Kirazın yararları nelerdir? Kiraz hangi hastalıklara âlâ gelir?

Eski tarihlerde hoşluk iksiri olarak görülen kiraz yaz mevsiminin habercisidir. Tam bir şifa kaynağı olan kiraza dair her şeyi araştırdık. Cilt …

15.07.2022
207
Kirazın yararları nelerdir? Kiraz hangi hastalıklara âlâ gelir?

Eski tarihlerde hoşluk iksiri olarak görülen kiraz yaz mevsiminin habercisidir. Tam bir şifa kaynağı olan kiraza dair her şeyi araştırdık. Cilt sıhhatinden sindirim sorunlarına kadar birçok sıhhat meselesine yarar sağlayan kirazın kendisinin olduğu kadar sapının da yararı vardı. Bilhassa çay yapılarak tüketilir. Pekala kirazın yararları nelerdir? Kiraz hangi hastalıklara yeterli gelir? Sizler için hem tadı hem de kokusu ile tesir bırakan kiraz hakkında merak edilenleri haberin ayrıntısında bulabilirsiniz.

Dünya çapınca romantik meyve olarak isimlendirilen kiraz yaz aylarının habercisidir. Dışı etli bir posaya sahip olan kirazın saplarına kadar insan sıhhatine yararı vardır. İçerdiği antioksidan sayesinde ağız içinden sindirime, sindirimden cilde kadar birçok rahatsızlığı önler etkileye sahiptir. Tezgahlarda kısa vadeli yer alan kirazdan reçel, tatlı, meyve suyu ve maşemel sos yapılır. Erken tüketilmesi gereken kiraz uykusuzluk ve migren ağrıları için tabiatta bulunan en ülkü doğal ilaçtır. Akdeniz kıyılarında yetişir ve ılıman mevsim sever. Eski çağlardan beri sıklıkla kullanılan kiraza Yunan tarihininde doğum oranını artıran meyve gözü ile bakılırmış. Çin tarihinde ise kiraz suyu için sonsuzluk iksiri olarak bakılırmış. Birçok mitolojik kıssada övülerek anlatılan kiraz ülkemizde bilhassa Giresun’da “kiraz tuzlusu kavurma” ismiyle yemeği yapılır. Ramazan aylarında iftar sonrası tüketilen bir avuç kiraz hem bedeni temizliyor hem de susuzluğu gideriyor. Gül ailesine mensup olan kiraza kimi yerlerde süs eriği denir. Tam olarak ne ekşi ne tatlı bir tadı vardır. Mayhoş denilen bir tada sahip olan kiraz, yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. 

KİRAZIN YARARLARI NELERDİR? KİRAZ HANGİ HASTALIKLARA YETERLİ GELİR?

Yüksek antioksidan sayesinde hudut hücrelerinin daha sağlıklı alışveriş yapmasını sağlayan kiraz, bu yararı bakımından günümüzde en yaygın olan uykusuzluk sorununa yarar sağlar. 

Alzheimer hastalığını tetikleyen birçok durum vardır. Bilhassa ileri yaşlarda ortaya çıkan ve kişinin günlük hayat kalitesini düşüren bu hastalık için uzmanlar yaptıkları araştırmalarda en yararlı meyvenin kiraz olduğunu vurguladı. 

Kan basıncının yükselmesi ile yüksek tansiyonun yanı sıra inme ve felç üzere hastalıkların yaşanma riski artar. Lakin kiraz içerdiği bor ve antosiyaninler sayesinde kan basıncını istikrarlar. 

Hareketsiz ömür ve sıhhatsiz beslenme kas ve kemik sıhhatini makus tesirler. Kas ağrılarının bilhassa 30 yaşından sonra artmasının nedenlerinden biride budur. Bu da vakitte kişinin yorgun hissetmesine neden olur ve beden hareketlerini kısıtlar anacak kiraz içerdiği flavonidler sayesinde kas ve kemiklerdeki toksin birikimini azaltır. 

Hücrelerin yaşlanması ve yenilenmemesi cilt hastalıklarını tetikler. Bilhassa saç hücrelerinin vitamin kaybetmesi kökünün zayıflamasına neden olur. Buda yıpranma, dökülme ve zayıflama üzere durumlara yol açar. Birebir vakitte cilt dermisi de zayıflar ve cildin kendi kendini onarması engellenir. Lakin kiraz içerdiği antioksidan sayesinde hücrelerin yenilenmesini takviyeler.

Bedenin çok ürik asit biriktirmesi gut hastalığına neden olur. Bu da bedende kimi bölgelerde istikrarsız şişme ve ödemlere yol açar. Kanda artan bu ürik asit oranını azaltmada tesirli doğal besin kirazdır. Kiraz ürik asidin artmasını önleyerek bu riski azaltır.

Güçlü bir C vitamini olduğundan hücrelerin yenilenmesini desteklerken mutasyona uğramasını mahzurlar. Böylelikle kanser hastalıklarının yaşanma oranını düşürür. Bilhassa kolon ve bağırsaklardaki kanser hastalıkları için kiraz birebir yararlıdır.

KİRAZ SAPI NE İŞE FAYDA?

Güçlü bir idrar söktürücüdür.

Kötü kolesterolü düşürür.

Kalp ve damar hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

Vücutta toksin birikimini önler. 

Sindirimi ve metabolizmayı düzenler.

Kilo vermede yardımcı olur.

KİRAZIN HER HANGİ BİR ZİYANI VAR MIDIR?

Ciddi manada bir ziyanı yoktur. Lakin birtakım insanların bağışıklık sistemleri kirazın vitaminlerine karşı harekete geçinde alerjik tepkiye neden olabilir. Bu da ciltte kızarıklık ağız etrafında yara lisanda şişme üzere belirtilerle kendini gösterir.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.