Gazeteci Mehmet Barlas hayatını kaybetti!

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’tan üzen haber geldi. Barlas, 81 yaşında hayatını kaybetti.

02.06.2023
168
Gazeteci Mehmet Barlas hayatını kaybetti!

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’tan üzen haber geldi. Barlas, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir müddettir tedavi gördüğü Şişli’deki özel bir hastanede 81 yaşında vefat etti.

Barlas’ın mevti sevenlerini ve medya topluluğunu yasa boğdu. Meslek hayatı boyunca birçok gazete ve mecmuada köşe müellifliği ve yöneticilik yapan Barlas, son olarak Sabah Gazetesi’nin başyazarı olarak vazife yapıyordu.

Mehmet Barlas hayatını kaybetti

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN TAZİYE TELEFONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mehmet Barlas’ın oğlu Cemil Barlas’ı telefon ile arayarak taziye dileklerini ilettiği bildirildi.

Türk basınında uzun yıllar, gazeteci ve yorumcu kimliğiyle öne çıkan Barlas’ın vefatı sonrası birçok siyasi taziye iletisi yayınladı.

MEHMET BARLAS KİMDİR?

Ankara’da 1942 yılında doğan Mehmet Barlas, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe şimdi öğrenciyken babasının Son Havadis’inde başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet’le birlikte adım attı.

İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı periyotta iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği müsabakada, inceleme kolunda birincilik mükafatı aldı.

Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Vakit, Akşam, Yeni Şafak üzere birçok gazetede çalıştı, köşe müellifliği ve yöneticilik yaptı. TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. Barlas 2000 tarihli “Türkiye’de Darbeler ve Hengameler Dönemi”, “Turgut Özal’ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üzerine Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu. Aldığı bakanlık teklifini siyasetçi değil, gazeteci olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.

2008 yılı içinde kısa bir mühlet ATV’de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte “Yorum Farkı” isminde bir program hazırlayıp sundu. NTV ve NTV Radyo’da Oğuz Haksever ile “Makam Farkı” isimli programı yapan Barlas, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesiydi.

Eski ticaret, iktisat ve devlet bakanlığı ile Gaziantep milletvekilliği yapmış Cemil Sait Barlas’ın oğlu olan Mehmet Barlas 1968’den beri Canan Barlas’la evlidir. Barlas çiftinin bu evlilikten Cemil Barlas ve Ela Barlas isminde iki çocuğu bulunmaktadır.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.