Kargaların Ömrü Ne Kadardır?

08.08.2022
115
Kargaların Ömrü Ne Kadardır?

Kargalar kaç sene yaşar? Peki ya zekâları anlatıldığı kadar üst düzeyde mi? Her yanı ile ilginç olan bu canlılara birazcık daha yakından bakalım.

Düz gagaları, uzun pençeleri ve simsiyah tüyleriyle kargalar insanların her vakit ilgisini çeken hayvanlar olmuştur. George R.R. Martin’in Westeros’unda ulak, Edgar Allan Poe’nun düşlerinde ölümün habercisi, Macbeth için uykusuzluğun alameti olan bu hususi kuşlar din ve mitolojilerde de sürekli karşımıza çıkıyor.

Şehir unutulmazları yüzlerce yıl yaşayan kargalardan bahsediyor. Batıl inançlar ise onların uğursuzluk getirdiğinden. Sokakta gördüklerimiz kargayken daha büyük ve yırtıcı olanları karakarga ve kuzgun olarak anılıyor. Yaklaşık 40 türü bulunan kargalar, gerçekte nasıl hayvanlar? Kötü ünlerine sebep zekâları aslına bakarsak ne düzeyde? Ne kadar yaşıyorlar?

Kargaların beslenme alışkanlıkları nerede ise her şeyi kapsıyor. Şehirlerde yaşayanları çöplerden böceklere, öteki kuş türlerine meyvelere ve kabuklu yemişlere kadar pek oldukca besini tüketiyor. Kuş bilimciler köpeklerle eşit zekâda olduklarına inanıyor.

Kargalar Kaç Yıl Yaşar?
İddiaların aksine yüzlerce sene yaşayabilen bir karga türü reel dünyada bulunmuyor. Bazı türler doğada 20 sene kadar yaşayabilirken, diğerlerinin 4-8 yıl arası ömürleri var. Özel alaka yayınlanan kargalar 30 yıla kadar yaşayabiliyor. Kayıt dibine alınmış en uzun ömürlü karga 40 sene kadar dünya üstünde kanat çırpmış.

Koyu renkleri, şaşırtan zekâları ve adamın ruhuna işleyen bakışları kargaları hep alaka odağı yapmış. Pek oldukça mitolojide sayısız karga hikâyeleri bulunuyor. Antik dinlerde kargaların öte dünyaya geçişin sembolü olduğuna inanılıyor. Modern medeniyetler de hikâyelerinde kargaların mucizevi güçleri olduğunu göstermekten geri durmadı. 1994 yapımı The Crow ile binlerce yıllık mitolojiler Hollywood’ta da yerini buldu, popüler kültüre imza attı.

Kargalar Ne Kadar Zeki?” Deneyi

Kargalar, beyinlerinin vücutlarına payı en büyük olan hayvanlardan. Bu büyük beyin sıradışı bir zekâyı da bununla beraber getiriyor. Sorun çözme ve süratli düşünme yetileri doğada hayatta kalmalarında birinci silahları. The New York Times’ın yayınladığı bir video, kargaların suda yüzen besini almak için içine taş atarak su seviyesini yükseltip besine ulaştıklarını gösteriyor. Deneyin bir üst seviyesinde geniş ve dar bir tüp arasındaki farkı ve hangisindeki besine daha rahat ulaşacağını anlayıp anlayamayacağına bakılıyor ve karga başarısız oluyor. Yani, rahat sebep sonuç işlemlerini yapacak kadar zekiler fakat üç boyutlu düşünmekte sorunlar yaşıyorlar.

Geçen yıl yapılan bir araştırma da kargaların insanlarınkine benzer bir bilince sahip bulunduğunu ortaya çıkartmıştı. Çalışmanın neticeleri, subjektif tecrübeler yaşayabilen, aynı olaylardan farklı sonuçlara ulaşan tek canlılar olmadığımızı göstermiş, kargaların zekâsıyla alakalı yeni bir ebat açmıştı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.