Çilek sirkesi nasıl yapılır? Yararlı olan çilek sirkesini denemelisiniz!

Çürümeye yakın, kurutulmuş ya da dondurulmuş çileklerle birçok lezzetli yiyecekler yapıyoruz. Pekala çilek saplarından hiç sirke üretimini denediniz mi? Hayli kolay olan bu tekniği meskende doğal bir formda yapabilirsiniz. Birebir vakitte çilek sirkesini; çorbada, salatada kullanabilirsiniz. Haydi gelin birlikte çilek sirkesi nasıl yapılır bakalım.

11.05.2023
38
Çilek sirkesi nasıl yapılır?  Yararlı olan çilek sirkesini denemelisiniz!

Çürümeye yakın, kurutulmuş ya da dondurulmuş çileklerle birçok lezzetli yiyecekler yapıyoruz. Pekala çilek saplarından hiç sirke üretimini denediniz mi? Epey kolay olan bu prosedürü meskende doğal bir biçimde yapabilirsiniz. Tıpkı vakitte çilek sirkesini; çorbada, salatada kullanabilirsiniz. Haydi gelin birlikte çilek sirkesi nasıl yapılır bakalım.

Taze taze tükettiğimiz kırmızı manzarasıyla iştah kabartan çilek, sofralık taze tüketimi yanı sıra marmelat, reçel, pestil, meyve suyu imallerinde kullanılmaktadır. Pekala bunların dışında size çilek sirkesinden bahsetsek. Yapılışı ve sirke formunda sunuluşuyla farklı şifa özelliklerini ön plana çıkan çileğin, sirke halinde kullanımı son periyotlarda sıkça tercih ediliyor. Çileğin saplarından elde edilen çilek sirkesi, internet sitelerinde ve aktarlarda bulmakta mümkün. Ama doğal ve meskende kendi ellerinizde yapacağınız çilek sirkesinin tanımına gelin birlikte bakalım.

ÇİLEK SİRKESİ TANIMI:

MALZEMELER

500 gram çileğin sapları
2 su bardağı beyaz üzüm sirkesi
 

YAPILIŞI

Çilek saplarını orta uzunluk bir kavanoza doldurun ve üzerine sirkeyi dökün.

Hazırladığınız sirkeyi ağzı kapalı biçimde serin, kuru ve karanlık bir yerde 10 gün bekletin.

Hazır olan sirkeyi süzün ve şişeye aktarın.

Sirkenizi serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Afiyet olsun…

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.