Karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir? Karaciğer yetmezliği tedavisi nasıl yapılır?

Karaciğer yetmezliği hayli kıymetli ve tedavisi ihmal edilmemesi gereken hastalıktır. Semptomların ortaya çıkışı hastalığın ilerlemesi ile paralellik göstermektedir. Yaş sınırlaması olmayan hastalık çocuklarda, bebeklerde dahi görülebilir. Pekala karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir? Tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

06.12.2022
198
Karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir? Karaciğer yetmezliği tedavisi nasıl yapılır?

Karaciğer yetmezliği epeyce değerli ve tedavisi ihmal edilmemesi gereken hastalıktır. Semptomların ortaya çıkışı hastalığın ilerlemesi ile paralellik göstermektedir. Yaş sınırlaması olmayan hastalık çocuklarda, bebeklerde dahi görülebilir. Pekala karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir? Tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Karaciğer yetmezliği, bulguları daha çok dramatize biçiminde seyreder. Bulantı, kusma, baş ağrısı, uykuya meyil ön planda çıkar. Semptomların ortaya çıkışı hastalığın ilerlemesi ile paralellik göstermektedir. Yetmezlik kısa bir vakit diliminde ortaya çıkabilir. Alkol tüketimi, hepatit B-C üzere enfeksiyonlar uzun mühlet içerisinde karaciğer yetmezliğini geliştirebilir. Her hastalıkta olduğu üzere Karaciğer yetmezliğinde de erken teşhis epeyce değerlidir. Erken teşhis ve yanlışsız tedavi ile karaciğer yetmezliğinin önüne geçilebilir. Karaciğer yetmezliğinin ileri safhalarında ya da uyumsuzluk durumunda karaciğer nakli gerekebilir. Karaciğer yetmezliği birtakım durumlarda son evrelerine kadar belirti göstermeyebilir. Bu sebeple riskli hastaların alkol tüketimi sağlayanların nizamlı denetim yapmaları önerilir.

KARACİĞER YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk
 • İshal
 • Kaşıntı
 • Kilo kaybı
 • Baş ağrısı
 • Kusma

Diğer yandan hastalık ilerlediğinde;

 • Sarılık
 • Kanama
 • Zihinsel durumdaki değişiklikler
 • Hareket sorunlarının meydana gelmesi 
 • Son periyotta ise şuur kaybına kadar ilerleyebilmektedir.

Bu belirtiler öteki hastalıklarda da görüldüğü için karaciğer yetmezliği teşhisi koymak güç olabilir. Birtakım durumlarda ise karaciğer yetmezliği bir belirti vermez. Bunun için insanların nizamlı olarak testlerini yaptırmaları kıymetlidir.

TANISI VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Laboratuvar çalışmaları ya da fizik muayene, karaciğer sorununun belirtileri olup olmadığını söyleyebilir. Karaciğer yetmezliği durumu buna neden olan şeye bağlı olarak tedavi uygulanır. Birtakım nedenler karaciğer yetmezliğine ilaç isterken kimi durumlarda tedavi nakle muhtaçlık duyabilir.

KARACİĞER KENDİNİ SAĞLIKLI ORGANA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Göstermiş olduğu belirtiler için tedavi görülse de, karaciğer yetmezliği için kendi kendine düzgünleşme gösterebilecek kimi hastalar vardı. Karaciğer yetmezliği durumuna virüsün neden olduğu birçok hasta kendi kendine düzgünleşir. Karaciğerler kendini sağlıklı bir organa dönüştürebiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.