Hasat vakti kara lastik modası! Yok satılıyor…

Türkiye’nin değerli zeytin üretim merkezlerinden olan Aydın’da zeytin hasat dönemi başladı. Halk ortasında “4×4” olarak tabir edilen ve zeytin …

24.11.2022
52
Hasat vakti kara lastik modası! Yok satılıyor…

Türkiye’nin değerli zeytin üretim merkezlerinden olan Aydın’da zeytin hasat dönemi başladı. Halk ortasında “4×4” olarak tabir edilen ve zeytin ağaçlarına tırmanırken üreticilerin işini kolaylaştıran kara lastik ayakkabılarına da istek arttı. Şimdilerde yok satan kara lastikler, 75 ile 80 TL ortasında satışa sunuluyor.

Moda bölümü her dönem gelişmesine karşın, kırsal alanlarda tercih edilen kara lastikler trendlerden hiç düşmedi. Zeytin tarlaların ‘4×4′ü kara lastikler, hasadın başlamasıyla reyonlara çıktı. Bilhassa dağlık arazilerde zeytin, çam fıstığı ve kestane hasat döneminde daha çok tercih edilen kara lastik ayakkabılar şimdilerde yok satıyor.

Sağlamlığı, tırmanış ve tutunma kabiliyetinin yüksek olmasının yanında epey ucuz olan kara lastik ayakkabıların tıpkı vakitte yağmur ve ıslak yerde kaymadığını belirten çiftçiler, günümüzde kara lastik ayakkabının alternatifinin şimdi üretilmediğini söylüyor.

kara lastikler yok satıyor

Kara lastik ayakkabıların en fazla zeytin hasat döneminde satıldığını belirten ayakkabı tamir ustası Turgay Sepetçi, çifti 75 ile 80 TL ortasında satışa sunulduğunu söyleyerek bu ayakkabıların bir yıl dayandığını; çiftçilerin ise fiyatından çok kullanım rahatlığı, ağaçlarda ve yamaç yerlerde ayakkabının kaydırmaması özelliğinden ötürü tercih ettiğini söyledi.

kara lastik üretimleri arttı

EN FAZLA ZEYTİN HASAT DÖNEMİNDEN SATILIYOR

Kara lastik ayakkabıların hala daha alternatifinin üretilemediğini söz eden Sepetçi, “Hasat döneminde maalesef ağaçtan düşenlerin birden fazla tutunma sorunu ve ayağının kayması sonucu oluyor. Bu yüzde kara lastik ayakkabılar zeytin ve kestane hasat döneminde çiftçi için bir güvenlik münasebeti olarak da kullanılıyor. Teknoloji geliştikçe evvelce kullanılan pek çok şeyin yenisi ya da alternatifi üretildi lakin kara lastik ayakkabıların yerini tutan ayakkabı hala yok. Lakin eskisi üzere kara lastik ayakkabı üretimi de kalmadı. Mal bulmakta zorlanıyoruz. Şu an tam hareketlilik vakti satıp, para kazanacağız ancak kâfi ayakkabı bulamıyoruz. Çok şükür satışlarımız yeterli. Şu anda zati iş ve muhtaçlık vakti. Tabi dönem dışında satışlar biraz daha düşer fakat hala daha bilhassa kırsal kesitlerde tercih ediliyor” dedi.

hasat vakti kara lastikler yok satıyor

Kara lastik ayakkabısı almaya gelen zeytin üreticisi Erol Yigen ise şu açıklamaya yer verdi:

“Zeytin ağaçlarında kaymadığı için, zeytin ağaçlarına tırmandığımızda sıkı tuttuğu için, kayıp düşmemek için, zeytin ve fıstık çamı ağaçlarında kullanımı hoş olduğu için tercih ediyoruz. Gelişen teknoloji ile üretilen ayakkabılar şu anda ağaçların başına çıktığımızda düşme tehlikesi oluşturuyor. Bizim düşmememiz lazım. Sakatlanmamamız lazım ki çalışabilelim. O yüzden sene bir sefer, iş vaktinde alıyoruz. Yıllar geçse de bu kara lastiklerin modası geçmez. Eskilerin damatlık olarak giydiği ayakkabılar bizim hasat vaktinde işimize yarıyor.”

dağlık yerlerde ve ıslak tabanda kara lastikler tercih ediliyor
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.