Hülya Koçyiğit: Dış basında Türkiye ile ilgili çok olumsuz imajlar sergileniyor

Türk sinemasının 4 büyük bayan oyuncusundan biri olan Hülya Koçyiğit, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen bir program kapsamında …

22.07.2022
175
Hülya Koçyiğit: Dış basında Türkiye ile ilgili çok olumsuz imajlar sergileniyor

Türk sinemasının 4 büyük bayan oyuncusundan biri olan Hülya Koçyiğit, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen bir program kapsamında sevenleriyle buluştu.

Türk sinemasının 4 yoncasından biri olan ünlü aktris Hülya Koçyiğit, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen yaz okulları programında sevenleriyle bir ortaya geldi.

Moderatörlüğünü İstanbul Kent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan’ın yaptığı buluşmada, akademisyenler de hazır bulundu. Sinema hakkında tecrübelerini ve hayata dair anılarını paylaşan Koçyiğit, mesleksel manada en büyük talihinin eşi olduğunu belirtti:

“Aile benim için çok değerli ve değerlidir. Eşimin takviyesini almak beni muvaffakiyete ulaştıran etkenlerdendir.”

“Kendine bir amaç koymuş bir genç kızdım. Arzuladığım şey oyuncu olmaktı. Bunun yolunun da tiyatro eğitimi almaktan geçtiğini biliyordum. Konservatuvar öğrencisi olarak hayatıma devam ettiğim sırada sinemayla hoş bir tesadüf yapıtı karşılaştım. Annem bir vesileyle Metin Erksan ile tanışıyordu. Metin Erksan’ın ‘Susuz Yaz’ sineması için oyuncu aradığı sırada annemle tesadüf etmesi ve annemin Erksan’a benden bahsetmesiyle sinema hayatım başladı.”

“Metin Erksan’ın bana söylediği birinci şey, ‘eğer köylü karakterini canlandırıyorsan köylüymüş üzere yapmayacaksın sahiden köylü olacaksın’ idi. O günden itibaren benim oyunculuk mesleğimde daima ön plana aldığım şey ‘mış’ üzere değil nitekim o olabilmek, şahsen o yaşayan kişi olabilmektir. Onun için herhalde en gelişmiş hissim empatidir.” 

“Kültürel alışveriş her vakit için olmalı bilhassa bu talebeleri ülkemize davet ederek ülkemizin kültürüyle tanıştırmak, sanatıyla buluşturmak açısından yapılan bu çalışmaları takdirle karşılıyorum.” 

“Sıklıkla dış basında bilhassa Türkiye ile ilgili çok olumsuz imajlar sergileniyor. Halbuki ülkemize gelip bizi tanıyan yabancılar, peşin kararla edindikleri yargılarla karşılaşmıyorlar. Tam aksine sevecen, barışçıl, paylaşımcı ve misafirperver beşerlerle karşılaşıyorlar. Bu da demek oluyor ki bu tıp çalışmalar çok yararlı ve ziyadesiyle yapılmalı.”

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.