Kısa müddette sivilce nasıl geçer? Sivilceyi geçiren besinler

Sivilceler sadece ergenlik periyodunda değil her yaş kümesinde bir kadro nedenlerden ötürü görülebilir. Oluşan sivilceler bir günde tüm odak …

26.08.2022
229
Kısa müddette sivilce nasıl geçer? Sivilceyi geçiren besinler

Sivilceler sadece ergenlik periyodunda değil her yaş kümesinde bir kadro nedenlerden ötürü görülebilir. Oluşan sivilceler bir günde tüm odak noktanız haline gelebilir. Pekala sivilcelerin azalmasını sağlayacak besinler nelerdir? Hangi yiyecekler sivilce çıkarmaz? “Ne yesem sivilceye sebep olmaz?” diye merak ediyorsanız karşılıkları yalnızca yasemin.com’da ayrıntılı bir biçimde görebilirsiniz.

Sivilce, yani tıp lisanıyla akne, cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanması sonucunda yağ bezlerinin oluşması ile gerçekleşen bir rahatsızlıktır. İnsan derisinde en sık yüz, boyun, omuzlar, sırt ve göğüs bölgesinde bulunan kıl folikülü (kılın oturduğu yapı) ve eşlik eden sebase bezlerin (yağ içerikli salgı üreten bezler) por ismi verilen dışarı açıklığının kapanması yahut iltihaplaşması sonucu ortaya çıkar. Çoklukla ağrı, hassasiyet, kızarıklık ve kaşıntı ile kendini belirli eden akneler 25 yaş üzeri yaklaşık her on bayanda görülse de erkeklerde oran yüzde üç olarak görülmekte ve bu oran 50’li yaşlara kadar düşüş göstermemektedir. Sizi rahatsız eden ve cildin görünümünü bozan sivilcelerin yanlışsız tedavi ve beslenme ile üstesinden gelinebilir. Bugünkü hazırladığımız yazıda sivilcelerin kısa müddette geçmesine yardımcı olan besinleri mercek altına aldık. Uzmanların araştırmaları dönemsel olarak görülen sivilceler yaklaşık 5 gün sürse de yediğiniz besinlere dikkat ederek bu süreyi 2 veya  3 güne düşürebilirsiniz. Nasıl mı? İşte sivilceye güzel gelen besinler:

HAVUÇ

Salataların vazgeçilmezi birebir vakitte göz sıhhatine yararlarıyla herkes tarafından bilinen havuç, A vitaminin çokça içerisinde barındırıyor. Sivilcelerin ortadan kaldırılmasına birebir yardımcı olacak besinler ortasında birinci sırada yer alacak olan havucu sık sık tüketmelisiniz. A vitamini antioksidan tesir göstererek bedeninizi arındırır, cildiniz de bundan en çok nasiplenenlerden olur.

LİMON

Tansiyonu dengeleyen, kış hastalıklarının demirbaşı adeta C vitamini bankası olan limon, tıpkı havuç üzere bedende antioksidan tesiri gösteriyor. Sivilcelerden kurtulmanın, sivilce oluşumu önlemenin yolu da onun en çok bulunduğu yiyeceklerden olan limondan geçiyor. 

Limonun cilde öbür yararlarını öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz: LİMONUN CİLDE FAYDALARI

YOĞURT

Diyet yapanların çokça tüketmesi gereken yoğurt, besin kıymeti yüksek, laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt eseridir. Günün her saatinde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz yoğurt, sivilcelerin baş düşmanlarından sayılıyor, içindeki laktobasil ismi verilen canlılar, cildin doğal halini muhafazada kıymetli derecede tesir ediyor. Cildinizi değişikliklere kapatan ve doğal halini muhafazaya çalışan bu canlılar sayesinde de sivilceler katiyetle oluşmuyor.

SARIMSAK

Kalp ve damar sıhhati konusunda günde mutlaka 1 tane tüketilmesinin uzmanlar tarafından önerildiği sarımsağın yararları adeta say say bitmiyor. Her türlü hastalığın devası olarak bilinen sarımsak sivilcelerin düşmanı olduğunu biliyor muydunuz? Sarımsak, antibakteriyel özellikler gösteren, tam manasıyla doğal bir antibiyotik. Bu iki yeteneği sayesinde de sivilce oluşumuna neden olan dış etkenleri bizden uzak tutuyor.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.