜKSEKLİĞİ: 60 CM
TARTI: 75 KG
EMAYE GÖVDE VE ZEHİRLENMELERE KARŞI KORUMALI

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.