Behzat Ç.’ye rakip geliyor! Başkomiser Nevzat’ın muharriri Ahmet Ümit’ten birinci yorum!

Türk edebiyatının en değerli polisiye roman müelliflerinden biri olan Ahmet Ümit, katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarla gündeme geldi …

13.10.2022
188
Behzat Ç.’ye rakip geliyor! Başkomiser Nevzat’ın muharriri Ahmet Ümit’ten birinci yorum!

Türk edebiyatının en değerli polisiye roman müelliflerinden biri olan Ahmet Ümit, katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarla gündeme geldi. Bir efsane olan Başkomiser Nevzat’la ekranlara dönemeye hazırlanan Behzat ç. ile ilgili açıklamasında “Raki geliyor” yorumlarını açıkladı.

Yazdığı romanlarla birçok dizi ve sinemaya çevrilen yapıtlarıyla tanın Türk edebiyatının değerli muharrirlerinden Ahmet Ümit, katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Kitaplarında mevzu olan Başkomiser Nevzat ve Behzat Ç.’nin kıyaslanması hakkında konuşan Ümit, “Alakası yok” ibaresini kullandı.

Ahmet ümit

“NEVZAT HARİKA KAHRAMAN DEĞİL”

Ümit açıklamasında “Hercul Pairot ya da Sherlock Holmes ile bizim bir alakamız yok. Komiser Nevzat bizden biri. Başkomiser Nevzat bir üstün kahraman değil. Benim okurlarımın birden fazla, ‘Bu kitapta Nevzat var mı?’ derler” sözleriyle gündeme oturdu. 

Ahmet ümit

“ORANIN KÜLTÜRÜ FARKLI BİR ŞEY”

Behzat Ç’nin ekranlara dönmesi beklenirken, Başkomiser Nevzat ile karşılaştırılmasının hakikat olmadığını söz eden Ümit “Behzat Ç ile Nevzat çok farklı. Nevzat, İstanbullu. İstanbul olmadan Nevzat düşünülemez. Behzat Ç. ise Ankaralı. Oranın kültürü o çok diğer bir şey. Oranın ürettiği bir kişilik. İkisi çok farklı. Bunları karşılaştırmak hakikat değil. Karakterleri yazarken onlarla özdeşleşmeniz gerekiyor, bu da bazen acı verici olabiliyor.” açıklamasında bulundu.

Ahmet ümit

“NASIL OLURSA OLSUN AYAKTA KAL”

Yazar Ümit “Cinayet, cinnet ve öfke haliyle olabilir. İkincisi ise son derece planlı ve çıkarı için oluyor. Bazen de tesadüf sonucu oluyor. Ben asla cinayet işlemem diye bir şey yok. O yüzden her vakit sakin olmak lazım. Türkiye bir cinnet toplumu. Zira insani pahalar ortadan kalktı, yerine, “nasıl olursa olsun ayakta kal” ideolojisi geldi. İstanbul, yabanî bir ormana dönüştü ve içinde en müthiş hayvan olan insan dolaşıyor.” sözlerini kullandı.

ahmet ümit

“TÜRK MÜELLİFLERE NOBEL VERMEZLER”

Devamında ise Ümit “Muhtemelen artık bir Türk muharrire Nobel Edebiyat Ödülü’nü vermezler. Zati istemiyorum. Fakat bu şöyle bir şey değil, ‘Orhan Pamuk Nobel’i hak etmemiştir’ demiyorum. Hak etmişti ve çok değerli bir müelliftir, bu başka bir mevzu. Türkiye’yi göçmenler konusunda bir baraj ülke olarak görmek istiyorlar. Bizim olduğumuz yerde kalmamızı isteyen bir Avrupa var. Benim ismimin Ahmet olması bile sorun. Avrupa’da İslamofobi çok fazla. Dosyoyevski’nin Nobeli var mı? Kafka’nın var mı? Yok. İlla Nobel’i olması gerekmiyor bir müellifin kalması için. Bir sürü Nobel almış müellifin ismini hatırlamazsınız. Nobel almak, bir müellifin en şahane müellif olduğu manasına gelmiyor.” kelamlarıyla gündeme damgasını vurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Meyve ve zerzevatları neden yıkamamız gerektiğini gösteren video!

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.