Beyin anevrizma nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Game Of Thorens dizisi ile tanıdığımız ABD’li oyuncu Emilia Clarke geçtiğimiz günler yaşadığı vahim hastalıktan bahsetti. Clarke, mevtle bile …

10.07.2022
116
Beyin anevrizma nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Game Of Thorens dizisi ile tanıdığımız ABD’li oyuncu Emilia Clarke geçtiğimiz günler yaşadığı vahim hastalıktan bahsetti. Clarke, mevtle bile sonuçlanan beyin anevizması olduğunu söyledi. İki defa ameliyat geçirmek zorunda kalan hoş oyuncunun yaşadığı beyin anevrizması hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala beyin anevrizması nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Anevrizma, atardamarın zayıf bir noktasının genişleyerek balonlaşmasıdır. Çoklukla anevrizma 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Fakat son zamanlardaki metropol ömür bu hastalığın gençlerde bile çıkmasına neden olmuştur. Çok yorgunluk gerilim ve kâfi beslenememe sonucu yaşanan anevrizma beyinde ortaya çıkar. Anevrizma damarların çatallanma bölgelerinde oluşur. Bu bölge ağır kan ya da hava basıncına maruz kalınca genişler. Genişleyen damarlar patlamaya sebebiyet verir. Beyin içinde küçük kanamalar yaşanmasına neden olur. Beyindeki kan oranı artıkça önemli hasarlar yaşanır. Erken müdahale edilmediğinde bedende hasarlara neden olan anevrizma en berbatı ise vefat ile sonuçlanır. İrili ufaklı kanamalar beyin içinde yayıldığından bu hastalığı yaşayan hastanın daima denetim altına tutulması lazım. Geçtiğimiz günlerde Game of Thrones’un yıldızı Emilia Clarke, verdiği bir röportajda 2011 yılında anevrizma geçirdiğini ve bunun için iki ameliyat olduğunu açıkladı. 32 yaşındaki oyuncu bu hastalığı ağır iş temposu sırasında yaşadığını ikincisinin ise birincisinden daha ağır solduğunu söz etti. Bilhassa sıcak havalar beyin anevrizmasını tetikliyor. Beyin içindeki damarların yüksek tansiyon yani artan kan basıncı nedeniyle bir darıl bir sıkılaşması da beyin anevrizmasının yaşanma riskini artırıyor. 

BEYİN ANEVRİZMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Yüksek tansiyondan kaynaklanan ani beyin basıncı,

Önemli beyin hastalıkları sırasında ya da sonrasında,

Beyindeki kan oranını yükselten ani his değişimleri,

Aşırı ilaç, kokain yahut uyuşturucu kullanımı,

Doğuma giren bir bayanın fazla ıkınması, 

Ailede daha evvel yakın bireylerden birinin yaşaması, 

Sigaradaki nikotinin beyin damarlarını genişletmesi üzere nedenler anevrizmanın oluşmasına ve patlamasına neden olur.

ANEVRİZMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anevrizması patlayan insanların %20’si ansızın ölür.

Birkaç saat yahut birkaç gün süren şiddetli baş ağrısı olur.

Bulantı yahut kusma üzere durumlar görünür.

Boyun hareketinde şiddetli kasılmalar meydana gelir.

Şuur bozukluğu konsantre eksikliği,

Migren nöbetlerine benzeri nöbet geçirme,

Görme kaybı ile birlikte yaşanan görsel bozukluk,

Ani gelen uyku hali, göz kapaklarının ağırlaşması ve gözlerin içinin kan toplaması üzere nedenler ortaya çıkabilir. 

Beyinde başlayan kanamanın bedeni denetleyen nöronlarının fonksiyonunu yitirmesiyle kol yahut bacaklarda kuvvet kaybı görülür.

ANEVRİZMANIN TEDAVİSİ NEDİR?

Beyinde anevrizma kanaması hasar yaratmışsa bunun tedavi edilmesi zorlaşır. Kanamış anevrizmanın tedavisi tekrar kanama oluşmasını ve ani mevti engellemek için yapılır. Kanamaya bağlı kaybedilen beyin işlevleri rehabilitasyon metoduyla yine kazandırılmaya çalışılır.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.