Geleceğe İş Başı Projesi 5. periyot mezunlarını verdi! Merasimde his dolu anlar…

KADEM’in devlet muhafazasındaki genç kızlara yönelik toplumsal sorumluluk projesi “Geleceğe İşbaşı” bu sene 5. devir mezunlarını verdi. İstanbul Ataşehir’de bulunan bir otelde, 6 aylık eğitim periyodunu tamamlayan genç kızlar için KADEM Mütevelli Heyet Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar öncülüğünde merasim düzenlendi.

06.01.2023
82
Geleceğe İş Başı Projesi 5. periyot mezunlarını verdi! Merasimde his dolu anlar…

KADEM’in devlet muhafazasındaki genç kızlara yönelik toplumsal sorumluluk projesi “Geleceğe İşbaşı” bu sene 5. periyot mezunlarını verdi. İstanbul Ataşehir’de bulunan bir otelde, 6 aylık eğitim periyodunu tamamlayan genç kızlar için KADEM Mütevelli Heyet Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar öncülüğünde merasim düzenlendi.

Geleceğe İşbaşı Projesi Çocuk Dayanak Merkezleri’nde devlet muhafazası altında olan 16-18 yaş ortasındaki genç kızlar, mesleksel eğitim ve istihdam hedefiyle 6 aylık bir eğitim sürecinden geçti. 2016 yılından bu yana yürütülen ve bu sene 5. etabını tamamlayan projenin sertifika merasiminde duygusal anlar yaşandı.

geleceğe iş başı projesi

“HAYATINIZIN BUNDAN SONRAKİ KISMINDA DA KADEM AİLESİ HER VAKİT YANINIZDA OLACAK”

KADEM İdare Konseyi Lideri Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, merasimde yaptığı konuşmada “İstedik ki 18 yaşını dolduran genç kızlar, bulundukları kurumlardan ayrılma vakti geldiğinde “Şimdi ne olacak? Ben ne yapacağım?” tasasını ve korkusunu yaşamasınlar. Önlerine bakabilsinler. Geleceklerini görebilsinler. Bizler de kuracakları yeni hayatlarında yanlarında duralım, onlara takviye olalım, yol arkadaşlığı yapalım.” dedi.

Gümrükçüoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Hayatınızın bundan sonraki kısmında da KADEM ailesi her vakit yanınızda olacak. Bunu bilmenizi isterim. Hocalarınız, ablalarınız gereksiniminiz olan her hususta size rehberlik edecek, yol gösterecek. Sizler, yaşadığınız tüm zorluklara karşın, kendine güvenmenin, “ben de yapabilirim” demenin ne kadar değerli olduğunu bize gösterdiniz. Hayatlarınıza sahip çıktınız. İstediğiniz ve azmettiğiniz takdirde başarabildiğinizi, evvel kendinize ispatladınız. Sizlerden beklentimiz, tıpkı kararlılık ve inançla yolunuza devam etmeniz… Eğitim ve meslek hayatınızda başarılı olmanız… Ve en değerlisi de kendine inanan, ülkü sahibi, memnun bayanlar olarak hayata atılmanız…”

geleceğe iş başı projesi 5. mezunlarını verdi

SERTİFİKALAR SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların akabinde, 26 haftalık eğitimi muvaffakiyetle tamamlayan gençlere sertifikaları takdim edildi. Sahnede mezun olan kızlarla kısa mühlet sohbet eden Sümeyye Erdoğan Bayraktar, merasim sırasında duygulanarak gözyaşlarına mahzur olamadı.

STK-kamu ve özel dal işbirliği modeline dayanarak, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı (ASHB), Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ve paydaş kurumlarla birlikte yürütülen Geleceğe İşbaşı Projesi (GİB) ile dezavantajlı kızların hayata hazırlanması amaçlanıyor. Projede genç kızlara farklı kategorilerde eğitimler veriliyor, staj ve istihdam imkanları sunuluyor.

Bu sene 5. Etabı hayata geçirilen projede genç kızlara; 163 saat Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) eğitimi, 72 saat Bilgisayarda Süratli Klavye eğitimi, 40 saat Diksiyon eğitimi, 275 saat Genel Muhasebe eğitimi verildi.

kadem
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.